اولین “برج پاکسازی هوا” در جهان ساخته شد !

 

برج پاکسازی هوا

 

این برج هفت متری که با همکاری «دان روسه‌گارد»، هنرمند هلندی طراحی شده، هوای آلوده را فیلتر کرده و حباب‌هایی از هوای عاری از مه‌دود آزاد می‌کند.

اولین برج جهان با قابلیت تصفیه هوای آلوده و تولید هوای عاری از مه‌دود در شهر «روتردام» هلند افتتاح شد.
این برج هفت متری که با همکاری «دان روسه‌گارد»، هنرمند هلندی طراحی شده، هوای آلوده را فیلتر کرده و حباب‌هایی از هوای عاری از مه‌دود آزاد می‌کند.

این برج مرتفع ابتدا هوای آلوده را مانند یک جاروبرقی غول پیکر به درون می‌مکد. سپس با کمک فناوری یونی، هوای آلوده را تصفیه کرده و پس از آن حباب‌هایی از هوای تصفیه شده و عاری از مه‌دود از طریق هواکش‌های این برج به محیط بازگردانده می‌شوند.

به نوشته روزنامه گاردین،‌ این برج عظیم می‌تواند ۳۰ هزار مترمکعب هوا را ظرف یک ساعت پاکسازی کند.
«احمد ابوطالب»، شهردار روتردام در این باره گفت: بهره‌گیری از این برج تصفیه‌کننده هوا به مذاکرات و مباحثی می‌انجامد که نباید به سیاست محدود شوند.

وی تاکید کرد: آلودگی هوا معضلی است که همه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و حل این معضل به مجموعه‌ای از مباحث گسترده و پیوسته نیازمند است و در این بین به ابداعاتی نظیر طرح خلاقانه «روسه‌گارد» احتیاج داریم تا این مذاکرات را به مرحله‌ای با کارآیی موثرتر برسانیم.

بر اساس یک مطالعه جدید که به تازگی از سوی مجله تخصصی نیچر منتشر شده، سالانه بیش از سه میلیون نفر در جهان بر اثر آلودگی هوا می‌میرند و چنانچه این معضل زیست محیطی حل نشود، پیش‌بینی شده که تا سال ۲۰۵۰ میلادی این آمار دو برابر شود.

 

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

دارای مدرک MBA و کارشناس امور بانکی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar