انتخاب گذر واژه ایمن و ۲۰ نکته که برای انتخاب گذر واژه ایمن در شرکت

انتخاب گذر واژه ایمن برای حفظ امنیت شرکت

انتخاب گذر واژه ایمن روشی  روشی برای حفظ امنیت شرکت

انتخاب گذر واژه ایمن در دنیای مجازی از اهمیت بالایی برخوردار است. طبق گزارشات، ۶۳ درصد از هکرهای کسب و کارهای کوچک به دلیل استفاده ی این کسب و کارها از گذر واژه ضعیف، موفق به هک کردن آنها می شوند. علاوه بر این، هکِ تقریبا همه ی (۹۳ درصد) سیستم ها با رمزهای ضعیف، فقط چند دقیقه طول می کشد. برای حفظ امنیت شرکت خود، باید شیوه هایی را در انتخاب گذر واژه ایمن دنبال کنید که دستیابی به آن را برای دیگران دشوار سازد. در ادامه ۲۰ خط مشی برای انتخاب گذر واژه ایمن ارائه می شود که از جمله بهترین روش ها برای حفظ امنیت شرکت هاست .

بهترین خط مشی ها در باره انتخاب گذر واژه ایمن :

۱. دانستن خط مشی گذر واژه

درک اینکه خط مشی های گذر واژه چیست، اولین گام در انتخاب گذر واژه ایمن است. این خط مشی ها، مجموعه ای از قوانین در مورد چگونگی طراحی ترکیبی از کلمات، اعداد و / یا نمادها است که دسترسی به یک حوزه آنلاین را محدود می کند. گذر واژه ها می توانند وب سایت، برنامه های نرم افزاری و شبکه های کوچک کسب و کار را حفاظت کنند. آنها از ورود غیرمجاز کارکنان سابق، مهاجمین کنجکاو و البته هکرها جلوگیری می کنند.

۲. قاعده ۴ + ۸ را اعمال کنید

این قانون به شما کمک می کند تا انتخاب گذر واژه ایمن را به خوبی انجام دهید و گذر واژه ای مانند فولاد ایجاد کنید. از هشت کاراکتر با یک حرف بزرگ و یک حرف کوچک، یک کاراکتر خاص مانند ستاره و یک عدد استفاده کنید. هر چه تصادفی تر باشد بهتر است.

۳. نمادها / اعداد را پخش کنید

در اینجا یک نکته دیگر برای یک انتخاب گذر واژه ایمن جهت فریب دادن هکرها وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که شماره ها و نمادها در سراسر گذر واژه پخش شوند. دسته بندی آنها کنار هم باعث می شود گذر واژه راحت تر هک شود.

۴. از اطلاعات شخصی خود در آن استفاده نکنید

هر کسی که با کسب و کار کوچکی سر و کار دارد، باید درک کند هنگامی که بحث درباره گذر واژه می شود، تفاوت زیادی بین امنیت و راحتی وجود دارد. استفاده از اطلاعات شخصی، مانند نام و نام خانوادگی و تاریخ تولد، یعنی سهل انگاری در حفظ امنیت شرکت ، چرا که این اطلاعات اولین مجموعه ای از ترکیباتی خواهد بود که هکرها استفاده می کنند.

۵. از گذر واژه های مختلف برای حساب های مختلف استفاده کنید

در انتخاب گذر واژه ایمن حتی اگر چندین کامپیوتر در یک بخش وجود داشته باشد، استفاده از یک گذر واژه برای همه آنها ایده ی بسیار بدی است. برای هر دستگاه از گذر واژه مجزا استفاده کنید.

۶. از استفاده از کلمات فرهنگ لغت اجتناب کنید

ممکن است مراجعه به فرهنگ لغت برای انتخاب گذر واژه امن به نظر برسد، اما هکرها در واقع برنامه هایی دارند که از در بین ده ها هزار نوع از این کلمات جستجو انجام می دهد. برنامه های حمله به فرهنگ لغت سالهاست که وجود دارند.

۷. محدودیت کاراکتر را رعایت کنید

به طور متوسط فرد می تواند تنها ۱۰ کاراکتر یا کمتر را به یاد داشته باشد. اگر از گذرواژه های طولانی استفاده کنید ممکن است برای اینکه بتوانید آنها را به یاد بیاورید مجبور به نوشتن آنها شوید. و نوشتن آنها کار بسیار اشتباهی است.

۸. از اختصارات استفاده کنید

اختصارات معمولا در برابر حملات لغتنامه ای ایمن هستند. بنابراین یک جمله در نظر بگیرید و حروف اول هر کلمه را انتخاب کرده و سرواژه درست کنید و سپس آنرا به صورت لاتین بنویسید. به خاطر داشته باشید که نمادها و اعداد را نیز اضافه کنید.

۹. آنها را بیش از حد تغییر ندهید

انتخاب گذر واژه ایمن یک سال یا بیشتر دوام خواهد داشت. از کارکنان نخواهید که مدام آنها را تغییر دهند. در غیر این صورت بین گذر واژه ۱، و گذرواژه ۲ گیج خواهید شد. هکرها به دنبال این الگوها هستند.

۱۰. گذر واژه را ننویسید

تمام گذر واژه های خود را حفظ کنید. و همینطور، هر کسی که در کسب و کار کوچک شماست باید بداند که نباید گذرواژه ها را بنویسید. یک برگه کوچک یا چرکنویس دور انداخته شده می تواند همه ی نیازهای یک هکر باشد.

۱۱. از اشتراک گذاری گذرواژه اجتناب کنید

هیچ کس نباید گذر واژه ها را بر روی هر رسانه الکترونیکی به اشتراک بگذارد. اگر نمی توانید راهی برای ارسال گذر واژه بدون استفاده از فضای مجازی پیدا نکردید، مطمئن شوید که همه می دانند پس از اشتراک گذاری باید گذرواژه را تغییر دهند.

۱۲. موانع دیگری اضافه کنید

گذرواژه هایی که به خوبی طراحی شده اند قفل خوبی در درب ورودی آنلاین شرکت شما قرار می دهند. احراز هویت قوی تر مانند یک اسکنر اثر انگشت، به حفظ امنیت شرکت شما کمک بیشتری می کند.

۱۳. از گذرواژه های مرموز و عجیب غریب استفاده کنید

از کارکنان خود بخواهید گذرواژه هایی استفاده کنند که عجیب و غریب باشند. آنها باید بدانند که نباید از عبارات بسیار متداول یا اصطلاحات ورزشی و کلمات زیبا استفاده کنند. گروه های تصادفیِ قانون ۸ + ۴ خوب عمل می کنند، اما استفاده از عبارات منحصر به فرد را نیز انجام دهید.

۱۴. سیاست های قوی تری را برای حساب های حساس اتخاذ کنید

مدیران باید قوانین قویتری برای تنظیم گذر واژه داشته باشند. هر چه اطلاعات بیشتری در سبدهای الکترونیکی خود داشته باشند، به همان اندازه سیاست ها و انتخاب گذر واژه ایمن نیز باید قویتر باشد.

۱۵. اجرای خط مشی را الزامی کنید

باید اجرای خط مشی گذرواژه را به کارکنان خود الزامی کنید. و به آنها گوشزد کنید که تخلف از این خط مشی ها منجر به اخراج از کار خواهد شد.

۱۶. یک قفل (Lockout) تنظیم کنید

برای همه ما پیش آمده که گذر واژه را فراموش کرده ایم و برای یافتن آن چند گذرواژه را امتحان کرده ایم. با این حال باید یک عدد تنظیم کنید که سیستم پس از چند تلاش ناموفق، قفل می شود. مثلا چهار مرتبه ورودی اشتباه، برای قفل سیستم کافیست.

۱۷. از سرواژه ای که مربوط به نام یا فعالیت شرکت است، استفاده نکنید

از این نوع سرواژه ها به عنوان میانبر برای شناسایی شرکت خود استفاده نکنید. ممکن است یک ذیحساب بخواهد ازCPA استفاده کند. در اینصورت، این کار موجب می شود یک شبکه امنیت سایبری به اندازه کافی گسترده باشد تا هکر بتواند از طریق آن عبور کند.

۱۸. هرگز گزینه Remember Password را در سیستم تیک نزنید

موتورهای جستجو و برنامه های ایمیل از شما می خواهند این کار را انجام دهید، اما در نهایت این یک ریسک است که نباید کسب و کار کوچک شما انجام دهد.

۱۹. هرگز گذر واژه خود را به کسی نگویید

انتخاب گذر واژه ایمن همیشه تاکید دارد که برای حفظ امنیت شرکت خود، هیچ کس نباید هرگز گذر واژه خود را به دیگران بگوید. مدیر سیستم باید نقش دروازه بان را در اینجا بازی کند. اگر کسی بخواهد گذر واژه را بداند، باید به او مراجعه کند.

مرتبط: چه کسب وکارهایی امنیت سایبری ندارند؟

مرتبط: چطور باید از توسعه دهندگان با مهارت امنیت سایبری استفاده کرد؟

 

۲۰. پروسه را خصوصی نگه دارید

در نهایت، به تمام کسانی که با انتخاب گذر واژه ایمن سر و کار دارند باید تاکید کنید که ملزم هستند فرایند را از چشم دیگران مخفی کنند. وقتی گذر واژه خود را تایپ می کنید هیچ کس نباید تماشا کند.

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar