اگر رئیس خوب ندارید چه کاری می توانید انجام دهید؟

اگر رئیس خوب ندارید چه کاری

رئیس خوب ندارید؟

چه عواملی موجب می شود تا یک رئیس خوب و یا بد بنظر آید؟

تا بحال به این دقت کردید که لیست روزهای تعطیل، روی تقویمِ رومیزی تان در حال افزایش است؟ هر روز، تعطیلی و یا مناسبتِ خاصی وجود دارد. ولی چرا روز ملی رئیس خوب، مدیر خوب و یا رهبر کسب و کار خوب نداریم؟ می توان روزی را برای نظرات، ارزیابی و قدردانی از عملکرد مدیران در نظر گرفت! انواع بسیاری از کارفرمایان وجود دارند. برخی به عنوان رهبر کسب و کار خود و برخی به عنوان مدیر و برخی دیگر به عنوان رئیس به فعالیت خود می پردازند.

چه چیزی یک رئیس خوب را به رهبر خوب تبدیل می کند؟ اگر به سراغ فرهنگ لغات بروید و یا در گوگل به دنبال معنی لغوی این دو واژه بگردید، نتایج حاصل شما را متعجب خواهند کرد! یک تعریف معمولی ممکن است شامل کسی که دستورات را صادر می کند، تصمیم گیری می کند، و یا بر فعالیت کارکنان نظارت دارد باشد. هنگامیکه از خود می پرسید چه تفاوتی بین رئیس و رهبر وجود دارد، چه به ذهنتان می رسد؟ یک رئیس در بسیاری از تعابیر، فردی منفی، مستبد، سرد و منزجر کننده تعریف شده. و البته یک رهبر نه تنها بالاترین رتبه سازمانی برای هدایت و مدیریت سازمان و کارکنان را داراست بلکه فردی ست که در بین سایرین ایجاد انگیزه می کند، حمایت و پشتیبانی صورت می دهد، و الهام بخش سایرین است.

افراد بی شماری را سراغ داریم، که در گذشته و یا حال دارای سرپرستانی بودند که از آنها به عنوان یک رئیس وحشتناک یاد می کنند. همه ما داستان های وحشتناکی از رئیسان و سرپرستان بی کفایت شنیده ایم که برای حفظ جایگاه خود، فشار بی موردی را روی کارکنان وارد کرده اند. کار کردن در این محیط می تواند دلهره آور و تشویش زا باشد.

بنابراین، اگر رئیس خوب ندارید چه کاری می توانید انجام دهید؟

تمرکز بر بازده عملکرد خود: با توجه به نیروی منفی ای که از بالا وارد می شود این ممکن است سخت باشد، ولی شما به نفع خود روی این مسائل چشم پوشی کنید و بازده عملکرد خود را بالا ببرید. سخت تر و هوشمندانه تر کار کنید. عملکرد عالی شما نمایان می شود و مدیریت ارشد شرکت، متوجه این امر خواهد شد. ممکن است سرپرست شما فرد مورد علاقه شما نباشد ولی با سخت کوشی و فداکاری در کار شما نقاط قوت خود را برای دریافت پاداش نشان دهید. این نوع رفتار شما منجر به قدردانی مدیر ارشد از شما خواهد شد. چه کسی درک بیشتر را نمی خواهد؟

با کفش های سرپرست خود قدم بزنید: سرپرست شما یک رهبر است یا یک رئیس؟ آیا او همانند گفته هایش می نماید؟  خود را جای او قرار دهید و مسائل را از دیدگاه اون نظاره کنید، ممکن است برخی از اقدامات او با توجه به درک شرایط، اساسی و پراهمیت باشد. هنگامی که تنش بالا می گیرد، چند قدم به عقب بروید و به این نکته توجه کنید که چه چالش ها و شرایطی موجب اینگونه تصمیم گیری وی می شود.

به رئیس خود ارج نهید: اکثر افراد دارای شخصیتی دوست داشتنی و یا شخصیتی دوست نداشتنی هستند، و یک قلقی برای انجام بهتر کارها دارند. زمانی را برای وفق دادن خود با کارفرما اختصاص دهید. اگر شما در حال تهیه یک گزارش هستید و رئیس شما نکات مثبتی را برای درج در آن اشاره می کند، به آن توجه کنید. اگر رئیس شما اشاره می کند که از جوهر قرمز در گزارش نباید استفاده کرد، پس به آن دقت کنید. به یاد داشته باشید همانطور که چیزهای کوچک ممکن است مخالف با شخصیت او باشد بسیار از چیزهای کوچک هم هستند که موجب خوشحالی و یاد قدردانی از وی خواهند شد. این چیزهای کوچک به راحتی به شما این امکان را می دهد تا رئیس خود را بالا نگه دارید.

با او صحبت کنید: با سرپرست خود صحبت کنید و ببینید چه چیزی می تواند به تیم و شرکت شما برای پیشرفت کمک کند. ابتکار عمل را بدست بگیرید و نشان دهید که برای دستیابی شرکت به اهداف کلان مجدانه تلاش می کنید، این را به سرپرست خود نشان دهید که مراقب این موضوع هستید. از او بپرسید که چه کاری می توانید انجام دهید و کمی زندگی را راحت تر بگیرید. این موضوع می تواند کمک کند که آنها کمی بیشتر به وضعیتی که ایجاد کرده اند فکر کنند.

اگر وضعیت شما مناسب نیست، به سراغ سایر بخش ها و یا مدیران بروید و از آنها مشورت بخواهید. ولی مطمئن شوید که برای مشاوره پیش آنها می روید نه برای شکایت از او.

یک مربی پیدا کنید: یافتن فردی مناسب جهت دریافت مشاوره حرفه ای می تواند ابزاری در پیشبرد هدف شما باشد. اگر رئیس شما مربی مورد علاقه تان نیست، می توانید فرد دیگری را انتخاب کنید. مربی خوب می تواند شما را در قالب چالش های رفتاری با رئیس خود راهنمایی کند، او می تواند تجارب مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهد. مربی خوب می تواند به شما برای دستیابی به فرصت هایی برای پیشرفت و پیشبرد اهداف مشاوره مناسب ارائه دهد. پیدا کردن یک مربی خوب ممکن است زمان بَر باشد، ولی شما با داشتن یک مربی خوب است که می توانید تفاوت ایجاد کنید.

برخی افراد ممکن است تجربه بد خود را در ارتباط با سرپرست خود با شما در میان بگذارند، اجازه ندهید آنها روی شما تأثیر بد بگذارند. به یاد داشته باشید، همانطور که شما از قدردانی لذت می برید، رئیس شما نیز لذت می برد. حتی یک تشکر ساده می تواند مؤثر واقع شود. یک رهبر خوب در کنار تیم خود می ایستد و با ایجاد انگیزه از آنها حمایت می کند.

کارشناسانِ شناسایی و توسعه استعدادهای درخشان در حال بدست گرفتن ابتکار عمل جهت آموزش و توسعه رهبری سازمانی هستند. داشتن آموزش خاص برای رهبران به منظور ارتقاء توسعه کلی خود به شدت می تواند نتایج سازمانی و رشد را افزایش دهد.

 

به یاد داشته باشید:

  • اگر رئیس شما کثیف است: سرتان را بالا بگیرید! راه های زیادی برای ارتقاء سطح حرفه ای کار خود دارید.
  • اگر شما رئیس هستید: روزانه به کارکنان خود توجه کنید … نه تنها برای مناسبت خاص!
[تعداد: ۲    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar