• فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

ایران کدام نامزد ریاست جمهوری آمریکا را ترجیح می دهد؟!

Sen. Bernie Sanders, of Vermont,, left, and Hillary Rodham Clinton laugh during the CNN Democratic presidential debate, Tuesday, Oct. 13, 2015, in Las Vegas. (AP Photo/John Locher)

 

اگر چه تهران یک تشکیلات سیاسی کاملا متفاوت را در ایالات متحده می خواهد، سناتور دموگرات برنی ساندرز، نامزد انتخاباتی را ترجیح می دهد. تهران دوست دارد  که یک دموکرات به عنوان رئیس جمهور بعدی ایالات متحده انتخاب شود.

تفاوت های کمی بین دیدگاه های احزاب در ایران وجود دارد. دموکرات ها بیشتر احتمال دارد توافق هسته ای را، که ایران نیاز دارد تا به شورای امنیت سازمان ملل جهت لغو تحریم های اقتصادی فلج کننده فشار آورده شود، محترم بشمارند. که این اتفاق سبب می شود مشروعیتش در سراسر جهان افزایش یابد و فعالیت های تجاری و نظامی خود در کشورهای دیگر تسهیل گردد.

از نظر جمهوری خواهان، افزایش نفوذ ایران در شرق میانه به عنوان یک تهدید امنیت ملی است. آنها بیشتر از دموکرات ها تهران را به خاطر فعالیت نظامی در عراق وسوریه مورد انتقاد قرار می دهند. 

کاندیدهای دموکرات ترجیح می دهند که نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان کاهش یابد. دموکرات ها در ایجاد روابط حسنه ی بیشتر با تهران اعتقاد  دارند. با وجود ریاست جمهوری دموکرات، تهران احساس قدرت و مشروعیت بیشتری در جهان می کند. دموکرات ها مبارزه ایران علیه دولت اسلامی عراق و سوریه (ISIS) را مثبت می پندارد.

دموکرات ها بیشتر انزوا را به درگیری در منظقه ترجیح می دهد. ساندرز این دیدگاه ها رابیشتر قبول دارد و نسبت به دیگر نامزدهای دموکرات مانند هیلاری کلینتون و مارتین اومالی یه چپ متمایل تر است. ساندرز انزوا طلب و خواهان مذاکره با تهران است. در بحث دموکراتیک گذشته، او نقش ایران را تأکید کرد. او تنها نامزدی است که بارها و به شدت بر ایده ی همکاری با تهران برای مقابله با مسائل منطقه ای اصرار کرده است.

کلینتون ترجیح می دهد بیشتر در ایالات متحده مشغول باشد. ساندرز بر مسائل داخلی تمرکز می کند و به دنبال تقلید سیاست داخلی و خارجی کشورهای اروپایی است. بدین ترتیب اگر او رئیس جمهور شود، روابط آمریکا و ایران بهبود می یابد.

از آنجا که به نظر می رسد در انتخابات سال ۲۰۱۶ شانس پیروزی حزب دموکرات وجود دارد، احتمال بیشتری برای بهبود روابط است و یا حداقل بدتر نمی شود.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
Avatar

سپیده خرازی

کارشناس ارشد مهندسی شیمی،که علاقه زیادی به زبان های خارجی دارم

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar