انتخابات در دیگر کشورها چگونه برگزار می شود؟

انتخابات در دیگر کشورها هم همانند کشور خودمان، ارزش بسیاری برای مردم شان دارد. در این پست با نکات جالبی که در انتخابات دیگر کشورها وجود دارد آشنا می شویم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

 

انتخابات در دیگر کشورها چگونه برگزار می شود؟
انتخابات در دیگر کشورها

 

انتخابات در دیگر کشورها

۱- در استونی، مردم می توانند از طریق اینترنت با خطر امنیتی بسیار کمی رأی دهند.

رای گیری آنلاین برای برخی مفهومی ترسناک است، اما در استونی درست از زمانی که در سال ۲۰۰۵ برای اولین بار معرفی شد،  عمدتا بدون هیچ حادثه ای انجام شده است. در سال ۲۰۱۵، ۳۱ درصد از مردم به صورت آنلاین رای دادند.

سیستم به کارت شناسایی استونیایی متکی است، یک کارت شناسایی هوشمند که هویت مردم را رمزنویسی کرده و از تراکنش های آنلاین محافظت می کند.

 

 

در یک دوره رای گیری زودهنگام و در هفته ی قبل از روز انتخابات، استونیایی ها می توانند وارد یک رای گیری آنلاین شوند و هرچند بار که بخواهند آن را تغییر دهند. رای نهایی رأیی است که به محض فرا رسیدن روز انتخابات ثبت می شود.

 

۲- در سوئیس، هر کسی می تواند از طریق پست چند هفته پیش از روز رأی گیری رأی خود را اعلام کند.

بسیاری از شهرها و شهرستان های ایالات متحده دارای سیستم مخصوص خود برای رأی گیری غیر حضوری و زودهنگام هستند، اما بسیاری از آن سیستم ها برای افراد در شرایط خاص طراحی شده اند، نه برای رأی دهندگان عادی!

در سوئیس، تمام رای دهندگان یک برگه رای را از طریق پست حدود سه هفته پیش از روز انتخابات دریافت می کنند. آنها می توانند رای خود را در هر زمان تا روز انتخابات ارسال کنند، یا به طور معمول در محل رای گیری محلی رای خود را بدهند.

 

۳- در سوئد، دولت به طور خودکار مردم را برای رای دادن ثبت نام می کند.

 

در آخرین انتخابات پارلمانی کشور سوئد، میزان ثبت نام رای دهندگان، رقم حیرت انگیز ۸۶ درصد بود. ایالات متحده ی آمریکا نیز با فاصله ی کمی و با ۸۴% در جایگاه بعدی قرار داشت، اما این مقدار به طور گسترده ای بین شهرها و ایالت های آمریکا متفاوت بود. مشارکت سوئدی ها با ثبات تر بود.

این کشور شمال اروپا توانسته است این کار را با برقراری و حفظ یک پایگاه داده ملی از تمام شهروندان سوئدی و ساکنان غیر شهروندی که واجد شرایط رای دادن هستند، انجام دهد. با آمدن فصل انتخابات، سازمان انتخابات سوئد وارد این پایگاه داده شده و آن را بررسی می کند و مدارک ثبت نام را به مردم هر منطقه ارسال می نماید، و به آنها در مورد زمان و مکان رای گیری اطلاع رسانی می کند.

 

۴- در ده ها کشور، انتخابات در روز تعطیل پایانِ هفته برگزار می شود تا مشارکت مردم به حداکثر برسد.

جالب است بدانید که دولت آمریکا با تصویب قانونی در سال ۱۸۷۲ روز انتخابات را  اولین سه شنبه بعد از اولین دوشنبه ماه نوامبر تعیین کرد، این قانون کمی عجیب و متفاوت بود چرا که از روزهای کاری هفته است، از این رو تعداد زیادی از مردم تا آخر هفته مشغول به کار بودند و نمی توانستند رأی دهند.

اما در حال حاضر دو روز آخر هفته در اکثر کشورها به عنوان روز تعطیلی مردم شناخته شده است، و بسیاری از کشورهایی که میزان مشارکت مردم آنها بالاتر از امریکا است در این روزها رأی می دهند، از جمله فنلاند، ایسلند، لوکزامبورگ و نیوزیلند.

 

۵- در هند، روز انتخابات یک روز تعطیل ملی است.

 

حامیان کنگره Trinamool (TMC) پس از دانستن نتایج اولیه انتخابات مجلس بنگال غربی، در کلکته

 

در هند روز انتخابات یک روز تعطیل ملی است که در آن کارکنان سازمان های خصوصی ودولتی تعطیلی رسمی می شوند.

روز انتخابات در منطقه ی اسرائیل نیز تعطیل رسمی است، هر چند مردم در بسیاری از مشاغل عمومی ، مانند رستوران ها و سالن های نمایش فیلم، چند ساعت را در طول صبح – و قبل از آغاز رأی گیری در بعد از ظهر- کار می کنند.

 

۶- در بلژیک، رأی ندادن کاری غیر قانونی است.

بلژیک تنها کشوری نیست که در آن رای گیری الزامی است (در مجموع  تقریبا ۲۴ کشور چنین قانونی دارند) اما این قانون مدتهاست که فقط در کتابها مانده است (اجرایی نمی شود!!!)

این قانون که ابتدا در سال ۱۸۹۲ برای مردان و سپس در سال ۱۹۴۹ برای زنان به تصویب رسید ، یک جریمه متوسط را برای آنهایی که رأی نمی دهند تحمیل می کند. اگر شما در طی ۱۵ سال در  چهار انتخابات شرکت نکنید، حق رای خود را برای ۱۰ سال آینده از دست خواهید داد و برای داشتن مشاغل دولتی دچار مشکل خواهید شد.

بلژیک دارای بالاترین میزان مشارکت رای دهندگان در جهان است و پس از آن ترکیه در مقام دوم است که رآی دادن در آنجا اجباری می باشد.

 

۷- در استرالیا، شما می توانید در هر یک از حوزه های رای گیری در ایالت یا منطقه خود رای دهید.

کشور استرالیا به جای آنکه به رای دهندگان بگوید برای رای دادن به حوزه ی رای در یک منطقه خاص مراجعه کنید، اجازه می دهد تا مردم در هر جایی از ایالت خود رأی دهند. این کشور دارای شش ایالت رسمی است، که هر کدام از آنها جمعیت بسیار زیادی دارد، بنابراین حتی اگر مردم در روز انتخابات در مناطق دوری از ایالت خود باشند اما باز شانس با آنهاست چرا که در هر جایی از ایالت خود می توانند رأی دهند.

افرادی که ایالت مادری خود را ترک کرده اند می توانند در یک مرکز رای گیری بین ایالتی حضور پیدا کنند و اگر این کار را نکنند می توانند یک برگه ی رأی غیر حضوری دریافت نمایند.

همانطور که می بینید، انتخابات در دیگر کشورها قوانین خاصی را به همراه دارد که می توان از نکات جالب شان استفاده کرد.

 

منبع: BusinessInsider

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar