اصول طراحی لوگو

اصول طراحی لوگو

 

اصول طراحی لوگو

طراحی لوگو در همه جای اطراف ما حضور دارد. در حالت عمومی، لوگوها برای مشتریان، به عنوان یادآور فوریِ شرکت یا محصول هستند که نشان می دهند متعلق به کدام برندینگ می باشند. جای تعجب نیست و همه می دانیم که ویژگی های طراحی لوگو در زندگی ما بسیار برجسته است. در زمانی که همه ی افراد برای حمایت از محصولات و خدمات شان به وب سایت نیاز دارند تلاش برای داشتنِ یک لوگوی کلاس بالا هیچ انتظارِ سختی نیست!

اکثر لوگوها، با رقابت در “متفاوت بودن” به میدان آمده اند. پس شما بگویید: چطور می خواهید با رعایت استانداردها در میدان رقابت هم متفاوت به نظر برسید؟ چطور می توانید در حینِ حفظ کیفیت، چیزی را هم به سرعت ایجاد کنید؟ در این مقاله، در ابتدا نگاهی می اندازیم به اصول اصلی طراحی لوگو و سپس نکاتی را برای طراحی پیشرفته بیان خواهیم کرد. قبل از اینکه شروع کنید:

۱- سایت های طراحی آنلاین

cstland-1

شما می توانید در هر لحظه، از هرجایی ایده و الهام بگیرید. سایت هایی مثل Logo Gala و Logo Moose منابع بدیهی هستند اما اگر شما یک طراح حرفه ای هستید که همه وقت مشغولِ اینکارید حتما با آنها آشنا بوده اید. تحقیقات خود را وسعت دهید تا با وب سایت های دیگر طراحی گرافیک، هنری مانند Dribbble و Deviant Art

هم آشنا شوید. سعی کنید از سایت هایی که تاکنون دیدن نکردید دیدن کنید زیرا همانطور که گفتیم ممکن است با دیدنِ هر چیزی در هر کجا، ایده هایی خاص تر به ذهن تان خطور کند. سپس تحقیقات خود را در حوزه های خاص ویژه تر کنید. یعنی لوگوهایی که می بینید را با توجه حوزه ی کاری، یا متعلق بودن به شرکت ها یا از لحاظ سایزشان تفکیک کنید و به نتایج خاص تر برسید.

۲- لوگو را بشناسید

یک لوگوی مؤثر، متمایز، درخور، کاربردی، گرافیکی ظاهری ساده دارد و پیام موردنظر را منتقل می کند. در یک قالب ساده، لوگو ایجاد شده تا شناسایی شود اما برای انجام مؤثر این کار باید از اصول پایه ای طراحی لوگو آگاه باشید:

  • لوگو باید ساده باشد. لوگوی ساده برای باعث سهولت در شناخت می شود و به لوگو کمک می کند تا منعطف و به یادماندنی شود. لوگوهای مؤثر باید مجهز به چیزی غیرمنتظره بوده یا منحصربفرد باشد.
  • لوگو باید به یادماندنی باشد. یعنی دقیقاً وقتی سادگی آن را حفظ می کند مورد بعدی این است که به یادماندنی شود.
  • لوگو باید سرسخت باشد. یعنی برای هر دوره ی زمانی مؤثر باشد. باید برای ۱۰ – ۲۰ حتی بیش از ۵۰ سال مؤثر باشد.
  • لوگو باید انعطاف پذیر باشد. یک لوگوی مؤثر انعطاف پذیر هم هست. یعنی باید بتواند از طریق همه ی رسانه ها و برنامه های کاربردی کار شود.
  • لوگو باید مناسب باشد. باید مطمئن شوید که لوگوی موردنظر برای هدف ویژه ای که دارد مناسب هست یا خیر!

۳- فرآیند طراحی ویژه خودتان را اجرا کنید

هر طراح، برای خودش فرآیند ویژه ای را دارد. اما در حالت کلی، این فرآیند نحوه ی تکمیل شدن فرآیند برندینگ را نشان می دهد.

خلاصه طراحی: سوالات یا مصاحبه ای را طرح کنید تا خلاصه ای از طرح را بدست آورید.

تحقیق: تحقیقاتی را انجام دهید که روی صرفاً خودِ صنعت تمرکز کند. حوزه موردنظر، تاریخچه ی آن و رقبایی که دارد.

ارجاع: تحقیقاتی را انجام دهید که در آن، طراحی های لوگویی که موفق بوده و استایل ها و روش هایی را که در بخش “خلاصه” بدست آوردید بررسی شده باشد.

طرح بندی و تصویرسازی: مفاهیم لوگو را پیرامون خلاصه و تحقیقاتی که بدست آورده اید توسعه دهید.

رفلکس: در حین انجام این فرآیند، زمانی را برای استراحت و تنفس درنظر بگیرید. این کار باعث می شود ایده های تان بالغ شوند. همینطور شور و شوقی تازه هم به شما می بخشد. سپس فیدبکی را دریافت می کنید.

ارائه: برای ارائه به مشتری، تنها چند طرح از کارهای تان را انتخاب کنید. سپس با دریافت بازخورد، به ادامه و تکمیل روند بپردازید.

۴- طبق یک اساس، برای کارِ خود قیمت درنظر بگیرید

“چنده؟” جزو پرتکرارترین سوالاتی ست که همه می پرسند و پاسخ دادن به آن هم چندان آسان نیست! زیرا هر یک از شرکت ها، نیازها و انتظارات ویژه ی خود را دارا هستند. شما هم وقتی در حال طراحی لوگو یا شناسایی برند هستید باید چند عامل را درنظر بگیرید مثل: نیاز هست که چند مفهوم در این کار حضور یابد؟ چندبار باید برای اصلاح مجدد بررسی شود؟ تحقیق تا چه حد موردنیاز است؟ کسب و کار تا چه اندازه وسیع است؟ و

بهترین راه این است که برای هر یک از مشتریان خود، یک مَضنه ی ویژه بنویسید و برای این کار واجب است که بدانید چطور باید طراحی های خود را قیمت گذاری کنید! که این هم به نوبه ی خودش مبحث دیگری ست.

۵- از دیگران بیاموزید

cstland-3

با آگاهی از اینکه چه برندهایی در حوزه ی موردنظر شدند و چرا، به شما دانشی را می دهد می توانید در کار خودتان استفاده کنید.

برای مثال، لوگوی نایک که در تصویر بالا مشاهده می کنید توسط Caroline Davidson در سال ۱۹۷۱ طراحی شده است که قدرت و تاثیرگذاری را نشان می دهد. مؤثر بودن بدون رنگ و مقیاس پذیر به راحتی امکان پذیر است.

نایک فقط یکی از لوگوهای مشهور است. شما می توانید درباره سایر لوگو ها هم تحقیق کنید. چه چیزی باعث شده که این لوگوها موفق شوند؟

۶- از کلیشه دوری کنید

یک چراغ روشن برای نشان “ایده“، حباب برای “گفتگوها”، کره ی زمین برای نشانِ “بین المللی” و … استفاده می شود. این ایده ها اولین چیزهایی هستند که با شنیدنِ این واژه ها به ذهن هرکسی خطور می کنند. برای همین است که برخی معتقدند همیشه اولین ایده ای که به ذهن می آید را نادیده بگیریم. پس طراحی شما چطور باید در میان اینهمه لوگوهایی که با یک ایده وضع شده اند منحصربفرد شوند؟

پس دیگر قرض نگیرید، کپی نکنید و به عبارت خودمانی تر، دزدی نکنید! این کار، نه تنها اخلاقی نیست، بلکه قابل پیگیری قانونی نیز هم هست. نکته ی خاصی که هر لوگویی باید داشته باشد دقیقاً منحصربفرد و اوریجینال بودن آن است.

۷- درباره مخاطبان تحقیق کنید

cstland-4

طراحی لوگو، به این معنی نیست که یک تصویر زیبا خلق کنید. کاری که شما انجام می دهید یا در آن نقش می گیرید توسعه دادن برند و ارتباط است. درگیر کردن مخاطب در مراحل اولیه توصیه می شود. از آنجاییکه تفسیر شما از برند آنها، می تواند از تفسیرِ خودِ آنان متفاوت باشد؛ \s بسیار ضروری ست که پیام قبل از انجام هرگونه طراحی، کاملا بدیهی گردد.

 

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar