طراحی وبسایت ها از سال ۲۰۰۷ تا به امروز !!!

طراحی وبسایت

طراحی وبسایت تا امروز

به سال ۲۰۰۷ فکر کنید. در همان سال، اپل اولین آیفون خود را برای عموم ارائه داد. J.K. Rowling هم آخرین کتاب سریال های هری پاتر را منتشر نمود و آخرین قسمت سریال The Sopranos از شبکه ی HBO بر روی آنتن رفته بود و در همه جا طنین انداز شده بود.

امروز سال ۲۰۱۷ ست. اپل درگیر ارائه دادن آیفون بوده و ورژن فیلم هری پاتر آغاز شده است. سریال جذاب Game of Thrones نیز بجای The Sopranos پرطرفدارترین شوی تلویزیونی شده است.

این سال ها برای کسب و کارها هم بسیار تعیین کننده بوده است و باعث شده تا تغییرات گسترده ای را به خود ببینند. بطور مثال؛ وبسایت کسب و کارها، در طول این سال ها کاملاً تغییر کرده اند. وبسایتی که ۱۰ سال قبل ایجاد شده کاملاً با وبسایت امروزِ همان شرکت متفاوت است. امروز قصد داریم این تغییرات را با گذشته مقایسه کنیم. همراه باشید.

 

۱ – طراحی

طراحی وبسایت در این سال ها، فراز و نشیب های زیادی را به خود دیده است. در سال ۲۰۰۷ بیش تر وبسایت ها هنوز هم از Tableها برای ساختار Layout استفاده می کردند که شامل Flash و انیمیشن های ۳D بود.

اما امروز اصول طراحی تغییر کرده اند. بهترین های وبسایت ها، همان هایی هستند که به صورت مدرن ساخته شده اند. دارای طراحی Flat بوده و کاربرپسند بوده اند و همه ی این تلاش ها تنها برای تجربه ی بهتر کاربر می باشد و همین امر است که تفاوت را ایجاد می کند!

طبق تحقیقی که وبسایت Kissmetrics ، انجام داده ۴۰ درصد از کاربران پس از یک تجربه ی نامناسب در یک وبسایتی، هرگز دوباره به آنجا برنمی گردند. برای اینکه تغییرات وبسایت ها را از نزدیک حس کنید در ادامه نگاهی به وبسایت Ryanair که از آژانس های هواپیمایی ست می پردازیم. تصویر زیر، وضعیت وبسایت را در سال ۲۰۰۷ نشان می دهد. همانطور که می بینید بسیار شلوغ بوده و بخش های زیادی را دربر می گرفته است. حتی رنگ بکگراند آن نیز نوعی زرد انتخاب شده!

cstland-Ryanair_com_-_The_lowest_fares_guaranteed_-_cheap_flights__fly_cheaper

در سال ۲۰۱۵ این صفحه کلاً تغییر کرده بود. صفحه ای که مشاهده کردید به یک وبسایت مدرن، با طراحی ساده و خطوطی کاملاً مشخص تبدیل شده بود که تنها یک رنگ خاص را نیز به چشم می آورد. این تغییرات، تجربه ی کاربر را به طور بسیار گسترده ای بهبود بخشید. در زیر می توانید وضعیت وبسایت را در سال ۲۰۱۵ مشاهده کنید:

Cstland-Cheap_Flights___Cheap_Flights_to_Europe___Ryanair

۲ – قابلیت ها

اصولاً وبسایت ها در سال های ۲۰۰۷ ، تنها شامل ارتباطاتی بودند که می توانستید اطلاعات کمی را در قالب نوشتاری با آنها برقرار سازید. اما اکنون پس از گذشته سال ها، تغییر عملکرد و قابلیت های وبسایت ها را می توانید به طور چشمگیری ببینید. امروز می توانید محوصلات موردنیاز خود را به صورت آنلاین نیز خریداری کنید.

در سال ۲۰۰۷، تنها ۳٫۲٪ از فروش ها به صورت آنلاین بود ولی امروز این رقم به ۷ برابر افزایش یافته است. این بدین معنی ست که مردم اعتماد کرده و می دانند که کنترل محصولات در خریدهای آنلاین نیز می تواند به درستی انجام پذیرد!

خب، همه ی این قابلیت ها به فضاهایی مناسب در وبسایت شما نیاز دارند. عملکرد ضعیف وبسایت شما، باعث می شود تا کاربر از وبسایت شما خارج شده و هرگز دوباره برنگردد! و با رخ دادن هرچه بیش ترِ این اتفاق، طبیعتاً از تعداد فروش و فرصت های شما کاسته خواهد شد!

بنابراین، بدیهی ست که هرچه عملکرد و قابلیت های وبسایت خود را بروزرسانی کنید از شانس بیش تری در رفع نیازهای کاربران برخوردارید و همین امر یکی از عوامل ضروری برای موفقیت در کسب و کارتان می باشد.

در اینجا، وبسایت Vodafone را برای نمونه آماده کرده ایم. Vodafone یکی از بهترین وبسایت های اپراتور تلفن همراه است اما همانطور که مشاهده می کنید در سال ۲۰۰۷، بخش تجارت الکترونیکی آن در وبسایت ایرلند، بسیار محدود بوده است.

cstland-Vodafone_2007

سریعاً به وضعیت وبسایت در سال ۲۰۱۵ نگاهی می اندازیم تا ببینید که بخش تجارت الکترونیکی را در بخش مرکزی وبسایت قرار داده است! شما امروز می توانید مستقیماً برای خرید تلفن همراه و خدمات آن از طریق وبسایت اقدام کنید. همانطور که می دانید رتبه ی این وبسایت نیز بسیار موفق عمل کرده است.

Cstland-Vodafone___2015

۳ – نسخه موبایل

قبل از اینکه آیفون به بازار بیاید، نسخه ی موبایل وبسایت در اولویت های پائین تر قرار داشت. اما امروز، ۵۰ درصد از جمعیت افراد بالغ، از گوشی های هوشمند استفاده می کنند بنابراین طبیعی ست که ترجیح دهند از گوشی های هوشمند خود برای رفع مسائل شان استفاده کنند. براساس تحقیقات comScore حدوداً ۲۹ درصد از جستجوها از طریق موبایل صورت می گیرند.

شما هم اگر می خواهید کسب و کارتان همواره در سر زبان ها جاری شود، بهتر است بروزرسانی نسخه ی موبایل وبسایت خود را جدی بگیرید!

CNN یکی از وسیع ترین وبسایت هایی ست که در این مورد می توانیم برای شما مثال بزنیم. در تصویر زیر، نسخه ی دسکتاپ و همینطور موبایل این وبسایت را مشاهده می کنید.

CSTLAND-cnn_desktop

 

نسخه موبایل :

cstland-cnn

 

۴ – شخصی سازی

در گذشته، وبسایت ها برای نمایش دادن خدمات آنلاین خود، هیچ ویژگی خاصی را درنظر نمی گرفتند اما امروز، می دانند چه کسی در حال بازدید از وبسایت شان است!

شخصی سازی وبسایت، در سال های اخیر به شدت موردتوجه قرار گرفته است. شخصی سازی به عبارت ساده تر یعنی، محتوایی که وبسایت نشان می دهد براساس کاربری ست که در حال تماشای آن است! براساس دستگاهی ست که در این عمل نقش رابط را دارد. و همینطور براساس تاریخچه ای ست که کاربر در همان وبسایت داشته است.

وبسایت Netflix می تواند بهترین مثال برای درک این مورد باشد. این وبسایت در سال های اخیر بسیار محبوب بوده و موردتوجه قرار گرفته است. شخصی سازی که در این وبسایت صورت گرفته با توجه به الگوهایی ست که در گذشته توسط همان کاربر مشاهده شده است.

cstland.Netflix

 

امیدوارم این مقاله موردتوجه شما قرار گرفته باشد. نظرات خود را می توانید با ما در میان بگذارید.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط