چگونه انگیزه خود را افزایش دهیم؟

انگیزه ی افراد می تواند گاهی دچار لغزش شود. در این پست سه مورد را مطرح می کنیم که رعایت آن تاثیرات بسیاری را در زندگی ایجاد می کند.

 

چگونه انگیزه خود را افزایش دهیم؟

 

۱- به سمت هدف بزرگ تر حرکت کنید

وقتی احساس می کنید با کمبود انگیزه مواجه شدید، روی هدفی که در فرای کارهایی که انجام می دهید قرار دارد تمرکز کنید. ببینید که چه نقشی در رسیدن به اهداف بزرگ تر شما دارد.

تمرکز روی یک هدف بزرگ تر، در شما احساسی ایجاد می کند که گویی مشغولِ انجامِ کاری بزرگ تر و بهتر از خودتان هستید. مفهوم عمیق تری را در هدفی که دنبالش هستید/ یا پروژه ای که ساعات طولانی را روی آن کار می کنید ایجاد می کند.

برای مثال به این موضوع فکر کنید که کاری که انجام می دهید چه نوع ارزشی را در مشتریان و زندگی شان ایجاد می کند. یا به این فکر کنید که کسب وکارتان چه تأثیری را روی کره ی زمین برجای می گذارد. (حتی شده خیلی کم!)

وقتی تأثیرات عظیم ترِ کارهایی که خودتان یا تیم تان انجام می دهند را درنظر بگیرید احساس ارتباط بهتر و بیش تری را با هدف و کلیت کار تجربه خواهید کرد که انگیزه ی کافی برای ادامه مسیر را در شما فراهم می آورد.

 

۲- خیلی زیاد، فکر نکنید!

کسانی که زیاد فکر می کنند، با پیش بینیِ مشکلاتی که خیلی بعیدند حتی کارهای ساده را هم سخت و پیچیده می کنند.

وقتی زیاد به پروژه ای که در دست دارید فکر کنید استرس و فشار بیش تری را هم درون خود احساس می کنید. در نهایت، برای انگیزه ی شما موانع زیادی ایجاد خواهد شد.

مطالعات ثابت کرده اند که استرس مزمن و عصبی بودن می تواند مغز شما را منقبض کند. یک ذهن راحت و آسوده خیلی بهتر می تواند روی مسائل و مشکلات تمرکز کرده و راهکار ارائه دهد.

۳- بر موانع ذهنی غلبه کنید

هیچ چیزی به اندازه ی موانع ذهنی نمی تواند انگیزه ی انسان را کاهش دهد. درست مثل چسبی ست که روی به مغز می چسبد!

فرآینده خلاقیت در مغز شما احساس قفل بودن می کند و همه چیز طوری به نظر می رسد که انگار درست کار نمی کنند!

حتما از خود می پرسید: “پاسخ درست به این مسئله چیست؟ چه کاری باید انجام دهم؟ من باید پاسخ را پیدا کنم!” سپس هر چه بیش تر دورِ خود بچرخید فشار بیش تری را روی خود احساس کرده و بیش تر گیر می افتید.

اما بهتر است این سوال را دوباره از خودتان پرسیده و از جنبه ی دیگری به آن بنگرید. یک نفس عمیق بکشید. سپس خودتان را رها کرده و اجازه دهید ناخودآگاه تان به دنبال پاسخ بگردد. این همان لحظه ای ست که ناگهان می گویید “آها!”

 

۴- خاطرات خوب را تقویت کنید

یک راه دیگر برای اینکه به انگیزه ی طبیعی خود دست یابید این است که به خاطرات خوشی که دستاوردها و موفقیت های تان را به یاد می آورند تقویت کنید. با انجام اینکار انگیزه ی خود را برای ادامه ی راه تقویت کرده و تشویق می کنید.

خاطرات خوب خود را براق و روشن و واضح در ذهن تان جلوه دهید. سپس احساسات مثبتی که در آنها وجود دارد در شما افزایش می یابد و حرکت را آغاز خواهی کرد.

شما هم اگر راهکارهای جدید دارید می توانید به این لیست اضافه کنید.

 

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۴.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar