افزایش انگیزه ی کارکنان بدون پول چگونه ممکن است؟

افزایش انگیزه ی کارکنان

 

افزایش انگیزه ی کارکنان برای موفقیت هر شرکت کوچکی ضروری است. کارکنان با انگیزه و متعهد به کار می توانند پیشرفت بیشتری داشته باشند، آنها ایده های بیشتری را به کار می گیرند و برای رسیدن به اهداف کسب و کار خود تلاش بیشتری می کنند. روحیه خوب در محل کار نیز باعث حفظ کارکنان می شود.

در واقع، احتمالا در چند سال آینده شاهد افزایش ترک کار توسط کارکنان خواهیم بود – و این می تواند برای کسب وکارهای کوچک بسیار هزینه بر باشد. کریس اسمیت، مشاور Hay Group، می گوید: “با بهبود شرایط، کارکنان ناراضی خطر زیادی در تصمیم خود درباره ترک کار درنگ بیشتری خواهند کرد. شناسایی و سپس برآورده ساختن نیازهای نیروی کار، کلید حفظ استعداد در چند سال آینده خواهد بود.”

اما وقتی که پول و منابع مالی کم باشد، افزایش انگیزه ی کارکنان چگونه ممکن خواهد بود؟ تحقیقات بسیار نشان می دهد که، در واقع، پول بزرگترین انگیزه نیست. در حالی که یک پاداش ممکن است تقویت و انگیزه کوتاه مدتی را ارائه کند، اما تحسین، درک و شناخت حرفه ای، در بلند مدت تاثیرات بسیار مهمی دارند.

در یک بررسی نشان داده شد که سه انگیزه غیر نقدی که عبارتند از تحسین بی واسطه از سوی مدیران ، توجه مدیران ارشد و شانس هدایت پروژه ها، انگیزه های موثر یا موثرتری نسبت به پاداش های نقدی، افزایش حقوق و یا گزینه های سهام هستند.

آیا پول همه چیز است؟

پول همه چیز نیست. اگر کسی از شغل خود متنفر باشد، پس از آن ناراضی خواهد شد چه بیشترین میزان حقوق را بگیرد و چه کمترین میزان حقوق را. چه خقوقش افزایش پیدا کند و چه افزایش پیدا نکند. پس حقوق پرداختی کارکنان باید درست و منصفانه باشد.

بنابراین اگر پول تنها عامل برای افزایش انگیزه ی کارکنان نیست، چرا بیشتر شرکت های روی افزایش انگیزه به روش های دیگر تمرکز نمی کنند و چرا سطوح رضایت کارکنان کاهش می یابد؟

پاسخ حداقل در شرکت های بزرگ این است که مدیران هنوز اعتقاد دارند که همه چیز با پول است. بنابراین در طول زمان ها سخت اقتصادی، با کاهش انگیزه کارکنان روبرو می شوند.

این مسئله ممکن است فرهنگ و فکر برخی از شرکت های بزرگ باشد. اما در واقع، وقتی سخن از افزایش انگیزه ی کارکنان به میان می آید، مدیران کسب و کار کوچک برتری های زیادی نسبت به کارفرمایان شرکت های بزرگ دارند.

برتری که شرکت های کوچک دارند این است که آنها می توانند مشاغل شایسته تر و جالب تری را به کارکنان خود پیشنهاد دهند، مخصوصا اگر استارتاپ باشند. شرکت های کوچک همیشه نمی توانند مزایایی را که شرکت های بزرگ ارائه دهند، فراهم کنند. بنابراین باید با روش های مختلفی کارمندان را جذب کرده و انگیزه دهند.

برتری کسب و کارهای کوچک در افزایش انگیزه ی کارکنان

شرکت های کوچک فرصت دارند که کارکنان را بسیار بیشتر در توسعه کسب و کار درگیر کنند. آنها می توانند به کارکنان بگویند که کسب و کار چگونه و چقدر در حال پیشرفت است، از آنها میزان تلاششان را بپرسند و در موفقیت و نتیجه کلی کارکنان را سهیم کنند. شرکت های بزرگ فقط می توانند نظرات کارکنان خود را در هیئت مدیره مطرح نمایند.

علاوه بر این، سلسله مراتب کمتری در کسب و کارهای کوچک وجود دارد. بنابراین ارتباطات اغلب بهتر است و کارکنان بیشتر درگیر آن هستند. و صاحبان و مدیران SME نیز انعطاف پذیری لازم را برای تفکیک نقش ها به هر فرد، و کمک به بهبود رضایت شغلی دارند. اگر چه اکثر مردم به پول نیاز دارند تا مسائل مالی خود را حل کنند، اما در عین حال می خواهند چیزی مثبتی از کار خود یاد بگیرند.

داشتن فرصت هایی برای پیشرفت، فرصتی برای مشارکت و توانایی گسترش مهارت ها با آموزش و توسعه حرفه ای، یک عامل برای افزایش انگیزه ی کارکنان است و نیازی به هزینه زیادی ندارد و واقعا می تواند سطح انگیزه را در محل کار بهبود بخشد.

درک و قدردانی نیز در افزایش انگیزه ی کارکنان بسیار مهم است. گفتن عبارت «از شما بسیار ممنونم» کاملا حیاتی است. اگر چه این کار آسان است. ولی چیزی است که بسیاری از کسب و کارها انجام نمی دهند. انجام این کار نشان دهنده درک افرادی است که برای شما کار می کنند. بعضی از کارکنان عاشق نمایش های قدردانی هستند. اما برخی دیگر از اینکه در مرکز توجه دیگران قرار بگیرند متنفر هستند. در شرکت های کوچک، مدیر بخش معمولا کارکنان را به خوبی می شناسد بنابراین تشویق و تحسین افراد راحت تر خواهد بود.

ایجاد یک محیط سرگرم کننده برای کار

زمانی که Pontus Noren و James Monico، بنیانگذاران Cloud Reach، کسب و کار خدمات ابری خود را شروع کردند، از یکی از بنیانگذاران گوگل مشاوره گرفتند و او پیشنهاد کرد که یک محیط جالب و سرگرم کننده برای کار ایجاد کنند.

قطعا این مشاوره بدون هزینه نبود. کلود ریچ که دارای ۶۵ کارمند است، یکی از بهترین شرکت های کوچک برای کسب جایزه در سال ۲۰۱۳ بوده است.

پونتوس می گوید: “افراد می آیند تا برای شرکت کار کنند، نه فقط برای گرفتن حقوق و دستمزد.” “آنها به دنبال محیطی برای کار کردن هستند که در آن خوشحال باشند، کارها را به نتیجه برسانند، بخشی از چیزی هیجان انگیز باشند، و در آنجا به آنها اهمیت داده شود.”

ارزش های اصلی شرکت که توسط کل تیم توسعه یافته است عبارتند از : احترام به فرد؛ ارتقای رشد شخصی؛ راحت کار کردن و حتی یک گام جلوتر بودن. علاوه بر این، هر کس گزینه های سهامی دارد.

تیم سازنده و چیزهای سرگرم کننده شامل هر روز صبحانه در آشپزخانه شرکت ، اهار در رستوران های محلی و سپری کردن تعطیلات آخر هفته خارج از شهر.

اما این توسعه کارکنان است که در قلب رویکرد Cloud Reach قرار دارد. این شرکت بیش از ۱۸۰۰ پوند در سال برای آموزش هر فرد صرف می کند و بیش از نیمی از کارکنان را برای کسب مدارک مربوط به کار خود پشتیبانی می کند. چهار بار در سال، کارکنان یک روز اضافی را برای کار بر روی پروژه خلاقانه خود که ممکن است برای کسب و کار سودمند باشد، دریافت می کنند.

مطلب مرتبط: حقوق زیاد برای ایجاد رضایت شغلی کافی است؟

پنج راه برای ایجاد و افزایش انگیزه ی کارکنان

احترام به کارکنان

 •  با همه به عنوان یک انسان متشخص برخورد کنید.
 • انعطاف پذیر باشید و به شرایط شخصی آنها توجه کنید.
 •  به سطوح رفاهی و استرس کارکنان توجه کنید.
 • فرهنگ سرزنش ممنوع را به منظور تشویق نوآوری ایجاد کنید و حتی اگر همه چیز اشتباه باشد از آن درس یاد بگیرید.
 •  زمانی که می ببینید که کسی تحت فشار است، وارد موضوع شوید؛ بجای بی توجهی و صرفا ریاست سعی کنید کار او را انجام دهید.
 • به هر کارمند، نقش و عنوان شغلی را بدهید که بتواند به آن افتخار کند.
 • با کارکنان رفتاری انسانی داشته باشید – یک محیط کار راحت و رضایت بخش ایجاد کنید.
 •  با همه عادلانه برخورد کنید – رفتارهای ترجیحی و امتیازی نداشته باشید.
 •  این واقعیت ساده را به یاد داشته باشید که خوب انجام شدن کارها شاید به اندازه صاحب کسب و کار برای کارکنان انگیزه کافی ایجاد نکند. مگر اینکه با برخی پاداش ها و تشویق ها همراه شود همه در آن سهیم باشند.

مطلب مرتبط: رفاه کارکنان و سرمایه انسانی اولویت اصلی کسب وکارها

درگیر کردن کارکنان با مسائل

 •  انتظارات واقع بینانه را تنظیم کنید و با کارکنان را به طور مرتب ارتباط برقرار کنید.
 •  به کارکنان گوش دهید و از مشارکت آنها استقبال کنید.
 •  از کارکنان بخواهید تا مهارت های خود را به اشتراک بگذارند و دیگران را آموزش دهند.
 •  کارکنان را با اهداف کسب و کار به روز نگه دارید.
 •  جلسات منظم برگزار کنید.
 •  اخبار و چالش های شرکت را با کارکنان به اشتراک بگذارید.

توسعه دادن کارکنان

 •  بازخورد سازنده را به صورت منظم ارائه دهید.
 •  مثل یک الگو رهبری کنید.
 •  کارمندان را تشویق کنید تا از ابتکارات خودشان استفاده کنند.
 •  مدیریت ذره بینی (میکرو منیج) نداشته باشید – به افراد خود اعتماد کنید تا کار خود را انجام دهند.
 •  به کارمندان فرصت دهید تا مهارت های خود را با آموزش منظم توسعه دهند.
 •  اطمینان حاصل کنید که کارکنان می توانند مسیر کاری حرفه ای و تشویقی را در کسب و کار خود مشاهده می کنند.
 •  گاهی به افراد خود اجازه دهید از کار روزانه خود دست بکشند و روی پروژه های طولانی تر که می توانند به رشد کسب و کار کمک نمایند، کار کنند.
 •  مسئولیت و شانس رهبری پروژه های بیشتری را به کارکنان بدهید.
 •  اطمینان حاصل کنید که مهارت ها و خواسته های کارکنان شما با هم مطابقت دارند.

قدردانی از کارکنان

 • به طور عمومی کار خوب که هر یک از کارکنان را اعلام کنید.
 •  به یاد داشته باشید که برای مشارکت که انجام می دهند، به کارکنان خود بگویید: “از شما متشکرم”.
 •  لحظه ها را از دست ندهید، افرادی را که کارهای خوب و موثری دارند بشناسید و تحسین کنید.
 •  یک تشکر ویژه داشته باشید؛ برای وقتی که شرایط محیاست و همه استخقاق آن را دارند آنها را به صرف ناهار دعوت کنید.
 •  توجه کنید که کارکنان حجم کاری بیش از نداشته باشند و یا دچار استرش استرس نشوند، در صورت بروز چنین مسائلی حامی آنها باشید.

پاداش دادن به کارکنان

 •  مزایایی مانند مرخصی در روزهای تولد به آنها بدهید.
 •  پاداش هایی به طور منظم ارائه دهید که قدردانی شما را نشان می دهد (اما وقتی به همه هدیه دادید، به کارکنانی که ویژگی برجسته ای ندارند توهین نکنید.)
 •  بخشی از وقت خود را برای کمک به کارکنان خود جهت ایجاد تعادل کار و زندگی صرف کنید.
 •  خلاقیت در ایده های پاداش حلاقیت به خرج دهید؛ مثلا یک شرکت می تواند اتومبیل کَمپِر (ون به شکل خانه) داشته باشد که همه می توانند آن را قرض بگیرند.

افزایش انگیزه ی کارکنان با رعایت موارد فوق ممکن می گردد.

[تعداد: ۲۶    میانگین: ۳.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
زهرا
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
زهرا
مهمان
زهرا

با سلام و احترام.ای کاش برای بالا بردن انگیزه کارکنان مثال های موردی که مثلا واحد رفاه اون ارگان بتونه انجام بده را بیان می کردین