بازاریابی جاویژه چیست و چگونه یک جاویژه ایجاد کنیم؟

بازاریابی جاویژه

بازاریابی جاویژه

بازاریابی جاویژه شکل بسیار متمرکز بازاریابی است. برخلاف بعضی از انواع بازاریابی که طیف وسیعی از گروه های مصرف کننده را هدف قرار می دهند، بازاریابی جاویژه شامل یک بخش بسیار خاص و معین در بازار است.

چرا بازاریابی جاویژه مهم است؟

بازاریابی جاویژه اغلب بر بخش هایی از بازار تمرکز می کند که به طور ضعیف مورد هدف قرار می گیرند. و یا به طور کلی هدف قرار نمی گیرند. کسب و کارهایی که بر روی فرصت هایی سرمایه گذاری می کنند که در یک بخش بدون استفاده قرار می گیرند، می توانند درب را برای هجوم موفقیت ها باز کنند. بازاریابان جاویژه ها را با شناسایی خواسته ها و نیاز مصرف کنندگان در بخش های خاص شناسایی کرده و هدف قرار می دهند. کارآمد کردن یک کمپین بازاریابی برای مخاطبان جاویژه بسیار مهم است.

بازاریابانی که جاویژه ی درست و خوبی ایجاد می کنند، توانایی ایجاد یک کمپین بسیار شخصی با جذابیت بیشتر را دارند. و ROI بیشتری به دست می آورند.

ارائه کالاها و خدمات به یک بخش از بازار که بدون رقیب بوده است، موانع ورود، مانند رقابت، را کاهش می دهد. جاویژه ها معمولا مورد هدف قرار نمی گیرند، زیرا شرکت های کوچکتر از وجود جاویژه بی خبر هستند. و شرکت های بزرگتر فکر نمی کنند که هدف قرار دادن جاویژه های کوچک ارزش وقت گذاشتن داشته باشند. شرکت هایی که این مخاطبان جاویژه را هدف قرار می دهند، با مزایای استفاده کننده ی اول مواجه خواهند شد. که موقعیت شرکت را در برابر رقبای جدید بهتر می کند.

برای مطالعه بیشتر: اهمیت نوع بازاریابی برای کسب و کارها

ایجاد یک جاویژه خوب شامل این فرایند هفت مرحله ای می شود:

۱. لیست خواسته ها را ایجاد کنید.

با چه کسی می خواهید تجارت کنید؟ به عنوان خاص شما می توانید محدوده جغرافیایی و انواع کسب و کار و یا مشتریانی را که کسب و کارتان می خواهد هدف قرار دهد، شناسایی کنید. اگر ندانید که با چه کسی می خواهید تجارت کنید، نمی توانید با او ارتباط برقرار کنید.

۲. تمرکز کنید.

مشخص کنید چه چیزی را می خواهید به فروش برسانید:  الف) شما نمی توانید همه احتیاجات را برای همه مردم برآورده سازید و ب) “کوچکتر بزرگتر است” جاویژه شما مانند یک میدان نیست که در آن کار می کنید. به عنوان مثال، کسب و کار خرده فروشی لباس یک جاویژه نیست. بلکه یک میدان است. جاویژه مشخص تر می تواند “لباس حاملگی برای زنان کارمند” باشد. با انتخاب حوزه ی کوچکتر می توانید سود بیشتری ببرید.

برای شروع این فرایند تمرکز، از این تکنیک ها جهت کمک به خود استفاده کنید:

 • لیستی از کارهایی را که می توانید بهتر انجام دهید و مهارت های خود در هر یک از آنها تهیه کنید.
 • دستاوردهای خود را فهرست کنید
 • مهمترین درسهایی را که در زندگی یاد گرفته اید شناسایی کنید.
 • به دنبال الگوهایی باشید که سبک یا رویکرد شما را برای حل مشکلات نشان می دهند.

جاویژه شما باید به طور طبیعی از علایق و تجربه های شما بوجود آید. به عنوان مثال، اگر ۱۰ سال در یک شرکت مشاوره ای کار کرده اید و ۱۰ سال هم برای یک شرکت کوچک و خانوادگی کار کرده اید، می توانید تصمیم بگیرید که یک کسب و کار مشاوره ای شروع کنید که ویژه ی شرکت های کوچک و خانوادگی است.

۳. جهان بینی مشتری را شرح دهید.

هنگامی که شما از زاویه مشتریان بالقوه خود به جهان نگاه می کنید، می توانید نیازها و خواسته های آنها را شناسایی کنید. بهترین راه این است که با مشتریان احتمالی صحبت کنید و دغدغه های اصلی آنها را شناسایی کنید.

۴. سنتز کنید

در این مرحله، جاویژه شما باید شروع به شکل گیری مشابه با ایده های شما کند. و با نیازها و خواسته های مشتری هماهنگ باشد. تا چیزی جدید ایجاد شود.

جاویژه خوب پنج ویژگی دارد که عبارتند از:

 • شما را به جایی می برد که می خواهید به آنجا بروید، به عبارتی، با چشم انداز دراز مدت شما همخوانی دارد
 • کسی دیگر آن را می خواهد، یعنی مشتریان
 • با دقت برنامه ریزی شده است
 • خاص و یونیک است و تقریبا کسی تابحال آنرا انجام نداده است
 • تحول پذیر است، یعنی به شما اجازه می دهد تا مراکز سود متفاوتی را ایجاد کنید. و همچنان کسب و کار اصلی را حفظ کنید. بنابراین موفقیت درازمدت را تضمین می کند

  ۵. ارزیابی کنید

حال وقت آن است که محصول و یا خدمات پیشنهادی خود را براساس پنج معیارِ مرحله ۴ ارزیابی کنید. شاید شما متوجه شوید که جاویژه ای که در ذهن داشتید نیاز به سفر کاری بیشتری از آنچه که متصور بودید، دارد. این بدان معنی است که یکی از معیارهای بالا را برآورده نمی کند – یعنی شما را به جایی که می خواهید بروید، نمی برد. بنابراین آن را کنار گذاشته و به ایده دیگری بپردازید.

۶. تست کنید

هنگامی که شما بین یک جاویژه و یک محصول مطابقت دادید، آن را آزمایش کنید. این کار را می توان با ارائه نمونه هایی مانند مینی سمینار رایگان یا نمونه ای از خبرنامه خود، انجام داد.

۷. آنرا اجرا کنید

وقت آن است که ایده خود را اجرا کنید. برای بسیاری از کارآفرینان، این سخت ترین مرحله است. اما نگران نباشید: اگر کارهای لازم را انجام داده باشید، ورود به بازار، یک ریسک محاسبه شده خواهد بود، نه فقط یک قمار.

هنگامی که جاویژه شما ایجاد شد و به خوبی توسط بازار شما دریافت شد، ممکن است وسوسه شوید که به دستاوردها و پیروزی های قبلی خود قناعت کنید. اما این ایده ی خوبی نیست. هنگامی که فکر می کنید جاویژه خود را پیدا کرده اید، سوالات زیر را از خود بپرسید. و هر شش ماه یکبار یا بیشتر آنها را از خود بپرسید تا مطمئن شوید که جاویژه شما هنوز هم مناسب است.

 • مشتریان هدف شما چه کسانی هستند؟
 • مشتریان هدف شما چه کسانی نیستند؟
 • آیا از نوع خاصی از کسب و کار در صورتی که از جاویژه شما خارج شود، صرف نظر می کنید؟
 • مشتریان فکر می کنند شما روی چه چیزی پافشاری می کنید؟
 • آیا جاویژه شما در یک وضعیت تکامل ثابتی دارد؟
 • آیا جاویژه شما آنچه را که مشتریان نیاز دارند، ارائه می دهد؟
 • آیا می توانید با اطمینان چرخه عمر جاویژه خود را پیش بینی کنید؟
 • چگونه جاویژه شما می تواند به انواع محصولات یا خدماتی که به عنوان مراکز سود عمل می کنند گسترش یابد؟
 • آیا احساس اشتیاق و انرژی متمرکز به جاویژه خود دارید؟
 • آیا جاویژه شما راحت و طبیعی است؟
 • چگونه جاویژه خود را در دستیابی به اهدافی که برای کسب و کار خود تعیین کرده اید، دنبال می کنید؟

بازاریابی جاویژه خود را با سنجش ابعاد مختلف آغاز نمایید.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar