اهمیت جلسات تیمی چیست ؟

اهمیت جلسات تیمی

اهمیت جلسات تیمی

نکته ای که جلسات تیمی دارند چیست؟ آیا جلساتی که در آنها شرکت می کنید تنها صرف صحبت کردن می شود؟ یا به قدری برای شما مفید هست که جلسات را یک عملکرد حیاتی برای سازمان می دانید؟ با توجه به مقالات بسیاری که اخیراً درباره ی جلسات ناکارآمد تیمی اشاره داشته اند و خواستار هرچه کلی تر شدن آن بوده اند ما هم در این پست سعی کردیم تا فواید جلسات تیمی را یادآوری کنیم. بلکه بدین طریق بتوان با برگزاری جلسات تیمی کارآمد، کافی و لازم به رونق کسب و کارمان کمک کنیم.

جلسات تیمی، برای ساختن روابط حمایتی بسیار گزینه ی خوبی هستند.

جلسات تیمی باعث می شوند تا با روحیات، انگیزه ها و ترس های همکاران مان آشنا شویم همینطور می توانیم بسیاری از ارتباطاتی را که قابل بیان نبوده و تنها به هنگام مواچه شدن با آنها آگاه می شویم را دست یابیم.

جلسات تیمی به ما این امکان را فراهم می کنند تا اطلاعاتی را که به صورت ایمیل و یا گزارش نمی توانستیم ارائه دهیم بیان کنیم.

جلسات تیمی مانند یک میدان بازی هستند که جایی ست که همه ی افراد می توانند به اشتراک گذاری، ارتباط گیری و گوش دادن بپردازند.

اعضای تیم نقش حیاتی در رهبری ایفا می کنند – رهبر تیم می تواند به جمع کردن نیروها پرداخته و مأموریت را به آنها یادآوری کند.

هیچ چیز نمی تواند جای صمیمیت و امنیتی که در تیم وجود دارد را اشغال کند. خصوصاً در زمان های بحرانی!

جلسات تیمی به اعضای خود اجازه می دهد تا گاهی مواقع سر خود را از فعالیت های روزانه بالا بگیرند.

در جلسات تیمی، آنها فرصت دارند تا بازخورد اعمال یکدیگر را باهم به اشتراک بگذارند.

جلسات تیمی، یک فرصت یادگیری و بهبود بخشیدن به روند است.

اعضای یک تیم، یادآور کننده ی خوبی هستند – و در نهایت به ما خاطرنشان می کنند که تنها نیستیم!

جلسه Stand-Up

ما نوعی از جلسه داریم که از عنوان Stand-Up برای توضیف این جلسات استفاده می شود. شاید واژه ی استند آپ به گوش تان آشنا باشد. مهارتی ست که در چند سال اخیر توسط برخی افراد در محافل اجرا می شود و نکته ی اصلی آن این است که بتواند به مدت حدود ۲۰ دقیقه به گونه ای طنز دیگران را سرگرم کند. شاید هم صدای خنده های مردم معیاری برای یک استند آپ موفق باشد. این واژه برای جلسات هم به کار می رود و در سال های اخیر به محبوبیت بیش تری دست یافته است.

در ادامه ی این پست لازم است با این نوع جلسات آشنا شویم و بدانیم که چرا محبوب اند! با ما همراه بمانید.

جلسات Stand-Up جلسات روزانه ی تیمی هستند که با هدف فراهم کردن وضعیت بروزرسانی اعضای تیم ایجاد شده اند. به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا درباره ی چالش هایی که تیم با آنها مواجه می شود آگاه شوند و به همان اندازه هم منجر به مدیریت بهتر مسائل می گردد.

همانطور که می دانید کلمه ی Stand به معنی ایستادن است و در این عبارت مفهومی را منتقل می کند که شرکت کنندگان باید به لحاظ فیزیکی سرپا بایستند و این کار افراد را تشویق می کند تا جلسه تا حد امکان کوتاه تر باشد. عموماً این نوع از جلسات ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول می کشند.

معمولا سه سوال و پاسخی هست که در هر جلسه ی استندآپی باید مطرح شده و به آنها پاسخ داده شود :

  • دیروز انجامِ چه کاری را به اتمام رساندم؟
  • امروز باید چه کاری انجام دهم؟
  • چه موانعی بر سر راه پیشرفت من قرار دارد؟

چرا باید از جلسات استندآپ استفاده کنید؟

این نوع از جلسات؛ تمایل زیادی را به تشویق کردن افراد به انجام کارهای تیمی نشان می دهند. این جلسات نباید پایان بحث باشند بلکه مکالمات سازنده ی پی در پی ی را به همراه می آورند. بخاطر کوتاه بودن این دسته از جلسات زمان زیادی صرف صحبت های بیهوده نمی شود. همینطور به نظر می رسد که ترافیک ایمیل های ارسالی بین کارکنان نیز کاهش یافته و میزان آگاهی و رسیدگی به وظایف و مسئولیت پذیری در جلسات استندآپ بهتر می شود.

با این حال خود شما هستید که تصمیم می گیرید تا چه چیزی را به جلسات خود افزوده و یا از آن کم کنید. همه ی مواردی که گفته می شود جزو اصول کلی هستند و شما می توانید وابسته به نوع کارکنان و آنچه که برای کسب و کارتان بهتر است اقدام نمایید.

[تعداد: ۱۶    میانگین: ۳.۱/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar