انتخاب رسانه و استراتژی برای برند

انتخاب رسانه و استراتژی برای برند

 

انتخاب رسانه و استراتژی برای برند

در کنار هم قرار دادن طرح رسانه ای لازمه ی این است که استراتژی های نامناسب را شناسایی کرده و از رده خارج کنید. در این پست، به ذکر حداقل چیزهایی می پردازیم که باید درباره ی هر یک از بخش های عمده ی تاکتیکی بدانید تا بتوانید ارزیابی ارزنده ای داشته باشید.

روابط عمومی قدیمی

پیاده سازی این تاکتیک بطور معمول، نیازمند استخدام کردن یک متخصص روابط عمومی و یا شرکت بازاریابی ست که می داند با چه کسی ارتباط برقرار کرده و چگونه وارد رسانه شود. تاکتیک هایی که با روابط عمومی قدیمی در ارتباط هستند در مکان هایی که در ادامه ذکر می کنیم قرار گرفته اند.

رادیو

سه نوع رادیو وجود دارد: قدیمی AM/FM ، اینترنت و ماهواره

وقتی که حرف از مبحث برندینگ می شود هنوز هم بسیاری از متخصصان روابط عمومی همان AM/FM قدیمی و مصاحبه های رادیویی ماهواره را به عنوان ارزشمندترین ها درنظر می گیرند. یکی از دلایل این است که موانع مسیر ورودی بسیار زیاد است (تولیدکنندگانی که پرکار هستند و کل روز را با مهمانان بالقوه سپری می کنند تنها مصاحبه کنندگانی را می پذیرند که از سطح خاصی از تخصص و اعتبار را دارا باشند)

بعلاوه، مخاطبان شنونده برای رادیوی قدیمی AM/FM هنوز هم بیش تر از برنامه های اینترنتی ست. در این میان، رادیوی اینترنتی، به سرعت در جریان اصلی مصرف کنندگان قرار گرفت. طبق گزارشی که از XAPPmedia در سال ۲۰۱۵ بدست آمد تخمین زده شد که شنوندگان رادیوی اینترنتی تا سال ۲۰۱۸ ، ۱۸۳ میلیون رشد را به خود می بینند.

تلویزیون ، روزنامه ها و مجلات

اغلب بخش بسیار بزرگی از روابط عمومی را به خود اختصاص می دهد. حضور یافتن به عنوان مهمان در برنامه هایی مانند CNN ، Fox News ، MSNBC و … برای هر برندی نشان از موفقیت دارد. فقط به یاد داشته باشید که بازار رقابت برای جایگاه برترین شبکه ها و نمایش های محبوب بسیار داغ است.

قید شدن نام کسب و کار/ خود شما در مجلات می تواند لطف بزرگی برای برند شما باشد. از طرفی، بخاطر اینکه بسیاری از انتشاراتی ها ورژن آنلاین هم دارند، احتمال اینکه با وب سایت شما لینک شوند وجود دارد.

چاپ و نشر ، نوشتن کتاب

به عقیده ی ما، یکی از موثرترین راه ها برای ساخت برند و ایجاد و سروصدا، چاپ و نشر است. یکی از فواید این استراتژی برای بخش آنلاین این است که می توانید کلمات کلیدی قابل جستجویی را درنظر بگیرید و به سمت وب سایت خود لینک کنید.

یکی دیگر از بهترین تاکتیک ها برای ساخت برند کسب و کار یا شخصی نیز، نوشتن کتاب است. با یافتن موضوعاتی جذاب، می توانید به نوشتن کتاب بپردازید. سپس به دو طریق حق انتشار آن را دارید. اولی، انتشار به سبک قدیمی و دومین نوع آن، نوشتن ebook  (کتاب الکترونیکی) ست که توسط خودتان انجام می گیرد و اصطلاحاً آن را Self-Publishing می نامند. مقاله نویسی، هم بخشی از مبحث نوشتاری ست و می دانیم که منتشر شدن مقاله ها در مجلات و روزنامه های ملی می تواند به اعتبار ما بیفزاید. خبرنامه هم به نوع خود می تواند باعث رونق برندها شود. نوشتن خبرنامه هم مبحث گسترده ای ست که می توانیم در مقالات آینده بطور فشرده به آن بپردازیم.

گفتمان

یک چیز قدرتمند درباره ی صحبت کردن همان تاکتیکی ست که شما را در معرض گفتمان قرار می دهد. هیچ چیز به اندازه ی صحبت کردن شما درباره ی یک موضوع برای مخاطبان بالقوه اعتبار شما را ارزیابی نمی کند. همینطور به خاطر بسپارید که آنلاین بودن و (بیش تر از آن) گفتمان رو در رو از محبوب ترین راه های ساخت برند می باشند.

رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی از بخش های ضروری بازاریابی و برندینگ در دنیای امروز است. که هم برای برند کسب و کار و هم شخصی، می توان استراتژی آن را در نظر گرفت. نکته ی کلیدی در اینجا، تمرکز کردن روی یک کانال (حداکثر دو الی سه) می باشد. شما باید بهترین کانالی را که مخاطبان هدف تان بهره می برند استفاده کنید.

دوستان، شبکه سازی و برگزاری وبینارها هم شامل عواملی هستند که می توانید با توجه به میزان استفاده ی مصرف کنندگان و مخاطبان هدف آنها را درنظر گرفته و تدارک ببینید.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar