چگونه از ایده خود مراقبت کنیم؟

ایده ی شما ممکن است واقعاً خلاقانه باشد. شاید هم ورژن بهبود یافته ی محصول و یا خدمات موجود در بازار باشد. با اینکه شاید نتوانید کپی رایت ایده ی خود را امن کنید اما می توانید از مالکیت معنوی (IP) آن از طریق ثبت اختراع، علائم تجاری و یا طراحی ها محافظت به عمل آورید.

 

چگونه از ایده خود مراقبت کنیم؟

حفاظت از ایده

IP مخفف مالکیت معنوی! در استرالیا، به عنوان چیزی تعریف می شود که داراییِ ذهن شما یا عقل تان را نشان می دهد: با اینکه خیلی مهم است که بتوانید از IP مراقبت کنید اما به همان اندازه هم اهمیت دارد که به مالکیت IP دیگران تجاوز نکنید.

انواع HP ها شامل موارد زیر می باشند:

  • کپی رایت
  • حق ثبت اختراع
  • علائم تجاری
  • طراحی ثبت شده
  • حقوق تولیدکننده
  • حقوق اخلاقی
  • اطلاعات محرمانه (مثل اسرار تجارت)

 

از آشکار کردن زیاد خودداری کنید

یکی از بهترین راه ها برای امنیت ایده تان، آشکار ساختنِ تنها مواردی ست که واقعاً ضروری هستند. اگر قرار باشد ایده را به یک مشتری بالقوه بازگو کنید تنها جزئیات ضروری را برای انتقال ایده بیان نمایید. اصلاً واجب نیست که همه ی جزئیات نحوه ی کار کردن محصول را ابراز کنید. فقط استثنا می تواند زمانی باشد که با سرمایه گذاران و یا وام دهندگانی که قصد دارند همه چیز را با جزئیات تمام قبل از ریسک مالی روی آن بدانند صحبت می کنید.

 

از توافق “عدم افشای شرایط” استفاده کنید

چنین توافق نامه ای می تواند به شما در محفوظ ماندن ایده ، قبل از آشکار شدن آن برای کارکنان و سایر همکاران کمک کند. لازم به ذکر است که سرمایه گذاران قبل از اینکه با آنها درباره ی این نوع توافق صحبت کنید از چنین توافقی طفره می روند. همین وضعیت برای مشتریان بالقوه نیز یکسان است. بجای درخواست امضا، فقط به چاپ ساده ی بیانیه در برنامه ی کسب وکارتان اکتفا کنید.

 

برای ثبت اختراع موقت درخواست دهید

ثبت اختراع ممکن است پرهزینه تر از استارتاپی که قادر به پرداخت است متحمل شود. در طول فرآیند کار با ایده، ثبت اختراع موقت می تواند از ایده ی شما برای مدت یک سال اول، مراقبت کند. پس از ۱۲ ماه، تاریخ انقضای ثبت شما به اتمام می رسد.

 

از علائم تجاری برای نام خود بکار برید

علائم تجاری می تواند یک لایه ی دیگر از حفاظت را برای ایده تان ایجاد کند. از آنجایی که نام شرکت شما ممکن است با خودِ ایده ارتباط نزدیکی داشته باشد باز هم، با ایجاد علائم تجاری می توانید یک لایه حفاظتی جدید را اضافه نمایید.

روش دیگر این است که درباره ی دریافت کننده ی ایده تحقیق کنید. این دریافت کننده خواه سرمایه گذار باشد، خواه مشتری بالقوه و یا مسئول بخش. اطلاعات امروزه به سادگی قابل دسترسی هستند. صاحب کسب وکار قبل از تصمیم گیری برای این موضوع که آیا با این کسب وکار همکاری کند یا خیر، می تواند از اعتبار و شهرت مخاطب خود آگاه شود.

 

 

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar