بازاریابی دیجیتالی : کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا برنده بازاریابی دیجیتالی شدند!

cstland-digital-marketing-in-candidates

 

بازاریابی دیجیتالی توسط کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا

برخی می گویند روشی که باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ برای استفاده از اینترنت به کار برد چشم اندازهای سیاسی را تغییر داد. برای اولین بار در یک انتخابات سیاسی، بازاریابی دیجیتال نقش مرکزی را به عهده گرفت؛ به گونه ای که اوباما نامگذاری و ریاست جمهوری را با کمک رسانه های اجتماعی استوار ساخت.

فیلم مبارزات انتخاباتی اوباما در یوتیوب به تنهایی  ۱۴٫۵ میلیون ساعت تماشا را از آنِ خود کرد. اینها همه بازدید های رایگان بود، به گونه ای که با تبلیغات تلویزیونی به مخالفت پرداخت. اکنون در سال ۲۰۱۶ هستیم، سیاست های انتخاباتی ریاست جمهوری بار دیگر اتفاق می افتد. تا انتخابات عمومی فاصله زیادی مانده است، اما هم چنان بازاریابی دیجیتال عامل اصلی موفقیت گسترده برای نامزدهای سیاسی ست.

هر نامزد انتخاباتی گام های جدیدی در جهان بازاریابی دیجیتال برداشته است. نگاهی به این چهار برنده، ابزار موفقیت هر کدام را نشان می دهد.


 – دونالد ترامپ Donald Trump

بازاریابی دیجیتالی موفق - دونالد ترامپ

 

زمانی که تلویزیون را روشن می کنید یا تب جدیدی را در مرورگر وب خود باز می کنید غیرممکن است که با تصویر دونالد ترامپ مواجه نشوید! کاندیدای ریاست جمهوری فصل انتخاباتی اش را به یک شوی واقعی تبدیل کرده که بیشتر هم شبیه یک کارآموز است. در نتیجه ی پوشش گسترده ی رسانه ای خود، به عموم مردم گفت که اکثریت رقبای سیاسی اش را بیرون کردید!

فقط دقت کنید که رسانه تا چه اندازه ای به ترامپ؛ کمک کرده است؟ برخی تخمین زده اند که او در حدود ۲ بیلیون دلار از رسانه های آزاد کسب درآمد کرده است. این رقم را با ۳۱۳ میلیون دلار در رسانه ی آزاد برای تِد کروز ۷۴۶ میلیون دلار برای هیلاری کلینتون و ۳۲۱ میلیون دلار برای بِرنی سندرز مقایسه کنید.

درحقیقت دونالد ترامپ نسبت به دیگر نامزدهایی که ذکر شد، زمان بیشتری را برای خود اختصاص داده است. زمانی که مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری توسط پول آنها محدود شده است، رسانه حاصل شده بدان معناست که ترامپ می تواند از بودجه ی کمتر نتایج بزرگتری نیز به دست آورد.

حقیقتاً دونالد ترامپ در چرخه تبلیغاتی انتخاباتش نسبت به دیگر نامزدها پول کمتری خرج کرده است. (حتی john Kasich).اما بازاریابی او بسیار موفقیت آمیز بوده است بطوری که مبحث اصلی در هر گفتمانی ست که در منازل دور میز شام صورت می گیرد.


– برنی سندرز  Bernie Sanders

 

بازاریابی دیجیتالی موفق - برنی سندرز

برنی سندرز می خواهد که او را با عبارت ” انقلاب سیاسی” مترادف بدانیم. زمانی که بخواهیم در مورد مقیاس این انقلاب بحث کنیم نباید فراموش کنیم که یک چیز حتمی ست و آن اینکه : کمپین برنی سندرز توسط مردم طراحی شده است.

جایی را می بینیم که نوشته : جمع آوری کمک مالی! در ماه فوریه برنی سندرز ۴۲٫۷ میلیون دلار از ۱٫۴ میلیون دلار کمک را افزایش داده است، متوسط یک قطعه ۳۰ دلاری! این رقم را با کلینتون مقایسه کنید که در ماه فوریه ۳۰ میلیون دلار ترفیع داشته است. در ماه مارچ برنی سندرز رکورد قبلی خود را با ۴۴ میلیون دلار سود شکست! همه ی اینها به علت صعود رکورد او در بین سایر شرکت کننده های برنی سندرز در این نقطه از رقابت های ریاست جمهوری ست.

اما crowdsourcing (آموزش و تربیت افراد قبل از شروع وظایف اصلی) فراتر از بودجه کاربرد دارد. گروه حامیان برنی سندرز بطور مستقل پروژه هایی را برای شکستن رأی و ترفیع خط مشی سیاسی او به کار گرفته اند. گروهی از برنامه نویسان این کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا برنی سندرز، وب سایت FeelTheBern.org  را در اوقات فراغت خود برای توضیح وضعیت کاندیدای موردعلاقه شان ساخته اند. آنها داوطلبانه زمانی را اختصاص دادند که با ساختن برنامه های کاربردی، کمپینی را راه اندازی کنند که طرفداران سندرز اطلاعات را سازماندهی کرده و به اشتراک بگذارند.


– هیلاری کلینتون Hillary Clinton

بازاریابی دیجیتالی موفق - هیلاری کلینتون

هیلاری کلینتون، ملکه ی رسانه های اجتماعی است. در حالیکه که ترامپ پیروان (فالوور) بیشتری در توییتر داشت، کلینتون نیز، بیشترین تعاملات را در هیئت مدیره داشت. زمانی که همه ی نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا، پروفایل فیسبوک و توئیتر داشتند، کلینتون به تنهایی در لینکداین خودنمایی می کرد.

بعضی از کاندیداها صفحات لینکداین دارند، برخی دیگر حتی یک صفحه هم ندارند!  در این زمان کلینتون به تنهایی می درخشید. زیرا او تنها کاندیدایی بود که با استفاده از پلتفرمی در مورد مسائل صحبت کرده و به بازاریابی حرفه ای دست می یافت. وی نه تنها عکس هایی از کمپین خودش را در صفحه ی لینکداین اش  پست می کند، بلکه محتوایی طولانی نیز برای LinkedIn Pulse  می نویسد. این امر راه بزرگی را فراهم می کرد که کلینتون افکارش را در اکثر نشریات کشور برجسته تر سازد. یکی از مطالب او بیش تر از ۴۵۰,۰۰۰ بار نمایش مطالعه شده و هزاران بار نیز در سطح لینکداین به اشتراک گذاشته شد.

بیان این که این چه تأثیری دارد، مشکل است، اما کلینتون قطعاً می خواهد با لینکداین جمعیت را مورد هدف قرار دهد. همچنین به او اجازه می دهد تا تصاویر تجاری خود را بسازد. یک حرفه ای، کاندیدای شایسته که آماده ی مقابله با مسائل است.


– تد کروز و جان کیسک

Ted Cruz and John Kasich

بازاریابی دیجیتالی موفق - تد کروز و جان کیسک

 

درحالی که برنامه نویسان Sanders  آرایه ای از برنامه ها را برای هواداران وی می نوشتند؛ تد کروز و جان کیسک تنها مبارزان انتخاباتی بودند که با برنامه های رسمی موبایل (اپلیکیشن) همراه بودند. اپلیکیشن کیسک در صفحه ی اول (خانه) اخبار جدید مبارزان انتخاباتی را بولد و برجسته کرده و دکمه های “اهدا کردن” و “داوطلب شدن” را در سمت جلو و مرکز دارد. سپس شما می توانید برنامه را برای رفتن به فروشگاه کیسک، مشاهده رویدادهای در جریان، تماس با کمپین یا لینک مستقیم به وبسایت هدایت کنید.

اپلیکیشن های کروز بسیاری از این عناصر را به کار می برد. حتی نسبت به اطلاعاتی که ارائه می دهد تعاملی تر نیز هست.

آنچه که اپلیکیشن های کروز را از رقابت متمایز می کند، تأثیر  عناصر gamification (بازی ها و تفکرات بازی گونه بدون ماهیت بازی)  آن است. با این برنامه می توانید با دوستان خود در نقاشی رقابت کنید، کمپین های گرافیکی را به اشتراک بگذارید، و به دوستان خود رأی دادن و مشارکت در کمپین ها را یادآوری کنید. برای هر فعالیتی که به انجام می رسانید نقاطی به دست می آورید که می توانید با بعضی از کوله پشتی های آزاد کروز معاوضه کنید. همچنین می توانید مدال هایی را نیز بدست آورید، و با گروه انجمن Newsfeed تعامل داشته باشید.

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

به عنوان کارشناس فناوری اطلاعات معتقدم که بااستفاده از ذهن و تفکر خلاق میتوان کار آفرین بود .و هرگز نباید فرصتها را از دست داد.

مطالب مرتبط