اولین کارمند خود را چگونه استخدام کنیم ؟

استخدام اولین کارمند

اولین کارمند خود را استخدام کرده اید؟ استخدام اولین کارمند به چه طریقی ست؟

استخدام اولین کارمند

اگر شما هم مانند بسیاری از صاحبان کسب و کار باشید، احتمالاً دوست دارید شرکت خود را با همراهی چند تن از کارمندان آغاز کنید و رؤیاهای بزرگی در سر می پرورانید. اما اگر اکنون در حال فکر کردن به استخدام افراد هستید باید بگوئیم که تنها تلاش شما در این مرحله باید استخدام کردن اشخاص درست باشد! استخدام کردن اولین افراد شرکت، می تواند برای بسیاری از صاحبان کسب و کار تهدید کننده بوده و آنها را دچار استرس نماید. چرا که انتخاب افراد صحیح می تواند تفاوت بین شکست و موفقیت شرکت شما را تعیین کند. همینطور، اولین استخدامی هایی که از جانب شما صورت می گیرد می تواند به ایجاد فرهنگ سازمانی شرکت تان نیز کمک کند. اما شما از کجا می خواهید بدانید که تصمیم درست چیست؟ چگونه می دانید که چه چیزی برای شرکت شما درست بوده و چه چیزهایی اشتباه است؟!

پیشنهاداتی برای شما داریم که در نحوه ی استخدام اولین افراد سازمان تان کمک می کنند. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

۱- زمانی که نیاز به “استخدام کردن” دارید

نقطه ی آغاز بسیاری از مؤسسان استارتاپ با کار کردن خودشان بود. آنها همه چیز و همه ی کارها را خودشان انجام می دادند! چندان لازم به ذکر نیست اما به همین دلیل است که بسیاری مایلند کارها به نحوی خاص انجام شوند. اینکه دست های زیادی در کنار شما برای ساخت شرکت تان قرار گیرد می تواند بسیار مفید باشد. اما فراموش نکنید که به همان اندازه هم می تواند خسارت آور باشد! با این روند، دیگر همه ی کارها توسط خود مؤسس انجام نخواهد شد! اولویت ها تغییر خواهند کرد و تحت این شرایط، یا باید با آن توافق و سازش کرد و یا رشد شرکت را محدود نمود.

یکی از نشانه هایی که به شما می گوید از بیرون سازمان خود شخصی را استخدام کنید این است که رشد شرکت تان، بخاطر کمبود زمان شما، کمبود مهارت و ظرفیت شما محدود شده باشد. قبول کنید که گاهی اوقات به یک کارشناس و مهارت هایی برای رونق سازمان تان نیاز دارید.

مثال دیگر، وقتی ست که ارزش زمانی که شما صرف کار یا وظیفه ای خاص می کنید بیش تر از هزینه ای باشد که می توانید به شخصی پرداخت کنید تا همان کار را انجام دهد! اگر شرکت تان با این چالش ها مواجه است، به فکر استخدام کردن باشید. اگر به مشاوره ی خصوصی تر در این مورد نیاز دارید می توانید با مشاوران پدیده فکر مهتر تماس فوری برقرار کنید. “روی لینک کلیک کنید.”

۲- نحوه ی تعیین کردن “جایگاه”

چیزی که در وهله ی بعد به آن نیاز دارید این است که بدانید شرکت تان دقیقاً به چه چیزی نیاز دارد! به ارزیابی مهارت های افرادی که هم اکنون در تیم تان حضور دارند بپردازید تا کمبودها و نقش های موردنیاز کشف شوند. اگر می توانید شخصی را استخدام کنید که به همه ی این کمبودها رسیدگی کند او می تواند گزینه ی ایده آلی باشد. اما خیر! بجای این کار، بهتر است به اولویت سازی نقش ها بپردازید. ببینید اکنون به کدام یک مهارت ها بیش تر نیاز دارید و کدام یک اهمیت بیش تری دارند!

شاید تا زمانی که یک کسب و کار کوچک دارید، نیاز باشد که برخی جایگاه و سمت ها مانند مدیر پروژه و بازاریاب شبکه اجتماعی را تلفیق کنید.

۳- نحوه ی جذب کاندیداهای صحیح

مرحله ی بعد این است که شما باید قادر باشید جایگاه (سِمَتی که برای آن استخدام می شوند) را برای کاندیدایی که مایل به استخدام کردن او هستید جذاب سازید. بخش کلیدی این کار، تنظیم کردن پکیج کامل از حقوق و مزایای کار موردنظر می باشد. تا زمانی که برنامه ی مخصوص تنظیم کننده این کار را ندارید باید بتوانید بهتر و خلاقانه تر از سایر شرکت ها انجام دهید. برای مثال، اگر در حال استخدام کردن یک شخص دانشجو هستید شاید بهتر باشد سخن از پرداخت شهریه دانشگاه او به میان آورید … اگر شرکت شما قادر باشد چنین حرکت های خاص، خلاقانه و موردنیاز را بزند مطمئن باشید که شخص کاندید تمایل بیش تری برای کار کردن نزد شما خواهد داشت تا شرکت رقیب تان!

یکی دیگر از راههایی که به شما کمک می کند تا شخص درست را استخدام کنید تبلیغ کردن در مکان هایی ست که آنها دوست دارند ببینند! برای این کار می توانید از شبکه های اجتماعی نیز کمک بگیرید.

۴- نحوه ی استخدام کردن به روش صحیح

قدم بعدی برای استخدام صحیح افراد این است که با سایر مؤسسان شرکت تان درباره ی نوع “فرهنگ سازمانی” که قصد ایجاد آن را در شرکت خود دارید صحبت کنید. بسیار مهم است که قبل از شروع مصاحبه، نوع کارمندی که به دنبال آن هستید برای خودتان مشخص شده باشد. اگر به دنبال شخص سختکوش و خلاق هستید به طور واضح در قسمت “توضیحات شغل” قید کرده و در مصاحبه بیش تر روی این ویژگی ها تمرکز کنید. یعنی با سؤالات درست مصاحبه را آغاز کرده و حتی می توانید چالش های خلاقانه ای را برای کاندیدا طراحی نمائید. همینطور به یاد داشته باشید که قبل از انجام مرحله ی آخر (استخدام رسمی) با مراجع و منابعی که کاندیدا در رزومه و مصاحبه خود قید کرده تماس بگیرید. زیرا بسیاری از افراد، بجای اینکه کارمند خوبی باشند؛ تنها مصاحبه کنندگان خوبی هستند!!!

با رعایت نکاتی که در این پست قید شد می توانید علاوه برداشتن استخدام های صحیح و نیروی انسانی درست برای شرکت خود، می توانید آنها را در نزد خود نیز حفظ کنید.

[تعداد: ۳    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط