امنیت سایبری چیست ؟

امنیت سایبری چیست ؟

 

امنیت سایبری

امنیت سایبری ، ریشه ی اصلی تکنولوژی ها، فرآیندها و شیوه های طراحی شده برای محافظت از شبکه ها، کامپیوترها، برنامه ها و داده ها در مقابل حملات، خسارات و دسترسی های غیرمجاز است.

در یک زمینه محاسباتی، امنیت شامل دو بخش امنیت سایبری و امنیت فیزیکی می شود.

اطمینان یابی از امنیت سایبری نیاز به تلاش های هماهنگ در سرتاسر سیستم اطلاعات دارد. عناصر امنیت سایبری شامل موارد زیر می باشند:

  • امنیت اپلیکیشن /نرم افزار
  • امنیت اطلاعات
  • امنیت شبکه
  • بازیابی رویداد / برنامه ریزی تداوم کسب و کار
  • امنیت عملیاتی
  • آموزش کاربر نهایی

یکی از مشکل سازترین عناصر امنیت سایبری سرعت و تداوم طبیعت در حال تحولِ ریسک های امنیتی ست. یک رویکرد قدیمی برای تمرکز بیش ترین منابع روی ضروری ترین اجزای سیستم و محافظت آنها در مقابل بزرگ ترین تهدیدات شناخته شده وجود داشته که مستلزم رها کردن برخی از اجزای سیستمِ کم اهمیت تر و برخی ریسک های کم خطر تر می شده است.

به گفته ی Forbes بازار امنیت سایبری جهانی به ۷۵ بیلیون دلار در سال ۲۰۱۵ رسیده و پیش بینی می شود که این رقم در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۱۷۰ بیلیون دلار دست یابد.

 

امنیت

تعاریف مرتبط با امنیت شامل واژگان بدافزار، (نرم افزاری که برای تخریب و غیرفعال کردن سیستم های کامپیوتری طراحی شده است.) تهدیدات امنیتی و مجموعه اصطلاحات اقدامات متقابل، کلماتی درباره ی ویروس ها، تروجان ها، کنترل دسترسی، مجوز و احراز هویت می باشد.

 

امنیت شبکه ای

این اصطلاح به امنیت شبکه ای مربوط می شود که شامل تعاریفی درباره ی جلوگیری از نفوذ، کلمات و عباراتی راجع به VPNها (Virtual Private Network- شبکه خصوص مجازی) و فایروال ها (FireWall- به اصطلاح دیواری که باعث مهار آتش شده و یا از گسترش آن جلوگیری می کند) می باشد.

 

وای فای/ Wi-Fi

وای فای، کلمه ای محبوب برای تکنولوژی شبکه های بی سیم محلی که فرکانس بالایی دارند (WLAN) می باشد. همینطور استانداردی ست که در بسیاری از شرکت ها به عنوان جایگزین LAN سیمی موردپذیرش قرار گرفته است.

 

ایمیل تجاری در معرض خطر / BEC

BEC مخفف Business Email Compromise به معنی بهره برداری ست که توسط آن حمله کننده به حساب های ایمیل شرکت ها دسترسی پیدا می کند. وی شناسنامه ی مالک را جعل می کند تا شرکت، کارکنان، مشتریان و شرکای مالی را فریب دهد. در برخی موارد هم حمله کننده فقط یک حساب کاربری را با ایمیل ایجاد می کند که شباهت زیادی به یکی از حساب هایی که در شبکه شرکت موجود است دارد.

معمولاً قربانیان این حملات BEC شرکت هایی هستند که از نقل و انتقالات سیمی برای ارسال پول موکلان بین المللی استفاده می کنند.

 

تهدیدات امنیتی و اقدامات متقابل

این اصطلاح به تهدیدات امنیتی اشاره دارد که شامل تعاریفی برای برنامه های آنتی ویروس، فایروال ها و کلمات و عباراتی ست که راجع به بدافزارها، ویروس ها، تروجان و سایر حملات امنیتی می باشد.

 

Spyware

نرم افزاری ست که بدون اجازه و اطلاع کاربر روی رایانه ها نصب می شود.

این اصطلاح درباره ی تعاریف بدافزارها، کلمات و عباراتی ست که راجع به تبلیغات آنلاین، adware (ابزارهای تبلیغاتی مزاحم) و حریم خصوصی آنلاین می باشد.

 

 

[تعداد: ۹    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar