اندرو کارنگی کیست ؟‌

اندرو کارنگی

داستان موفقیت اندرو کارنگی

اندرو کارنگی (Andrew Carnegie) یک تاجر آمریکایی و اهل اسکاتلند بود، او تمام ثروت خود را از یک شرکت آهن و فولاد به دست آورد، این شرکت از سال ۱۸۹۰ تاسیس شد که بزرگترین و موفق ترین شرکت در آن زمان بوده است.

 

هیچ کس نمی تواند انکار کند که اندرو یکی از مردان خود ساخته و موفق بوده است. او تلاش فراوانی کرده تا ثروتمندترین تاجر در آن زمان باشد.

کارنگی در سال ۱۸۳۵ در اسکاتلند متولد شد، پدر او یک خیاط و مادر او یک کفاش بود که همه آن ها در یک اتاق کوچک زندگی می کردند، خانواده او بسیار فقیر بودند، پدر او مقداری پول قرض گرفت و در سال ۱۸۴۸ تصمیم گرفت به آمریکا مهاجرت کند، هنگامی که اندرو ۱۲ ساله شد مجبور شد در یک کارخانه نخ کار کند. او هر ۶ روز روزی ۱۲ ساعت در آن جا کار می کرد، دستمزد او در آن زمان ۱ دلار در هفته بود، بعد از دو سال کار دیگری یافت و به عنوان پیک ارسال تلگراف مشغول به کار شد، و دو دلار و نیم در هر هفته دریافت می کرد، این کار منافع زیادی برای او داشت، با این کار به او اجازه داده شد که وارد سالن های تئاتر شود و نمایشنامه های شکسپیر را تماشا کند، او از این فرصت استفاده کرد و مکان های مهم کسب و کار را یاد گرفت و با بازرگانان با نفوذ آشنا شد، او با یک معلم آشنا شد که در روزهای تعطیل به بچه ها درس می آموخت، او بعد از یک سال توانست کار خود را ارتقاء دهد و به عنوان مدیر تلفن در همان جای قبل استخدام شود.

در سال ۱۹۵۳ هنگامی که ۱۸ ساله شد او را به عنوان یک منشی راه آهن استخدام کردند، این شرکت باعث شد او اولین گام های موفقیت را طی کند، این شرکت از بزرگترین و بهترین شرکت های آمریکایی در آن سال ها به شمار می رفت، در آنجا با کمک توماس اسکات یکی افراد شرکت راه آهن، توانست مدیریت دارایی و کنترل هزینه ها را بیاموزد، برخی اوقات مقداری پول از مادر خود می گرفت و با آن تجارت می کرد، توماس اسکات نیز در این امر به او کمک می کرد. توماس اسکات سهامی از یک شرکت ماشین سازی را هم به اندرو داد، اندرو با پول خود شروع به سرمایه گذاری در این شرکت و شرکت های دیگر کرد.

در سال ۱۸۶۴ اندرو ۴۰ دلار در مزرعه ای در شهر پنسیلوانیای آمریکا سرمایه گذاری کرد و بعد از یک سال به غیر از پولی که سرمایه گذاری کرده بود حدود ۱میلیون دلار سود کرد، در سال ۱۸۸۸ اندرو توانست بزرگترین شرکت رقیب خود را بخرد، این شرکت به تولید کشتی های بخار مشغول بود، در سال ۱۸۹۲ توانست همه اموال خود را جمع کند تا بهترین شرکت آهن و فولاد را بسازد و آمریکا را در بین بقیه کشورها در رتبه اول قرار دهد.

در سال ۱۹۰۱ هنگامی که اندرو ۶۶ ساله شد و برای بازنشسته شدن آماده بود، شروع به ادغام شرکت های خود کرد تا آن ها را به هیئت های تعاونی ببخشد و از سود آن برای امور خیریه استفاده کند، سال به سال شرکت اندرو موفقیت های فراوانی به دست می آورد و به عنوان موفق ترین شرکت در جهان معرفی شد، اندرو بعد از آن شرکت خود را به قیمت ۴۸۰ میلیون دلار فروخت.
اندرو بعد از آن خانه ای که در زمان فقر در آن زندگی می کردند را فراموش نکرد و همراه مادرش به اسکاتلند بازگشت، و مشغول امور خیریه و آموزش به بچه های کشورش شد.
اندرو  می گوید که زندگی انسان باید به سه بخش تقسیم شود، بخش اول: تلاش کامل برای به دست آوردن کار، بخش دوم : جمع آوری پول و سرمایه، و بخش سوم: قرار دادن بخشی از پول و ثروت خود برای نیازمندان!

امیدوارم از زندگی این شخص، درس های زیادی بیاموزیم. موفق باشید.

[تعداد: ۲۸    میانگین: ۳.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar