اهمیت برچسب ها در سئو برای سال ۲۰۱۶ چه میزان است؟

اهمیت برچسب ها در سئواهمیت برچسب ها در سئو

اهمیت برچسب ها در سئو طی سال های گذشته دستخوش تغییراتی شده است. اگر شما قصد تولید محتوا بر روی سایت خود را دارید، نمیتوانید از اهمیت برچسب ها در سئو قافل شوید. امروز قصد داریم به بررسی اهمیت برچسب ها در سئو برای سال ۲۰۱۶ بپردازیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بخوانیم.

اگر به دنبال بهبود بازدید، افزایش ترافیک وب سایت و یا ارتقا نام تجاری خود هستید، می بایست یک کمپین سئو قدرتمند ایجاد کنید.

در حالی که استفاده از بک لینک ها، توسعه حضور در شبکه های اجتماعی و سایر شیوه های ارتقا رتبه وب سایت بسیار مهم و اثر بخش هستند. هنوز بهینه سازی و بهبود صفحه وب از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است.

بطور قطع، یکی از مهمترین وجه های سئو صفحات، برچسب ها هستند. برچسب ها چه در عنوان، تگ هدر، متا تگ ها، یا برچسب پست و وبلاگ باشند، برای افزایش ترافیک و تعامل بین پست ها بسیار اهمیت دارند. بنابراین افزایش دانش در خصوص اهمیت برچسب ها در سئو برای تولید  کنندگان محتوا امری ضروریست.

با این حال، آیا در سال ۲۰۱۶ نیز این میزان تاثیر گذاری وجود دارد؟ در این مقاله با نگاهی به نقش و اهمیت برچسب ها در سئو برای سال ۲۰۱۶ به این سوال پاسخ می دهیم.

تاریخچه مختصری از برچسب ها

بطور کلی برچسب ها برای استفاده بهتر کاربران و درک بیشتر موتورهای جستجو به کلاسه بندی محتوا می پردازند. و آنها بصورت بالقوه بر بهبود وضعیت سئو و استفاده محتوا تاثیر مثبت دارند.

با این حال در طول سال های گذشته تاثیر آنها بصورت نسبی تغییر کرده است. حال سوال کلیدی اینجاست: آیا آنها همچنان اهمیت گذشته را دارند؟

متاتگ ها در سال های اخیر قدرت خود را جهت ارتقا رتبه از دست داده اند و به عنوان یک امر طبیعی در نتایج بنظر می رسند. از این رو وب وب سایت هایی که از آن استفاده می کردند بطور قابل ملاحظه ای کاهش یافته اند. ما هم به عنوان یک موردی که اثربخشی خود را از دست داده از آن صرف نظر می کنیم.

در اینجا به بررسی هریک از برچسب های می پردازیم:

برچسب های عنوان

همینطور که شما نیز می دانید، برچسب های عنوان برای تعیین بهتر موضوع یک صفحه از سوی موتورهای جستجو نقش مهمی ایفا می کنند. همینطور آنها در نمایش نتایج جستجو (SERPs)  نیز استفاده می شوند.

برچسب های عنوان خوب می توانند به خوبی نشان دهند که کاربران قبل از کلیک بر لینک، چه انتظاری می توانند از آن صفحه داشته باشند. بنابراین آنها تاثیر بسیار زیادی بر افزایش نرخ کلیک دارند. اما آنها چگونه بر SEO وب سایت تاثیر می گذارند؟

برچسب عنوان در سئو

اهمیت برچسب های عنوان در سئو برای سال ۲۰۱۶؟

برچسب های عنوان همیشه یکی از مهمترین اجزای سئو صفحات وب سایت بوده است. در حقیقت این برچسب ها از گذشته یکی از موارد مهم تلقی می شدند. اما باید دید در سال ۲۰۱۶ نیز اینطور است؟

با توجه به تحقیقات Backlinko.com، گوگل به این سمت متمایل شد که، برچسب های عنوان می توانند بر جستجوی معنایی تاثیر گذار باشند. محققان دریافتند که این کلمات کلیدی بهینه شده برچسب های عنوان در ارتقا رتبه بسیار تاثیر گذارند. اما این ارتباط در گذشته بسیار کوچک بود.

یافته ها نشان می دهد که گوگل برای تفسیر موضوع یک صفحه نیاز ندارد تا برچسب عنوان دقیقا به آن اشاره کند. برای مثال، وقتی شما عبارت “استراتژی تبلیغات” را در اینترنت سرچ می کنید. تنها شاید ۶ مورد از نتایج ۱۰ صفحه اول دقیقا به این موضوع اشاره کرده باشند.

این بدان معنیست که، جستجوگرها محتوای نوشته شما را با برچسب عنوانی که تعیین کرده اید مقایسه می کنند. که آنها با محتوای تعیین شده هم خوانی دارند یا خیر. و هنوز آنها را برای رتبه بندی صفحات و یکی از اجزای مهم سئو درنظر می گیرند.

در واقع، می توان اینطور نتیجه گرفت که، برچسب های عنوان یکی از اجزا پر اهمیت برچسب ها در سئو هستند. ولی آنها همه چیز نیستند و تمام موارد این نیست.

برچسب های سربرگ (Header)

منظور ما از سربرگ در این مقاله، اشاره به Heading های داخل HTML دارد. که شامل Heading و Subheading های داخل محتوای شما می باشد. آنها بر اساس اهمیت از H1 تا H6  می باشند.

استفاده از این سربرگ ها بحث روز برخی از منابع است. قبل از ظهور HTML5 آنها تنها در یک تگ H1 خلاصه می شدند. و محتویات آن بسیار بر سئو مطالب نفوذ داشتند.

امروزه، می توان از تگ های H1 در آغاز هر بخش استفاده کرد. اما اینکار باعث از دست رفتن ساختار سربرگ ها در صفحه شده و موتورهای جستجو نیز اهمیت کمتری به همچین صفحه ایی می دهند. (پس بنابراین استفاده بیش از یکبار در صفحه از تگ H1 توصیه نمی شود.)

اهمیت برچسب های سربرگ در سئو برای سال ۲۰۱۶؟

به گزارش عوامل رتبه بندی Searchmetrics در سال ۲۰۱۵، از هر ۵ صفحه که در نتایج جستجو گوگل نمایش داده می شود، تنها ۲ مورد از تگ های H1 در سراسر صفحه استفاده نکرده اند. آیا این نشان از یک وب سایت بدون دانش فنی است. یا دلیلی بر بی اهمیتی استفاده از تگ های H در ساختار صفحه؟

در مقابل، تعداد صفحات وب سایتی که از تگ H1 استفاده می کنند نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش یافته اند. این آمار در وب سایت های بالا (در نتایج جستجو) به میزان ۴% افزایش داشته است. این به تنهایی نشان می دهد که طراحان وب سایت به برچسب های سربرگ نسبت به گذشته اهمیت بیشتری می دهند.

علاوه بر این، مطالعات موردی اهمیت تاثیر برچسب های سربرگ را بیشتر مشخص کرده است. برای مثال، در یکی از پروژه های اخیر خود ما توانستیم با استفاده از اهمیت همین برچسب های سربرگ، نتایج بالا جستجو را از آن خود کنیم.

در پایان می توان اینطور نتیجه گرفت که برچسب های سربرگ در صورتی که بهینه شوند می توانند در ارتقا رتبه بندی شما موثر واقع شوند. این یکی دیگر از مواردی است که اهمیت برچسب ها در سئو را برای سال ۲۰۱۶ مشخص می کند.

برچسب پست وبلاگ

اغلب پلت فرم های وبلاگ نویسی، امکان ایجاد برچسب های متنی را برای شما فراهم می کنند. که ما در این مقاله برای متمایز ساختن آنها از سایر برچسب ها، آنها برچسب پست وبلاگ می نامیم.

این نوع برچسب ها، نوعی از طبقه بندی (taxonomy) وب سایت شما هستند. پلتفرم های ایجاد وبلاگ با استفاده از این برچسب ها به کلاس بندی و سازماندهی بهتر اطلاعات می پردازند. این برچسب ها گروه های اختصاصی تری از مطالب را نسبت به دسته ها در اختیار بازدید کننده ها قرار می دهند. با استفاده از هر دو قابلیت دسته بندی و برچسب پست وبلاگ شما به راحتی می توانید مطالب و اطلاعات سایت خود را در اختیار بازدید کنندگان قرار دهید.

برای مثال، اگر شما یک وب سایت بدنسازی دارید، “رژیم غذایی”، “تمرینات” و “نکات مهم” ممکن است جز دسته های وب سایت شما باشد. و با استفاده از این دسته ها شما مطالب وب سایت خود را دسته بندی می کنید.  اما وقتی شما مطلب جدیدی ایجاد می کنید و آن را در دسته “تمرینات” قرار می دهید، عباراتی مثل “اسکات”، “پاها” و “سرشانه” از برچسب های پست وبلاگ شما می باشد.

این برچسب ها می تواند برای بازدیدکنندگان وب سایت و موتورهای جستجو بسیار ارزشمند باشند. برای بازدیدکنندگان، کاربری را راحت تر می کنند و همچنین مشخص می کند که مطلب کدام موضوع خاص را پوشش می دهد. و برای موتورهای جستجو نیز، به تفسیر بهتر محتوای نوشته شما کمک می کند و همینطور باعث ارتقا رتبه بندی شما شود.

برچسب پست وبلاگ در سئو

اهمیت برچسب های پست وبلاگ در سئو برای سال ۲۰۱۶؟

این دسته از برچسب ها ضرورتا باعث بهبود رتبه بندی در نتایج جستجو نخواهند شد. در حالی که، این برچسب ها بصورت مستقیم بر بهبود SEO تاثیر ندارند، ولی بصورت غیر مستقیم تاثر بسزایی در بهبود آن دارند.

برای تازه کارها، دسته بندی و برچسب های پست و بلاگ در سال ۲۰۱۶ ممکن است در نتایج جستجوی آنها تاثیری نداشته باشد. اما استفاده درست و انتخاب برچسب های صحیح به گوگل در فهم درست وب سایت آنها کمک می کند.

برای مثال، اگر شما وبلاگی دارید که در خصوص رژیم سلامتی در بدنسازی فعالیت می کنید. با استفاده از برچسب های مرتبط در این زمینه، این پیام را به موتورهای جستجو ارسال می کنید که وب سایت بدنسازی شما با رویکرد رژیم سلامت فعالیت می کند.

دسته بندی و استفاده از برچسب های پست وبلاگ به تجربه خوب بازدید کننده از وب سایت شما کمک می کند. این بدان معنی است که این ویژگی ممکن است بصورت مستقیم در رتبه بندی شما تاثیر نداشته باشد. ولی از طریق بهبود تجربه بازدید کننده منجر به افزایش ترافیک وب سایت شما می گردد. و همین امر به صورت غیر مستقیم در ارتقا رتبه بندی شما تاثیر می گذارد.

با استفاده از برچسب های دقیق در پست وبلاگ به بازدیدکنندگان در پیدا کردن آنچه بدنبال آن هستند کمک می کنید. با اینکار نرخ Bounce کاهش می یابد و سرعت عملکرد رفتاری در سایت شما افزایش می یابد. این دو عامل از عوامل مهم در رتبه بندی نزد گوگل به حساب می آیند. و در صورتی که کاربران به راحتی بتوانند آنچه را که بدنبال آن هستند را بیابند، مدت زمان پایداری آنها در وب سایت شما افزایش می یابد.

تمرکز گوگل بر روی قصد کاربر و کیفیت درک شده از تجربه، تنها مجموعه ای برای ارتقا در آینده است. که از هم اکنون با ارزیابی دستی و نمایش در نتایج جستجو به درجه بندی وب سایتهایی می پردازد. که کیفیت را موضوع اصلی فعالیت خود قرار داده اند. و طبیعتا آنهایی که از ارائه تجربه کاربری خوب امتناع می ورزند. نمی توانند شانس زیادی برای ارتقا رتبه بندی خود داشته باشند. و می بایست دیر یا زود منتظر سقوط آنها بود.


آیا شما نیاز به مشاوره و اجرا در زمینه سئو  دارید؟ می توانید از طریق کلیک بر اینجا، با کارشناسان و متخصصان ما در پدیده فکر مهتر ارتباط برقرار کنید!


نتیجه گیری

نکته اصلی اینست که: اگر شما می توانید کیفیت بالا به همراه تجربه کاربری خوب در صفحات خود ایجاد کنید. می توانید مدت زمان پایداری کاربران را در صفحات خود افزایش دهید. و موجب ارتقا رتبه بندی خود گردید. برچسب زدن نیز می تواند به عنوان یکی از تکه های پازل سئو، در نهایت به افزایش رتبه بندی شما کمک می کند. یا بصورت مستقیم و یا بصورت غیر مستقیم.

اهمیت برچسب در سئو از سالهای گذشته تا به حال با تغییرات زیادی همراه بوده است. امیدواریم با درک این تغییرات به بهینه کردن مطلب خود بپردازید. و با انتخاب برچسب های درست به بالابردن کیفیت وب سایت خود و ایجاد تجربه کاربری خوب کمک کنید.

امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید. شما برای انتخاب برچسب ها چه مسائلی را رعایت می کنید؟ اهمیت برچسب ها در سئو را چگونه ارزیابی می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar