• فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

ایران اورانیوم غنی شده ی خود را به روسیه صادر می کند!

 

uranium-to-bring-jobs-export-boom-back-to-australia-300x250

مقامات هسته ای ایران می گویند، تهران در روزهای آتی اورانیوم غنی شده و انباشته ی خود را به روسیه صادر می کند. طبق قرارداد هسته ای، ایران باید کاری انجام دهد تا تحریم ها علیه او لغو گردد.

آژانس خبری ایران (IRNA) نقل می کند: رئیس سازمان انرژی هسته ای، علی اکبر صالحی، ۱۹ دسامبر بیان می کند که حدود ۹ تن از اورانیوم  غنی شده به روسیه صادر خواهد شد». ایران به سختی باید این مقدار را صادر کند تا مقدار اورانیوم ذخیره شده را تا حدی که در قرارداد لغو تحریم ها ذکر شده، پایین آورد. صالحی یک جدول زمانی دقیق برای آنچه که او «روزهای آینده» خواند، ارائه نداده است.

تحت  شرایط این قرارداد که در ماه جولای توسط قدرت های جهانی وضع شد، ایران باید ذخایر اورانیوم غنی شده ی خود را تا ۳۰۰ کیلوگرم کاهش دهد. همچنین باید سانتریفیوژهای خود را غیر فعال کند و راکتور آب سنگین اراک را حذف نماید، پس نمی تواند از آن برای تولید پلوتونیوم استفاده کند.

۱۶ دسامبر، تهران گفت: در حال کار کردن به منظور تکمیل الزامات در دو تا سه هفته ی بعد است. آژانس بین المللی انرژی اتمی(IAEA) تحقیقات خود را در مورد فعالیت های گذشته ی هسته ای ایران ادامه نداد.

رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی، Yukiya Amano، گفت: تهران گام های لازم برای همکاری با آژانس را برداشته و غیر ممکن نیست که تحریم ها در ژانویه لغو شود. ایران در هفته های اخیر تمایل قوی آشکاری به سمت بازیابی لینک های اقتصادی بین المللی پس از سالها تحریم نشان داده است.

وزیر صنایع ایران، محمد رضا نعمت زاده، در ۱۷ دسامبر گفت: تهران برای آغاز مذاکرات برای عضویت در سازمان تجارت جهانی (WTO) آماده می باشد.

اولین عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی به جولای ۱۹۹۶ برمی گردد، اما پیشرفت آن با توجه به تنش ها در مورد بحران هسته ای ایران به حداقل رسید.

[تعداد: 4   میانگین:  5/5]
Avatar

سپیده خرازی

کارشناس ارشد مهندسی شیمی،که علاقه زیادی به زبان های خارجی دارم

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar