اهمیت صداقت و درستکاری در کسب و کار

در این مقاله، برایان تریسی توضیح می دهد که چرا، صداقت و درستکاری یکی از مهم ترین ویژگی هایی ست که یک رهبری موفق باید داشته باشد. این مقاله جذاب را با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

 

cstland-integrity-business

 

چرا درستکاری در رهبری اهمیت دارد؟

صداقت داشتن و دستکار بودن در محل کار یکی از مهم ترین ویژگی هایی ست که رهبری باید در تجارت داشته باشد و من قرار است در ادامه، علت این امر را به شما بازگویم.

درستکاری در تجارت و نحوه تبدیل شدن آن به موفقیت

در هر جلسه ای که برای برنامه ریزی استراتژیک برگزار کردم؛ اولین ارزشی که همه مدیران موافقت می کردند درباره ی همین موضوع صداقت و درستکاری بوده است. رهبران می دانند که صداقت و درستکاری اساسِ رهبری اند. آنها بخاطر چیزهایی که معتقدند ایستادگی می کنند.

برای مثال، Jon Huntsman مولتی بیلیونری ست که از ابتدا یک شرکت شیمیایی پایه ریزی کرده و به شرکتی با ارزش یک بیلیون دلار تبدیل کرده است. کتاب او که عنوان “برنده ها، هرگز گول نمی زنند!” دارد، از تجربیات شخصی خودش سرچشمه گرفته است. به گفته ی Huntsman، صداقت در کارهایش باعث شده که به چنین موفقیتی دست یابد.

 

در بازی زندگی و کار، هیچ راه های میانبری در اخلاق وجود ندارد.

اساساً سه نوع انسان وجود دارد: ناموفق ها، موفق های موقتی و کسانی که موفق هستند و باقی می مانند. تفاوت همه ی اینها در کاراکترشان است.

 

رهبران موفق از طریق تقلب به درستی و صداقت نمی رسند

مثال های زیاد از افرادی هست که موفقیت موقتی را از طریق فریب و ریا بدست آورده اند. به مدت چند سال، Enron یکی از نوآورترین شرکت های آمریکا بود. مدیر این شرکت، مهم ترین اشخاص کشور از جمله رئیس جمهور آمریکا را می شناخت. اما موفقیت Enron روی دروغ ها استوار شده بود و برنده هایی که رهبری این شرکت را به عهده داشتند از عدم صداقت و درستکاری برخوردار بودند.

درستکاری یعنی، انجام دادن کار درست زیرا، آن، کارِ درست برای انجام دادن است

رهبران درستکار شاید لزوماً جزو افراد مشهور و چشمگیر نباشند، مشکلی هم ندارد زیرا آنها اصلاً به این موضوع اهمیت نمی دهند. درستکاری یعنی انجام دادن کار درست، زیرا آن همان کارِ درستی ست که باید انجام شود. و این همان چیزی که موجب موفقیت می شود.

اهمیت درستکاری در بخشش و حفظ قول ها

رهبران، قول های خود را محفوظ نگاه می دارند. آنها با دقت فراوان قول می دهند اما وقتی قولی را ابراز می کنند تا انتهای آن، بدون شکست پیش می روند. همیشه هم واقعیت را بیان می کنند.

Jack Welch آن را “رک گویی” می نامد. او می گوید که اگر شما از رک گویی بترسید؛ شهامتِ یک رهبر موثر بودن را نخواهید داشت! خودتان را با افرادی محاصره می کنید که بجای گفتنِ واقعیت، مدام با “بله” گفتن آنچه که می خواهید بشنوید را بیان می کنند.

رهبران درستکار از حقیقت واهمه ندارند

رهبران درستکار از روبرو شدن با واقعیت هیچ ترس و واهمه ای ندارند. “اصل واقعیت” و یا “نگاه کردن به دنیا دقیقاً همانطور که هست، نه آنطور که شما می خواهید” نامیده می شود.

این شاید مهم ترین اصلی رهبری و وابسته به درستکاری باشد زیرا حقیقت گویی و صداقت را می طلبد. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها وجود دارند که بخاطر اینکه این “اصل واقعیت” را دنبال نکردند با شکست روبرو شدند.

درستکاری یعنی گفتن واقعیت، هرچقدر هم تلخ و بد باشد! صداقت داشتن خیلی بهتر از فریب دادنِ دیگران است. در چنین حالت، شما احتمالاً خودتان را هم گول می زنید.

رهبران باید شجاع باشند و در عین حال، باید نسبت به این ایده که “شاید اشتباه کنند” باز و روشن باشند. رهبران بی شماری هست که در نهایت شکست خوردند چون امتناع کردند که از خودشان فرضیات و نتایج شان را سوال کنند.

در دنیای امروز که سرعت تغییر بسیار بالاست، این احتمال که شما تا اندازه ای یا حتی کاملاً اشتباه کنید وجود دارد.

شاید هم مرتکب اشتباه نشوید، اما باز و روشن بودن شما نسبت به این احتمال، از شما یک رهبر موثر می سازد. زیرا باعث می شود ذهن تان نسبت به ایده ها و افکار جدید گشوده باشد.

 

نشان واقعی رهبری چیست؟

 

نباید هیچ استثنایی در درستکاری و صداقت وجود داشته باشد. درستکار بودن در ذهن شما جای گرفته و ارتباطی با شرایطی که قرار گرفته اید ندارد. رهبران درستکار همیشه از جنبه ی عدالت دچار اشتباه می شوند. خصوصاً وقتی که سایرین بی انصاف باشند. در واقع، نشان حقیقی رهبری، منصف بودنِ شما زمانی ست که اطرافیان با شما ناعادلانه رفتار می کنند.

 

[تعداد: ۱۷    میانگین: ۳.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar