انتخاب سرمایه گذار را مانند انتخاب همسر جدی بگیرید

انتخاب سرمایه گذار

 

انتخاب سرمایه گذار

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که کارآفرینان مرتکب می شوند این است که فکر می کنند تامین مالی برای استارتاپ در صورتی پیروزی به حساب می آید که پول دریافت کنند.اما تأمین مالی در صورتیکه از جانب فرد مناسبی نباشد می تواند فاجعه آمیز باشد. در انتخاب سرمایه گذار همانقدر باید دقت کرد که در انتخاب همسر دقت می شود.

سرمایه گذاران فقط برای دسترسی به پول نیستند. بلکه آنها شرکای شما هستند. و تا حدودی نیز کارفرما هستند. و همانطور که اشتباه در انتخاب همسر می تواند زندگی شما را نابود کند، انخاب سرمایه گذار نامناسب نیز می تواند کسب و کار شما را نابود کند.

شما پول را می گیرید، ولی ناگهان مشکلات بروز می کنند. شما یک چیز می خواهید و سرمایه گذار چیزی متفاوت را می خواهد. و اختلاف نظرها شروع شده و منجر به فاجعه می شوند.

سرمایه گذاران مناسب می توانند به شما کمک کنند و به شما ایده ها و مشاوره بدهند. اما سرمایه گذاران نامناسب می توانند بر شما فشار وارد آورند، مانع راه شما شوند و پیشروی کسب و کار شما را دشوار کنند. حتی اگر آنها در هیئت مدیره شرکت اکثریت رای را نداشته باشند، باز هم صاحبان سهام هستند و حقوق قانونی دارند.

سرمایه گذار سازگار یا ناسازگار

سرمایه گذاران خوب یا بد نیستند بلکه سازگار یا ناسازگار با شما هستند. سازگاری از تطبیق بین راه شما و راه آنها و خواسته های شما و آنها به وجود می آید. شاید شما واقعا سرمایه گذارانی را می خواهید که فقط پول بدهند و شما راتنها بگذارند  و مداخله ای در کارها نداشته باشند. اینگونه سرمایه گذاران نادر هستند، اما وجود دارند.

کارآفرینان هوشمند، سرمایه گذارانی را می خواهند که به استراتژی و تاکتیک ها کمک کنند و آنها را به مخاطبین معرفی کنند. و احتمالا بیشتر سرمایه گذاران می خواهند این کار را انجام دهند. اما حتی زمانی که آنها این کار را انجام می دهند، اگر سبک های حل مشکل و راه های کمک آن ها متفاوت از شما باشند، ناسازگاری به وجود می آید و این می تواند مشکل ایجاد کند.

انتظارات ناسازگار در یک کسب و کار می تواند به مشکلات دشوار منجر شود. نیت های خوب و افراد خوب درگیر در سرمایه گذاری همیشه کافی نیست. اهداف ناسازگار می تواند برای هر دو طرف سخت باشد، همانطور که در ازدواج نیز چنین است.

بریا مطالعه بیشتر: چالش های کارآفرینی؛ چگونه برای کسب و کارمان شریک انتخاب کنیم

هنگام انتخاب سرمایه گذار از تطبیق نامناسب اجتناب کنید

برای برطرف کردن این مشکلات، در مورد سرمایه گذار تحقیق کنید. سرمایه گذاران پیشینه، روابط موجود، وب سایت ها و پروفایل هایی دارند که برای به دست آوردن اطلاعات درباره آنها مفید هستند. بدانید که سرمایه گذاران بالقوه تان چه می خواهند، دوست دارند چگونه کار کنند و دیگران در مورد آنها چه می گویند.

همیشه با صاحبان شرکت های دیگری که یک سرمایه گذار بالقوه قبلا در آن سرمایه گذاری کرده است تماس گرفته و صحبت کنید. مراقب باشید با سرمایه گذاری همکاری نکنید که به این منظور به شما کمک نمی کند که از شرکت های دیگری که با آنها کار کرده است، عقب بمانید (شاید به دلیل همدستی با آن شرکت ها). احتمال اینکه کسب و کار شما اولین تجربه ی سرمایه گذاری یک سرمایه گذار باشد، بسیار پایین است.

با سرمایه گذاران خود کاملا واضح و شفاف درباره اینکه چه کسی هستید و چه چیزی می خواهید، صحبت کنید. درباره اهداف، پیشینه و نحوه کار با استارتاپ آنها، مستقیما از خودشان بپرسید.

سوالاتی را برای مشخص شدن کردن سبک ها و رویکردها بپرسید. بپرسید که هنگام بروز مشکلی خاص چه کاری انجام می دهد. به یاد داشته باشید که اولویت شما در انجام کسب و کار چیست، اهداف و مقاصد شما چیست.

تغییر سرمایه گذار

تغییر سرمایه گذار قبل از امضای قرارداد بدون هیچ هزینه ای و بدون هیچ ریسکی، انجام می شود اما پس از امضای قرارداد کاری بسیار دشوار و زیان رسان است. وقت خود را صرف کنید تا اطمینان حاصل کنید که با سرمایه گذار خود در مورد مسائل مهم توافق دارید. این کار، کسب و کار و سلامت روان شما را حفظ خواهد کرد.

اگر مجبور به راه اندازی سریع کسب و کار خود هستید، به جای گرفتن بودجه از سرمایه گذاران غلط، خودتان راه اندازی را شروع کنید. شما از هیچکدام از سرمایه گذاران بهتر نیستید مگر از سرمایه گذارانی که مناسب نیستند. برنامه های خود را مقیاس بندی کنید یا آنها را موقتا به جلو ببرید. هر کاری را که می توانید، برای جلوگیری از انتخاب سرمایه گذار نامناسب و گیر افتادن در یک رابطه سرمایه گذاری بد، انجام دهید.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar