• اسفند ۳, ۱۳۹۸

اناگرام چیست؟

اناگرام چیست

اناگرام

یکی از مشکلات اساسی انسان امروز، تضاد داشتن با خود می باشد. شرکت در هر نوع فعالیت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و غیره، راهی است برای از بین بردن این تضاد. انسان شخصیتی است که پیوسته نیازها و شرایط مخصوص خود را طلب می نماید تا بتواند به یک هماهنگی و توافق با خود برسد. وضعیت فوق در واقع کشمکشی است بین خواسته ها و توانایی ها، البته با به کاربردن تکنیک های موثری چون ان . ال . پی بصورت استاندارد می توان تا حد بسیار مطلوبی به این خواسته ها رسید اما گاهی حتی وقتی به خواسته مورد نظر میرسیم رضایت کامل حاصل نمی گردد و علت این نارضایتی در عدم شناخت خویشتن می باشد. این عدم شناخت بر خویشتن گاهی راه های رسیدن به هدف را برای ما بسیار دشوارتر و طولانی تر می نماید.
بنابر این داشتن یک شناخت کافی از خودمان، می تواند زندگی را بسیار آسان تر و دلپذیر تر نماید.
این هنر یا علم شخصیت شناسی و به دیگر قلم، خود شناسی را، اناگرام می نامند، این هنر امروزه به عنوان موثرترین روش برای شناخت شخصیتهای مختلف انسانها می باشد. این روش در کشورهای غربی بخصوص در آمریکا، بسیار جدی تلقی گردیده است.
اناگرام

در زمینه ارتباطات این علم را تکمیل کننده ان.ال.پی می نامند چرا که تکنیکهای ارتباط موثر در علم ان. ال. پی در مورد افراد درجه اول موثر نمیباشد، حال آنکه توسط اناگرام می توان به راحتی به خصوصیات افراد دور و نزدیک پی برده و جهت ایجاد ارتباط موثر از تکنیکهای آن استفاده نمود.
بوسیله اناگرام میتوان به استعدادها و ضعف های خود پی برده و میتوانیم حداکثر استفاده را از استعدادها، و حداقل زیان را از ضعفهای خود ببریم. دراین روش به دو اصل اساسی در تصوف بر می گردیم :
– ازکجا آمده ام و آمدنم بهر چه بود؟
– به کجا در سفرم رفتن من بهر کجاست ؟

این سئوالاتی است که تمامی انسان ها به طور پیوسته از خود پرسیده و می خواهند بدانند چرا اینگونه و برای چه آفریده شده اند.( که در طول دوره در این رابطه شرکت کنندگان پاسخ اکثر سئوالات خود را دریافت خواهند نمود. )
بسیاری از انسانها وقتی به یک جمع بندی در زندگی خود و آنچه در طی عمر خود کرده اند می پردازند، از نتیجه آن زیاد راضی نیستند و علت آن عدم رضایت از خود می باشد. رسیدن به موفقیت برای همه رسیدن به خوشبختی و کسب ثروت نیست به همین دلیل افرادی را مشاهده می نمائیم که به رغم رسیدن به یک موفقیت مالی به یکباره همه چیز را ترک گفته و به یک فعالیت هنری یا تحقیقاتی در یک گوشه خلوت و دور از هر گونه هیاهو می پردازند و آنگاه است که خود را خوشبخت احساس می کنند.

از آنجائیکه اناگرام در سه دوره اناگرام پایه، اناگرام در ازدواج و اناگرام در مدیریت اجرا می گردد، استفاده از این فن این امکان را به ما می دهد تا پس از فراگیری دوره پایه، در مدیریت جهت کارگزینی به بهترین نحو ممکن افراد را طبق استعداد و شخصیت خود در پستهایی که هماهنگی کامل با شخصیت آنها دارد به کار بگیریم و از این روش بهترین بازدهی را بوجود آوریم. همچنین با استفاده از این علم میتوان در ازدواج و ارتباطات همواره بهترین مسیر را برای زندگی خود و دیگران انتخاب نمود تا پیوسته در طول زندگی رضایت کامل را از آنچه انجام می دهیم داشته باشیم.

در فن ارتباطات روش برقراری ارتباط موثر را فرا گرفته و از این طریق مخاطب خود را بهتر شناخته و به او می فهمانیم که او را درک می کنیم و حتی یاد می گیریم که چه کلماتی می توانند اثر مثبت یا منفی بر روی وی بگذارد و یا اینکه مخاطب ما از طریق رفتارش چه پیامی را می خواهد به ما برساند.
آری تمامی این شناخت ها از طریق اناگرام امکان پذیر می باشد. اثرات مثبت اناگرام در آمریکا چنان است که گاه در بعضی از آگهی های استخدام کارفرما نوع شخصیت مورد درخواست خود را صراحتاً اعلام می نماید و همچنین در آگهی های ازدواج، شخص عنوان می نماید که خواستار چه نوع شخصیتی می باشد .

در اناگرام شخصیت انسانها به ۹ دسته یا تیپ تقسیم بندی شده اند که عبارتند از :
۱-عالی خواه و مقرراتی
۲-مدد کار و انسان دوست
۳-حقیقت خواه و موشکاف
۴-هنرمند
۵-محقق
۶-منصف
۷-هماهنگ و تنوع طلب
۸-قدرت طلب
۹-صلح طلب

شما پیشاپیش همه چیز هستید!

شما پیشاپیش موجودی کامل و تمام عیارید. قرار نیست که به همه چیز برسید. پیشاپیش همه چیز هستید! این نکته با باکمال دقت وجدیت بررسی کنید. اگر اکنون با آنچه تابحال اندوخته اید و یا وضعیت کنونی خود از نظر تندرستی شغلی و روابط با دیگران از زندگی لذت نمی برید یقین بدانید که با تغییر شرایط نیز از زندگی لذت نخواهید برد.
شما بسته به اینکه از پشت چه عینکی به جهان می نگرید و چه تفکر و تصوری از خود و جایگاهتان در عالم هستی دارید، سهم خود را از توانگری و شادمانی و رضایت خاطر تعیین می کنید.هیچ چیز خارج از وجودتان نمی تواند این موهبت ها را به شما ارزانی دارد.

[تعداد: ۵۵    میانگین: ۳.۱/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
0
0
 
1 نویسندگان دیدگاه
رها
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
رها
مهمان
رها

عالی بود. شخصیت شناسی اناگرام رویکرد بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری است.