افراد درونگرا چگونه می توانند به مدیر موفق تبدیل شوند؟

افراد درونگرا هم می توانند به موفقیت های والا دست یابند! فقط برخی نکات را باید رعایت کنند که در این پست عنوان می شود.

 

افراد درونگرا چگونه می توانند به مدیر موفق تبدیل شوند؟

 

افراد درونگرا

اگر انسان درونگرایی هستید و فکر می کنید شانسی برای رهبر موفق شدن ندارید؛ باید بگوییم که سخت در اشتباهید. درسته که به نظر می رسد ویژگی های رهبران موفق تمامی صفاتی است که متعلق به افراد برونگرا و اجتماعی ست. (مثل توانایی صحبت در مجامع، قدرت تأثیرگذاری، توانایی برقراری ارتباط با انواع شخصیت ها و …)

 

در حقیقت نمی توان اجتناب کرد از این موضوع که، دنیایی که در آن زندگی می کنیم به برون گرایی بیش تر ارزش قائل می شود تا درونگرایی! انسان های برونگرا اغلب، افرادی صمیمی با رفتارهایی دوستانه هستند که به نظر می رسد باعث می شوند چیزها رخ دهند.

خوشبختانه زیر سایه ی برخی کتاب هایی که مربوط به افراد درونگرا بود، مفهوم آن به عنوان یک ویژگی شخصیتی نامطلوب تغییر کرده است. مطالعات ثابت کرده که حدود ۵۰ درصد از جمعیت آمریکا را افراد درونگرا تشکیل می دهند و این دیدگاه مثبت به این مسئله را که به افراد درونگرا اجازه می دهد تا با اعتماد به نفس کافی خودشان را در جایگاه رهبر در محیط کاری، ببینند افزایش می دهد.

قبل از اینکه به ارائه ی برخی نکات بپردازیم لازم است این سوءتفاهم را در مفهوم درونگرا بودن از بین ببریم. دوستان، درونگرایی لزوماً به معنی خجالتی بودن و ترسویی نیست! حتی برخی افراد درونگرا دو برابر افراد معمولی از تعاملات اجتماعی برخوردارند!

درونگرایی، در تعریف روانشناسی یعنی به میزان انرژی افراد اشاره دارد. افراد برونگرا از حضور در اجتماع و با مردم بودن انرژی کسب می کنند و در واقع توسط دنیای اطراف خود تحریک می شوند. در عوض، افراد درونگرا از تنها بودن و ارتباط با دنیای درونی خودشان انرژی کسب می کنند.

با درنظر گرفتن این تعریف، راه هایی را که در ادامه معرفی می کنیم تا این افراد درونگرا به رهبر موفق تبدیل شوند مطالعه کنید.

 

۱- با اصول با مردم ارتباط برقرار کنید

ما به اوقات تنهایی خود نیاز داریم و باید ارزش هم قائل شویم به همان اندازه هم به اجتماعی بودن نیاز داریم و باید از حضور در جمع لذت ببریم. تفاوت کلیدی که بین افراد برونگرا و درونگرا هست در نوع اجتماعی بودنی ست که هریک ترجیح می دهند. افراد برونگرا ارتباط با گروه های بزرگی از مردم را برای به اشتراک گذاری ایده ها و افکارشان دوست دارند تا با آنها صحبت کنند. افراد درونگرا شرکت در گروه های کوچک یا تک نفره را می پذیرند که به مکالمات عمیق بپردازند.

به عنوان یک فرد درونگرا، سعی کنید شخصیت انفرادی اعضای تیم خود را به خوبی بشناسید. ببینید چه چیزی برای آنها خوب است و به آنها انگیزه می دهد. به نقاط قوت آنها قدرت ببخشید و نحوه ی شرکت شان را در تیم بصورت منحصربفرد ارزش نهید.

 

۲- زمان و فضایی را برای تفکر و واکنش درنظر بگیرید

افراد درونگرا پیچیدگی و دنیای درونی خود را دوست دارند و نیاز دارند تا بطور مرتب به خلوت خود برگردند. بسیاری از افراد درونگرا، خوداندیش، متفکر و خودآگاهند این ویژگی برای توسعه ی فردی خودشان بسیار مفید است. زمانی را صرف کنید تا بطور مشخص روی عملکردهای خود اندیشیده و نقاط قوت خود را تشویق کنید. همینطور نقاطی را که نیاز به بهبودی دارند را شناسایی کنید.

۳- مرزهایی را تعیین کنید

افراد درونگرا با حضور در کنار مردم بطور دائم و تجربه ی احساسات متفاوت انرژی خود را از دست می دهند. درباره ی شخصیت افراد درونگرا اینگونه فکر کنید که بطور مرتب و پیوسته توسط مردم، اطلاعات و داده ها مثل باتری تخلیه می شوند. تنها راه شارژ شدن شان هم این است که اجازه دهید کمی تنها باشند. اینجا همان زمانی ست که مرزها و محدودیت های سالم به افراد درونگرا کمک می کند تا به عنوان لیدر عملکرد بهتری را از خود برجای گذارند. به عنوان یک رهبر، زمانِ شما همیشه مختص خودتان نیست! برخی از اعضای تیم به اندرزها و هشدارهای شما نیاز دارند یا توجه شما را می طلبند. حتی در این قسمت اصلاً مهم نیست که درونگرا هستید یا برونگرا، همیشه چیزهایی هست که باید مراقب شان باشید زیرا به سادگی می توانند سرریز شوند.

به عنوان یک رهبر، بسیار مهم است که مرزهایی را در محیط کار ایجاد کنید. این مرز می تواند به سادگی شامل این مورد شود که مثلاً تعیین کنید در ساعات مشخصی که به وظایف خاصی می پردازید کسی زمان تان را از شما نگیرد و مزاحمت ایجاد نکند. باید در این ساعات همه تمرکز خود را روی کار خودتان قرار دهید.

 

۴- خوب گوش دهید تا خوب ارتباط بگیرید

افراد درونگرا قبل از اینکه سخن بگویند، خوب گوش می دهند و معمولاً خیلی به نحوه و نوع ارتباط های شان با دیگران اهمیت می دهند. بطور کلی، درونگراها شخصیت غالب نیستند و این عدم ابراز وجود، می تواند در ساخت تیمی با عملکرد بالا مزایا محسوب شود.

می پرسید چگونه؟

رهبر درونگرا، با گوش دادن به سخنان اعضای تیم فضایی مملو از همکاری ایجاد می کند. سپس زمانی را صرفِ بازخورد و فیدبک کرده و در نهایت نظر و دیدگاه خودش را اعلام می دارد.

توانایی دریافت فیدبک و ایده ها از جانب کارکنان ویژگی بسیار عالی ست که یک رهبر می تواند داشته باشد. ارتباط دو جانبه با کارکنان کمک می کند تا بیش تر با اهداف و عملکرد تیم درگیر باشند.

۵- به سایر افراد درونگرا قدرت دهید

به عنوان یک رهبر درونگرا، خیلی راحت می تواند افراد درونگرا در کل تیم تان را شناسایی کنید. پس به عنوان یک رهبر، تلاش کنید تا سایر افراد درونگرا در تیم تان را فعال کرده و فضایی را برایشان قائل شوید تا بتوانند به روش خودشان مشارکت کنند. شاید راحت نیستند تا افکارشان را با کل تیم در میان بگذارند. شاید با ترتیب دادن جلسات تک نفره با آنها بازخوردشان را دریافت کنید. به کل اعضای تیم اجازه دهید تا دیدگاه شان را پس از جلسات، از طریق ایمیل در میان بگذارند.

 

[تعداد: ۱۲    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar