اپلیکیشن موبایل کسب و کار را چه زمانی باید طراحی کرد ؟

اپلیکیشن موبایل کسب و کار

اپلیکیشن موبایل کسب و کار

از زمانی که رسانه های اجتماعی در مرکز اهمیت قرار گرفت چالش و تلاش های کسب و کار ها در همه جا کاملا بدیهی بود.

سازمان ها حساب های کاربری خود را در صفحات اجتماعی ساختند و می توان گفت که مردم را موردحمله ی محتوای تولیدی شان قرار دادند.
همینطور با ساخته شدن اپلیکیشن هم اتفاقات بزرگی رخ داد و همه ی سازمان ها سعی کردند به نحوی خودشان را دستخوش تغییراتی قرار دهند. با این تفاوت که مورد دوم (طراحی اپلیکیشن) با مخاطرات بیش تری مواجه است.
حال، موضوع اینجاست که آیا همه ی کسب و کارها باید از چنین اپلیکیشن هایی برای موبایل استفاده کنند؟
شما هم قبل از اینکه برای ساخت اپلیکیشن موبایل سرمایه گذاری کنید بهتر است بدانید که آیا هم اکنون برای کسب و کار شما نیاز هست یا خیر.

شاید هم به عنوان یک شرکت کوچک یا متوسط از اینکه اپلیکیشنی را برای خود بسازید خجالت بکشید. زیرا می دانید که تنها برندهای بزرگ در سراسر دنیا از یک نمونه ی این اپلیکیشن ها برخوردارند. اما برخلاف آنچه که احتمالا فکر می کنید، بهتر است بدانید که بسیاری از  شرکت های سرمایه گذاری کوچک و متوسط در پی توسعه دادن پلت فرم های اپلیکیشن موبایل هستند. زیرا این اپلیکیشن ها برای ارتباط با مشتریان و خلق یک برند موفق بسیار مفید می باشند.

با این حال، به نظر می رسد که همه ی افراد با تلاش های زیادی سعی دارند در صفحه ی اصلی گوشی و تبلت مخاطبان شان جای گیرند. اما چیزی که امروز، شما باید بدانید این است که : آیا شرکت یا برند شما هم باید یکی از آنها باشد؟

برای پاسخ دادن به این سوال، ضروری ست که از اهمیت اپلیکیشن موبایل برای کسب و کارتان مطلع شوید. در این پست، برخی از عواملی که باید برای پاسخ به این سوال درنظر بگیرید گنجانده شده است. امیدواریم که مفید واقع شود.

 

۱- آیا رقبای شما اپلیکیشن موبایل دارند؟

رقبای شما کاملاً شناخته شده و مشخص اند. (مگر اینکه محصول تان واقعاً خاص، منحصربفرد و شخصی باشد) رقیب شما شاید یک شرکت کوچک رقت انگیز باشد. شاید هم شرکتی ست با معروفیت جهانی و  اعتبار ۲۰۰ میلیون دلاری که خدمات و محصولاتی مشابه شما ارائه می دهد.
واقع بین باشید. هر دوی رقبای شما در مسیر درستی قرار گرفته اند. برای اینکه آنها را در تساوی خود قرار دهید باید دریابید که کدام یک از آنها اپلیکیشن موبایل داشته و از طریق آن در بازار به موفقیت رسیده است. البته مراقب باشید که وقتی کسی با مقایسه ی شرکت شما و موفقیت های اپلیکیشن رقیب شما مواردی را عنوان می کند، کسب و کارتان موردآزار قرار نگیرد! زیرا می تواند مخرب باشد.

۲- اهداف کسب و کارتان را در نظر بگیرید

فقط به این دلیل که رقبای شما از اپلیکیشن موبایل استفاده می کند نباید کورکورانه به پیروی از آنان اقدام کنید. تعیین کنید که با ساخت اپلیکیشن موبایل قصد دستیابی به چه چیزی را دارید. درآمدزایی، افزایش بهره وری، بهبود آگاهی از برند و کاهش هزینه ها، اگر این موارد موضوعات اصلی کسب و کار شما هستند می توان گفت که ساخت اپلیکیشن موبایل برای شرکت شما در حال حاضر، بهترین سرمایه گذاری ست.
شاید کسب و کار شما از ساختار خوب برند برخوردار باشد، اما بدانید که اپلیکیشن موبایل می تواند فراتر از آنچه که تشخیص می دهید کمک کننده باشد.

اپلیکیشن، پیام های واضحی را درباره ی شرکت و ارزش محصول و خدمات شما برای مشتری ارسال می کند. ارتباطی که شما از طریق اپلیکیشن با مشتریان خود ایجاد می کنید می تواند درآمدزایی را برای کسب و کارتان به همراه داشته باشد.
از طرف دیگر، داشتن اپلیکیشن برای کسب و کار می تواند در بهبود خلاقیت و باروری کارکنان نیز موثر باشد. زیرا با صرفه جویی در زمان و امکان دسترسی به اطلاعات کلیدی که در زمان و مکان مناسب انجام می شود همراه است.

۳- آیا قصد دارید در همه زمان ها، تمرکز خود را روی مشتری قرار دهید؟

شرکت هایی وجود دارد که تجارت می کنند. (تجارت در مفهوم فروش = یعنی می فروشند) این کار به ارتباط با مشتری پایان می دهد (مگر اینکه دوباره همدیگر را ملاقات کنند!) اما شرکت هایی نیز وجود دارد که خواستار ایجاد روابط طولانی مدت با مشتریان هستند.
هر دو نوع این شرکت ها موفق در جایگاه خودشان موفق هستند. زیرا تلاش واقعی را به کار بسته اند تا همیشه جایگاه برتری را در اذهان مشتریان شان داشته باشند که در این صورت مشتری نیز مایل است بارها و بارها به سمت شان برگردد.

اگر جزو شرکت های دسته دوم (که نام برده شد) هستید باید بگوییم که حتی نباید برای بار دوم درباره ی داشتن یک اپلیکیشن موبایل فکر کنید!
براساس بررسی های انجام شده، متوسط کاربران موبایل که از اپلیکیشن های گوشی استفاده می کنند به مراتب بیش تر از کسانی هستند که سایر امکانات گوشی را به کار می بندند.
اینکه در دستگاه موبایل شان همراه افراد باشید یک مزیت همیشگی را برای شما ایجاد می کند. زیرا ذهن انسان به طور ناخودآگاه به ضبط همه ی نوشته ها و عکس های آن می پردازد. (حتی اگر خود فرد متوجه این قضیه نباشد!)
زمانی که مشتری شما قفل گوشی خود را باز کرده و در میان انبوه اپلیکیشن های داخل گوشی به دنبال نرم افزار خاصی می گردد مدام با آیکون شما مواجه شده و شما را خواهد دید. از کجا می دانید؟ شاید روزی برسد که از روی همین اتفاق به شانس طلایی تان دست یافتید.

 

۴- خارج از رقبای تان بایستید

همانطور که در مورد اول صحبت شد، برای اینکه بدانید کسب و کارتان به اپلیکیشن نیاز دارد یا خیر؛ بسیار واجب است بدانید که رقبای شما در حال حاضر مشغول انجام چه کاری هستند؟ اگر آنها اپلیکیشن دارند شما هم می توانید به دنبال همین فرصت باشید تا با ساختن اپلیکیشن ویژه ی خودتان، بتوانید با مشتریان ارتباط برقرار کرده و بهره وری را افزایش دهید.

خب برخلاف این، اگر دریافتید که رقبای شما اپلیکیشن ندارند (که امروز در میان بسیاری از کسب و کارهای کوچک رایج است) شما می توانید قدم وسیعی را قبل از رقبای تان بردارید. در حوزه ی خود، اولین نفری باشید که بخاطر مشتریان اپلیکیشن می سازد. آنها با خوشنودی از این فکر شما که در جهت پیشرفت در آینده ست استقبال خواهند کرد. همینطور این اپلیکیشن می تواند برای شما یک مزیت رقابتی ایجاد کند.

 

۵- وب سایتِ موبایل می تواند بجای کسب و کارتان کار کند؟

بسیاری از کسب و کارها گمان می کنند که تنها دو راه برای اتخاذ دارند. یا یک وب سایت داشته باشند یا اینکه یک وب سایت به همراه یک اپلیکیشن موبایل داشته باشند! آنها نمی دانند که یک گزینه ی سودمند دیگر وجود دارد که می تواند به اندازه ی هر دوی آنها خوب عمل کرده و موثرتر باشد. این گزینه ی سوم، وب سایت موبایل است!
وب سایت موبایل هم مانند وب سایت دسکتاپ سنتی کار می کند. با این تفاوت که برای دستگاه های دستی سازماندهی شده است. بنابراین مشتریان شما می توانند بسیاری از عملکردها و امکانات وب سایت شما را دریافت نمایند.

نتیجه

از راحت تر بودن تا صرفه جویی در هزینه ها و شناخت مشتری، دلایل زیادی مبنی بر اینکه چرا اپلیکیشن برای کسب و کار شما مفید است وجود دارد. اما قبل از اینکه این قدم بزرگ را بردارید بهتر است با مطالعه ی این عوامل از اقدام و تصمیم گیری ساخت آن اطمینان یابید.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar