اهمیت کارآفرینی زنان در بازار اقتصادی کشور چیست؟

 

  • مصاحبه با خانم گلیج مدرس و مشاور کارآفرینی و مدیرعامل موسسه کارآفرینان توسعه هزاره سوم

اهمیت کارآفرینی زنان

خانم گلیج بفرمایید اهمیت کارآفرینی زنان در یازار اقتصادی کشور چیست ؟

در جلسات گذشته در مورد کارآفرینی زنان در کشور های دیگر صحبت کردیم و به این موضوع اشاره کردیم که در کشور استرالیا سهم زنان و GDP می تواند سهم قابل توجهی باشد و به توسعه ی اقتصادی آن کشور کمک کند. به همین خاطر می خواهم بگویم که در دنیا اکثر کشور های پیشرفته به طور کلی بستر سازی برای کارآفرینی مورد توجه قرار گرفته است و در واقع به اهمیت کارآفرینی زنان نیز پی برده اند.

حالا این سوال پیش می آید که چرا حضور زنان در اقتصاد اهمیت دارد ؟ زمانی از کارآفرینی صحبت می کنیم بحث اقتصاد در آن مطرح است. یعنی بانوان در اقتصاد خانواده، جامعه و بعد هم سهم GDP و توسعه اقتصادی نقش داشته باشند. در واقع، Gross Domestic Product) GDP )  تولید ناخالص داخلی هست که سهم هر فرد می تواند در افزایش آن و در نتیجه افزایش توسعه اقتصادی کشور تاثیر گذار باشد. خانم ها در خانواده به عنوان یک مادر و همچنین به عنوان خانمی که نقش مدیریت اقتصادی خانواده را بر عهده دارد به نوعی غیر مستقیم در توسعه ی اقتصادی نقش دارند . حالا این موضوع را در تربیت فرزندان هم مورد توجه قرار بدهند که افرادی را تربیت کنند که هم افراد مولدی باشند هم خلاق باشند و هم اینکه در مسائلی که به بحث  اقتصادی و حضور و اهمیت اقتصادی یک فرد در یک جامعه مربوط هست نگاه درست داشته باشند، می تواند به نوعی غیر مستقیم به اهمیت بانوان در اقتصاد بپردازد. بانوان به دلیل ویژگی های شخصیتی و نقش مادر بودن و مولد بودن قدرت زیادی دارند به خصوص در دهه های اخیر که هم اشتغال زنان بیشتر شده و تعداد بانوان تحصیلکرده نسبت به گذشته بیشتر شده است. این موضوع نشان می دهد که فقط تاثیر خانوادگی نیست بلکه فراتر از آن  تاثیر اجتماعی است. این تاثیر اجتماعی اگر با حضورشان در اقتصاد توام شود نشان می دهد که چقدر در توسعه اقتصادی سهم دارند. اما اگر از نگاه دیگری هم بخواهیم به موضوع اهمیت بانوان در کارآفرینی نگاه کنیم می توانیم بگوییم که خب نیمی از جمعیت کشور را  تشکیل دادند و ما اگر به صورت آماری هم به این موضوع توجه کنیم می بینیم که بخشی از آن نیم اگر در جامعه اقتصادی نقش داشته باشند هم سهم GDP را افزایش می دهد و هم سهم توسعه ی اقتصادی.

در موضوعاتی که در اهداف توسعه هزاره تا سال ۲۰۱۵ بانک جهانی و همینطور سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل به آن توجه کرده بودند، سومین هدف توسعه هزاره بحث توانمند سازی زنان بود منظور این است که از توانمندی های بانوان درست استفاده شود. یا شاید در بعضی از موارد بهتر است بگوییم به آنها آگاهی داده شود و این آگاه سازی می تواند به بانوان کمک کند تا به اهمیت نقش و حضورشان چه در خانواده و چه در جامعه پی ببرند. در جلسات گذشته گفتیم که در کشورهای  هند و بنگلادش بعضی از زنان به مشاغلی می پردازند که از امنیت و مسائل ابتدایی که باید یک فرد داشته باشد و جزو حقوق مسلم اوست بی بهره هستند. خب توانمند سازی بانوان اینجا می تواند این افراد را به حقوقشان آگاه کند.

اگر جامعه ای بخواهد به  کارآفرینی زنان بپردازد باید بانوان جامعه را که توانمند هستند از لحاظ اقتصادی هم تقویت کند. تقویت اقتصادی آنها فقط از لحاظ مالی نیست بلکه از لحاظ روانی هم هست تا آنها احساس کنند که در اقتصاد جامعه تاثیر دارند. وقتی در اقتصاد جامعه تاثیر دارند از فرد مصرف گرا به یک فرد مولد و یک فرد صرفه جو که سعی می کند از امکانات موجودش استفاده درستی داشته باشد، که آن استفاده درست هم به نفع خود فرد باشد و هم به طور کلی به نفع خانواده، جامعه و بعد اقتصاد آن کشور ، تبدیل می شوند. یا این که از پتانسیل و ظرفیت این افراد در جایگاه های مدیریتی استفاده شود. که الان دنیا به این سمت حرکت می کند که حضور زنان را در بخش های مدیریتی و در کرسی ها و بخش هایی که نقش تصمیم سازی و تصمیم گیری دارند پر رنگ تر کنند. این فراتر از نقش فردی ست که فعالیت های روتین و تعریف شده ای را انجام می دهد. موردی که می خواهم به آن اشاره کنم این است که حضور بانوان از این جهت که از ظرفیتشان استفاده شود و منجر شود که کارهای سازنده، رفتار های متناسب با چشم اندازها و اهداف کلان جامعه انجام دهند که کارآفرینی هم یکی از آنهاست.

روند ها و آمارها بیانگر این است که از سال ۲۰۰۰ به بعد هم بحث فقر به سمت زنانه کشیده شده است و هم بحث کار آفرینی که موج جدیدی از کارآفرینی در حال وقوع هست به نام کارآفرینی زنان . که البته در مورد زنانه شدن فقر شاید به این دلیل باشد که از لحاظ ویژگی های رفتاری، جوامع به این سمت حرکت کردند که میزان تک والدی و سرپرستی خانواده توسط خانم ها در مقایسه با گذشته بیشتر شده است.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
فرهاد ده بزرگي
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
فرهاد ده بزرگي
مهمان
فرهاد ده بزرگي

ایمان وپشتکار و صبر