بازاریابی تاثیرگذار توسط تاثیرگذاران کوچک صنایع

بازاریابی تاثیرگذار نوعی محبوب از انواع بازاریابی هاست که در ایران اخیراً نقش پررنگی را ایفا می کند.

سلنا گومز را فراموش کنید. در عوض، به تاثیرگذاران کوچکی فکر کنید که تمایل به رابطه ی دوستانه دارند و مشتاق به کار با برندهایی می باشند که با جوامع آنلاین آنها همسو هستند.

 

بازاریابی تاثیرگذار توسط تاثیرگذاران کوچک صنایع

 

بازاریابی تاثیرگذار

بازاریابی مبتنی بر تاثیرگذار چیز جدیدی نیست؛ بلکه از دهه ی ۱۷۰۰ ابزار مفیدی در تبلیغات بوده است، یعنی هنگامی که برندهای چینی مانند  WEDGEWOOD از تایید سلطنتی استفاده کردند. از سال ۱۸۷۵ تا اوایل دهه ی ۱۹۰۰ ، کارت های تجاری برای فروش محصولات مورد استفاده قرار می گرفت، و یک عکس از یک هنرمند مشهور نیز اغلب در بسته بندی ها به منظور جذب کلکسیونرها به کار می رفت. از این رو تصاویر ورزشکاران بیس بال آمریکا، حتی روی کارت های کلکسیونی در سیگارهایی با برند “Kodas” در اوایل دهه ی  ۱۹۰۰ نمود برجسته ای پیدا کرد.

با این حال رسانه های اجتماعی، به طور چشمگیری مسئله ی تاثیرگذار مدرن را به عنوان یک ابزار جمع سپاری به کار گرفته اند؛  این کار نحوه ی اثرگذاری برندها را از طریق تبلیغات آنلاینی که از تاثیرگذاران مشهور استفاده می کند، تغییر می دهد.

با این حال، شرایط هزینه ای و رقابتی باعث می شود که کار با تاییدکننده های مشهور برای کسب وکارها دشوار شود. و این مسئله نیز  بازاریابان را وادار به اتخاذ یک رویکرد جدید با استفاده از افراد “متوسطی” می کند که یک دنبالگری متوسط به بالا را  شبکه های اجتماعی کسب کرده اند.

 

از تاثیرگذاران کوچک جدید استقبال کنید

مزایا و منافع زیادی در ایجاد کمپین های تاثیرگذاران کوچک وجود دارد، از جمله آنکه در مقایسه با تبلیغاتی که با تاثیرگذاران مشهور کار می کنند، توان افزایش تبلیغاتی که بسیار غالب (و مقرون به صرفه) هستند را دارند. امروزه، بازاریابان هوشمند به وبلاگ نویسان خانوادگی، نویسندگان سلامت و سبک زندگی، پادکسترها و وبلاگ نویسان تصویری،  به عنوان منابع بالقوه برای مخاطبان جدیدِ دقیق و مقرون به صرفه نگاهی نو دارند.

در اینجا سه ​​دلیل استفاده از بازاریابی تاثیرگذار و تعامل شرکت ها با تاثیرگذاران کوچک آمده است:

 

۱- تاثیرگذاران کوچک مقرون به صرفه تر می باشند

در این واقعیت که تاییدکننده های مشهور نفوذی قوی بر تصمیم گیری خرید مصرف کنندگان در سراسر جهان دارند، هیچ تردیدی نیست.  از مد گرفته تا مواد غذایی و محصولات آشامیدنی، برندها نرخ های تبلیغاتی ویژه ای را برای جادهی محصول در فیدهای اجتماعی برخی از بهترین افراد مشهور – افرادی که در پلت فرم هایی مانند اینستاگرم یا توییتر بر میلیون ها طرفدار اثرگذار هستند- پرداخت می کنند.

در سال ۲۰۱۶، Adweek  اطلاعاتی را از D’Marie Analytics منتشر کرده است که شش تاثیرگذار اجتماعی برتر را معرفی می کند:  سلنا گومز، ریحانا، بیانسه، Taylor Swift ، Kendall و Kylie Jenner.

کارشناسان در این مقاله تخمین زده اند که سلنا گومز می تواند فقط برای یک تصویر کراس پلت فرم (چند سکویی) و یا اشاره به یک محصول یا سرویسِ یک نام تجاری (در رسانه های اجتماعی) ، ۵۰۰ هزار دلار دریافت کند.

عالی است، اما برای بیش تر کمپین های بازاریابی موفق، بیش از یک اشاره لازم است تا بر فروش تاثیر بگذارد. در حالی که قرار گرفتن در معرض دید برای راه اندازی یک شرکت جدید یا محصول سودمند است و باعث شناخت مصرف کننده از آن می گردد، کارشناسان تبلیغات بر این باورند که بازاریابی چند کاناله با چندین تاثیرگذار بسیار موثرتر است.

برای این منظور، تاثیرگذاران کوچک مقرون به صرفه تر هستند و برندها را قادر می سازند تا کمپین های بلند مدت را برای نفوذ به بازار و اثر ارزیابی ایجاد نمایند.

 

۲- افراد به شکل درست و قابل اعتمادی با تاثیرگذاران کوچک ارتباط برقرار می کنند.

در بازاریابی تاثیرگذار ، قانع کردن مصرف کنندگان در مورد استفاده از محصولات و یا خدمات خاص می تواند برای تاثیرگذاران مشهور دشوار باشد. برای مثال، آیا می توانید  ببینید که تیلور سویفت یک برند مایع ظرفشویی را تایید کند؟

با این همه، همه ی ما به احتمال زیاد موافقیم که تیلور سویفت به عنوان یک ستاره مشهور، احتمالا هرگز ظرف های خود را نمی شوید. بنابراین، یک عدم ارتباط قابل قبول بین افراد مشهور و بسیاری از محصولات و خدمات رایج وجود دارد که ​​مصرف کننده ی متوسط روزانه از آن استفاده می کند.

از سوی دیگر تاثیرگذاران کوچک (مانند همه ی ما) بسیار فناپذیر هستند. بنابراین دنبال کنندگان اجتماعی که تاثیرگذاران کوچک به دست می آورند مستقیما با قابلیت در دسترس بودن آنها و ارتباط قوی مربوط است که مصرف کنندگان در مورد یک «فرد متوسط» حس می کنند. در واقع مصرف کنندگان ارزش فوق العاده ای را در تأییدیه های تاثیرگذاران کوچک پیدا می کنند، و تاثیر گذاران نیز به روشی صحیح بر تصمیمات خرید اثر می گذارند؛ یعنی فقط با اشتراک گذاری محصولات و برندهایی که دوست دارند.

 

۳- تعامل با تاثیرگذاران کوچک آسان تر است.

تاثیرگذاران مشهور شکل های گوناگونی را برای انجام سرمایه گذاری های سرگرم کننده ی مخصوص خود دارند. با وجود فرصت برای کسب درآمد از طریق تایید تبلیغاتی، آنها هنوز هم یک کار تمام وقت دارند که محبوبیت و رزونانس آنها را در میان طرفداران حفظ می کند.

از این رو برای اکوسیستم رسانه های اجتماعی یک هنرمند مشهور، هیچ چیز مخرب تر از پر کردن صفحات با تاییدات آشکار محصول یا خدمات نیست؛ طرفداران متوجه این موضوع خواهند شد و طبعا از این موضوع خوششان نمی آید.

به همین دلیل، در بازاریابی تاثیرگذار ، تاثیرگذاران مشهور در انتخاب شرکت هایی که با آنها کار می کنند و محصولاتی که تاییدشان می نمایند بسیار دقیق و محتاط هستند. همچنین تبلیغ کننده باید مناسب با برندی باشد که افراد مشهور برای خود انتخاب نموده اند.

اگر “صفی” از  برندهای با نفوذ را تصور می کنید که منتظر کار با افراد مشهور هستند، تصورتان کاملا درست است. و فهرست برندهایی که برای تایید از سوی افراد مشهور رد شده اند به همان اندازه طولانی است. گرفتن تایید یک فرایند طولانی است و معمولا شامل قرارداد گسترده تبلیغاتی می باشد (مانند یک کمپین سالانه)، که نشان دهنده ی یک تعهد مالی بزرگ است.

با این حال تاثیرگذاران کوچک، اغلب توسط تبلیغ کنندگان مورد توجه قرار نمی گیرند. بسیاری از تاثیرگذاران کوچک ممکن است متوجه نشوند که می توانند وبلاگ خود را با تبلیغات وابسته، تاییدهای پولی و یا سایر فرصت های تولید درآمد، به منبع کسب درآمد تبدیل کنند.

مورد دیگر اینکه، آنها تمایل به رابطه ی دوستانه دارند، و علاقمند به کار با برندهایی هستند که با جامعه آنلاینی همراه می شوند که این افراد در وبلاگ ها و یا شبکه های اجتماعی خود ایجاد کرده اند.

خب چرا کار تاثیرگذاران کوچک را امتحان نمی کنید؟

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar