• اسفند ۸, ۱۳۹۸

افزایش خلاقیت در افراد مختلف چگونه ایجاد می شود؟

 

افزایش خلاقیت برای افراد و انجام کارهایی برای بهره وری بیش تر ضروری است. بدین منظور در این پست بیش تر با راههای افزایش خلاقیت آشنا می شویم.

 

افزایش خلاقیت در افراد مختلف چگونه ایجاد می شود؟

 

افزایش خلاقیت

دوست دارید به منبع خلاقیت بدل شوید؟ دوست دارید با مسائل و مشکلاتی که در مقابل خودتان و کسب و کارتان پدید می شوند با ارائه ی راهکارهای عالی روبرو شوید؟ اگر پاسخ شما به این سوال ها مثبت است، پست امروز، ویژه ی شماست و می تواند همان چیزی باشد که به دنبالش بودید! این نوشته توسط Jim Connolly مشاور موفق کسب و کارهاست. با ما همراه باشید.

 

من با فردی همکار بودم که یک کلاه “فکری” داشت. او می گفت هر زمانی که باید خلاقیتش را بکار می گرفت، این کلاه را روی سرش قرار می داد. او معتقد بود که این کلاه ایده هایی که نیاز دارد را تولید می کند.

قطعاً هم همینطور بود.

نکته ی اصلی اینجاست:

اگر خودِ شما این کلاه را روی سر خود بگذارید، شاید آن را خیلی موثر ندانید! مگر اینکه شدیداً کارهای این شخص را که با کلاه انجام داده باور کنید. در غیر اینصورت، خیلی سریع متوجه می شوید که این یک کلاه معمولی ست و در واقع، همه ی ایده ها از خودِ شخص تراوش کرده است.

همینطور، اگر از ابزار مشابهی که من برای تولید ایده استفاده می کنم استفاده کنید (قهوه، پیاده روی های طولانی و موسیقی) خیلی بعید است که بتوانید سیلی از ایده های خلاقانه را که من دریافت می کنم، کسب کنید.

 

این حقیقت دارد که “شما واقعاً منحصربفرد هستید.”

هیچ کسی که تاکنون پا روی کره ی زمین نهاده، مثل شما فکر نمی کند!

ذهن منحصربفرد شما و همه ی تجربیاتی که از طریق آن کسب کرده اید یک دستگاه عجیب و بسیار خلاق را ایجاد کرده است.

اگر بخواهید وارد این دستگاه خلاقیت شوید، باید کاری را انجام دهید که احساس خیلی طبیعی را در شما ایجاد می کند. این کار، می تواند یک کلاهِ فکر باشد. دقت کنید که این کار می تواند مدیتیشن، استفاده از نقشه ی ذهنی، دوچرخه سواری و حتی رقص باشد.

متأسفانه بسیاری از مردم باور دارند که اصلاً خلاق نیستند! می دانید چرا؟

زیرا، استراتژی های خلاقیت را از کتاب ها یا کلاس های آموزشی دنبال کرده اند که بدیهی ست برای آنها مفید واقع نمی شوند!

جستجو کردن عبارت “چطور خلاق باشیم” در گوگل، هیچ کمکی نمی کند، فقط باید باور کنید که ذهن شما چقدر متفاوت، خاص و منحصربفرد است.

پیشنهاد ما چنین است:
هر روز، یک راه جدید را امتحان کنید تا بتوانید عاملِ خلاقیت خود را بیابید. به هنگام تست این راه ها، نیازی نیست قانون خاصی را رعایت کنید. اما انجامِ آن حتماً برای شما باید مفرح باشد.

 

افزایش خلاقیت با انجام کارهای ساده

کاری را انجام دهید که شما را می ترساند

اینکاری که شما را می ترساند لزوماً این نیست که حتماً خودتان را از هواپیما به پایین پرت کنید. Heather Markel موسس BullBuster و مشاور کسب وکار چنین تعریف می کند: چندسال قبل، کمدین استندآپ، روی صحنه مرا ترساند و من هیچ چیزی به جز این اتفاق، روی سِن حس نمی کردم! با این حال سعی کردم با ترسم مقابله کنم. پس از اینکه حرکتم تمام شد، موجی از موفقیت به سمت ایده های زیاد و نوین جریان یافت. چنین فرآیندی به شما کمک می کند تا صد در صد انرژی خود را روی همان لحظه قرار دهید. در آخر، به خودتان افتخار کرده و یاد خواهید گرفت که تغییر دادن توجه تان به یک منطقه ی دیگر یک راه برای خلاقیت است.

 

به جایی بروید که تاکنون نرفته اید

اگر نمی توانید به یک سفر در تعطیلات بروید، کافه ها، موزه ها و مقاصد مشابه را درنظر بگیرید. هدف این است که تجربه ی جدیدی را در موقعیتی ناآشنا خلق کنید. اینکار شما را قادر می سازد تا کشف کنید که چه عکس العملی را برای یک محرک جدید بروز می دهید. خارج از این، موزه یا کافه ای را در منطقه تان که تاکنون ندیده اید، کشف کرده اید!

چیزی را خلق کنید

اکثر کارآفرینانی که می شناسیم یک جنبه ی هنری یا تمایل زیاد به خلقِ یک چیز داشته اند. عملِ خلق کردن، اگر انجام شود خلاقیت است. هر چیزی که به آن علاقه دارید -نقاشی، طراحی، عکاسی و …- یک پروژه ی هنری را آغاز کنید. پیشنهاد می کنیم که یکی از این گزینه هایی را که فکر می کنید طی چند روز به پایان می رسانید انتخاب کنید. می پرسید چرا؟

چون اگر بتوانید این پروژه را قبل از بازگشت به روتین همیشگی به پایان برسانید بهترین نتیجه را می دهد.

با کودک صحبت کنید

کودکان تصورات قدرتمند، کنجکاوی و دانش لازم را برای درکنارهم قرار دادن ایده ها به روشی کاملاً شگفت انگیز دارند. گوش دهید تا ببینید که آنها چگونه به زندگی می نگرند. با آنها صحبت کنید. با آنها مشغول رنگ آمیزی شوید. از آنها بپرسید که راجع به زیپ و دکمه چه نظری دارند. از آنها یاد بگیرید که چرا فکر می کنند آسمان، آبی ست. حتی اگر ایده ها در ذهن تان، مثل حباب روی سطح نیاید، حداقل یک خنده ی از ته قلب را تجربه خواهید کرد. خنده، بهترین راه برای برقراری ارتباط با ایده های درخشان است.

 

از الکترونیک ها دوری کنید

همه ی افراد به استراحت نیاز دارند. استراحتی که آنها را از میزشان دور کند. این جرأت را داشته باشید که بدون تلفن همراه خود قدم بزنید. کاملا به یک محلی دیگر بروید و توجه خود را به اطراف جلب کنید. وقتی بیرون هستید، ارتباط چشمی با عابران برقرار کرده و به ویترین فروشگاه ها بنگرید. به دنبال گرفتن عکس سلفی در جایی نباشید، در خودِ همانجا حضور پیدا کنید. ما زمان های خیلی زیادی را در ارتباط با تکنولوژی به سر می بریم پس خیلی ضروری است که با خودمان و سایر انسان ها ارتباط برقرار کنیم. اینکارها به شما کمک می کند تا قوه ی خلاقیت و منبع ایده ی خود را پیدا کنید.

 

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۵/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar