بازاریابی شبکه های اجتماعی و مزیت های آن

بازاریابی شبکه های اجتماعی و مبحث تولید و استراتژی محتوا برای شرکت های امروزی -همانطور که می دانید- از اهمیت وافری برخوردارند. علت این اهمیت چیست؟ چرا شرکت شما برای موفقیت حتما باید در شبکه های اجتماعی حضور بهم رساند؟

بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه های اجتماعی

اکثر شرکت هایی که در حوزه رسانه های اجتماعی فعالیت دارند، به امید بازگشت به سرمایه گذاری برای افزایش تولیدات محصولات خود تلاش می کنند. اما این انتظارات بسیار نادر هستند. این امر به زمان زیادی نیاز دارد تا نتیجه مطلوب را در رسانه های اجتماعی به دست بیاورد. اگر برای بازاریابی از طریق سایت ها دچار شک و تردید شدید؛ در این پست به برخی از این دلایل و مزایایی که از ذهن شما دور هستند اشاره می کنیم. اما قبل از آن هم، راهنمایی هایی در خصوص بازاریابی شبکه های اجتماعی مطرح می شود که امیدواریم مفید واقع شوند.

راهنمایی هایی برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی

شاید تجربه لازم را در روابط عمومی با مردم داشته باشید، یا همیشه فعالیت های عمومی مهمی را دنبال می کنید، شاید هم تاکنون اطلاعات مهم خبری را ارسال کرده اید تا در رسانه ها منتشر شود. ممکن است با خود فکر کنید که باید تمام فعالیت های خود را به روز رسانی کرده و تکنیک جدیدی را دنبال نمایید. برای بهتر جلوه دادن محصولات و یا بهتر ارائه دادن خدمات به متدهای جدیدی نیاز دارید. متخصصانی که در روابط عمومی بین مردم تجربه دارند با هم تفاوت دارند. تبلیغاتی که شرکت ها برای محصولات خود به کار می برند مشابه بوده و توجه بسیاری از مردم را به خود جلب نمی کند.

فکر می کنید دلیل دیده نشدن تبلیغات شما چیست؟

متاسفانه یکی از دلایل دیده نشدن تبلیغات محصولات اشتباه ارائه شدن آن هاست. این اشتباهات تاثیرات منفی روی محصولات شما خواهد داشت. اشتباهات املائی، یا عدم چاپ نام شرکت روی محصول اشتباهات جزئی اما مهم کسب و کار شماست.

وقتی شرکت خود را به عنوان بهترین شرکت تولید محتوا نزد عموم مردم معرفی می کنید، باید مدرکی داشته باشید که صحت کلام شما را به مخاطبان ثابت کند. مدیران بخش های گوناگون مخصوصا کسانی که روابط عمومی بالایی دارند نباید در ارائه محصولات و خدمات اغراق کنند. درباره شرکت های حامی شرکت خود سخن نگویید این یکی از اشتباهاتی ست که در بخش های گسترده مرتکب می شوید. صحبت درباره موفقیت هایی که توسط حامیان به دست آمده یک اشتباه است. به جای صحبت از حامیان خود، از رقیبان خود صحبت کنید. حتی می توانید در بازاریابی شبکه های اجتماعی یا رسانه ها میانگین رقبای خود را توضیح دهید. اگر رسانه ها از شما خواستند نام رقبای خود را به آن ها بگویید، از گفتن نام آن ها دچار تردید نشوید. اخبار دقیق شرکت شما می تواند وضعیت فعلی شرکت در بازار را برای همه روشن کند.

اطلاعات غیر ضروری را به خبرنگار ارائه ندهید.

اطلاعات غیرضروری و هر عملی که در شرکت رخ می دهد را برای خبرنگاران و رسانه ها ارسال نکنید. این کار باعث ضرر رساندن به اهداف ترویجی شما می شود. فقط خبرهای مهم کسب وکار را به رسانه ها ارائه دهید. به خبرنگاران زمان لازم را قبل از نشر خبر بدهید. داشتن زمان کافی باعث پیشبرد بهتر برنامه ها و رسیدگی به بهتر جلوه دادن خبر می شود و از بروز اشتباهات جلوگیری به عمل می آورد. انتشار سریع خبر می تواند نتایج منفی و مخرب را به همراه داشته باشد. به تکنیک بیان خبرنگاران برای انتشار خبرها اعتماد نکنید. تمام پیام هایی که از طریق ایمیل ارسال می شود به طور دقیق و با جزئیات به دست گیرنده نخواهد رسید. همین کار باعث می شود خبرنگاران نتوانند بیان صحیحی از خبر شما داشته باشند. اخبار نصف و نیمه نشریات در موتورهای جستجو هم دچار اختلال شده و مخاطب شما را دچار شک و تردید خواهد کرد. هر کمپینی ترویجی که برای شرکت خود تشکیل می دهید، شخصی را مسئول آن نمایید تا بدون نقص جزئیات مختلف را پیگیری کند. مدیر و مسئول کمپین ترویجی می تواند تمام خبرهای دقیق را به رسانه ها و نشریات منتقل کند. با نشریات از طریق شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک یا دیگر شبکه ها ارتباط برقرار نکنید. از طریق ایمیل و یا تلفن با خبرنگاران ارتباط داشته باشید. فراموش نکنید مسئولان در نشریات مختلف وظایف مختلف دیگری نیز دارند. پس احتمال به هم خوردن قرارهای کاری شما وجود دارد. به همین دلیل دادن زمان به نشریات یکی از اولویت های کار شما در ارتباط با نشریات است. اشتباهات مختلف نشریات را به آن ها تذکر ندهید. ممکن است در خبرهای منتشر شده نام هایی از مسئولین به اشتباه چاپ شده باشند، از او بخواهید نام ها را ویرایش نمایند. اما اگر به تذکرات شما گوش ندادند می توانید روش های تعامل خود را تغییر دهید. به نشریات کمک کنید خبرهای کسب و کارتان را بهتر و بیش تر منتشر نمایند. خبرهای ارائه شده از نشریات را در شبکه هایی چون فیس بوک، لینکداین، اینستاگرام، کانال های تلگرام و … منتشر کنید تا مخاطبان اخبار کسب و کار شما را مطالعه نمایند.

مزایای بازاریابی شبکه های اجتماعی

۱- نام تجاری معروف

از بهترین راه ها برای بهره برداری از شبکه های اجتماعی به عنوان یک ابزار، ساختن نام تجاری خوب است.از طریق نام تجاری شرکت خود می توانید نوع فعالیت شرکت خود را مشخص کرده و محصولات خود را به مردم معرفی کنید. شما با پشتکار و محتوای برجسته ی خود می توانید ارزش شرکت خود را بالا ببرید.

۲- دسترسی سریع به مردم

اگر در جذب مخاطبان و بازدیدکنندگان خود در صفحات شبکه های اجتماعی موفق هستید؛ پس شما در ارتباط مستقیم با مردم نیز موفقید. و این به این معناست که شما می توانید چالش هایی که مخاطب شما با آن ها در ارتباط است را شناسایی کنید. همچنین می توانید در گفت و گوهایی که در شرکت برگزار می شوند شرکت کنید و از منافع این گفتگوها بهره مند شوید.

۳- روند مکرر

یک ضرب المثل معروف در بازاریابی می گوید حداقل ۶ تا ۸ بار محصول قبل از خرید را مقابل چشمان مشتری قرار دهید. تا تصمیم بگیرد که این محصول را خریداری کند. از مزایای خوب شبکه های اجتماعی این است که تبلیغات محصولات تان را بارها در صفحات انتشار می دهند. این کار باعث می گردد که شما به مردم یادآوری کنید که چگونه محصولاتی را به آن ها ارائه می دهید. این امر به طور قابل توجهی در سرعت بخشیدن به روند بازاریابی شبکه های اجتماعی شما کمک می کند.

۴- قدرت

رسانه های اجتماعی ثأثیر عمده ای در کمک به شما برای قدرت گرفتن دارند. به این صورت شما منبع اصلی و اساسی برای برآورده کردن نیاز مشتری می باشید. اگر ارائه دهنده ی محتوای متمایزی هستید و خدمات خوبی را به مخاطب ارائه می دهید و همینطور اگر پاسخگوی سؤالت شان باشید پس بدون شک یکی از طرفداران وفادار مخاطب تان می شوید.

۵- نفوذ

هر چه مخاطبان شما اضافه شوند نفوذ شما بیشتر خواهد شد. در نتیجه مشتریان و مخاطبان جدیدی کسب خواهید کرد و انواع مصاحبه ها با شرکت های تجاری ،فرصت های کسب و کار، برای کارتان فراهم خواهند شد. این امر مانند آن است که یک چیز عجیب، توجه برخی را به خود جلب کند!

۶- تشدید بازدید از وبسایت

بسیاری از مردم متوجه آن نیستند که شبکه های اجتماعی می تواند یک امر اساسی در بازدید وب سایت شان باشد. بسیاری از وبسایت ها لینک های ویدئو را را در صفحات خود قرار می دهند و انتظار دارند خود مخاطب، به سراغ وبسایت بروند تا محتوای سایت را مشاهده کنند. می توانید مخاطبان خود را دعوت کنید تا برای مشاهده محتوای سایت برای شما کامنت بگذارند. به این صورت مطمئن می شوند که محتوای سایت با ارزش است.

۷- اولویت

واضح است که مشتریان شما به بررسی صفحات وبسایت تان که شرکت ها در آن به محتوای شما ابراز علاقه کردند توجه می کنند. اما برخی از این شرکت ها اصلاً صفحاتی را در شبکه های اجتماعی ندارند. و حتی شاید با گذشت ماه ها نظری درباره محتوای شما نداده باشند. پس باید بدانید چگونه توجه مشتری را جلب کنید.

۸- جلب توجه

گاهی اوقات در اینکه چه کسی به شبکه های اجتماعی توجه دارد شک می کنید. اما اگر تلاش کنید متوجه می شوید افراد زیادی به این امر اهمیت می دهند. منتظر زمانی باشید که افرادی به شما خواهند گفت “ما شما را دنبال می کنیم.”

۹- مزیت رقابتی

در واقع بسیاری از رقبای شما در ارتباطات شان از شبکه های اجتماعی استفاده نمی کنند. و این برای شما به عنوان یک امتیاز محسوب می شود. اما باید مراقب تناقض در این کار باشید. اگر از این شبکه های اجتماعی غافل شوید ممکن است مسیر را برای دیگران باز کنید تا موفقیت نصیب آنان شود.

۱۰- دستاورد های عمده

این دستاوردها توجه اکثر شرکت های کوچک و بزرگ را به خود جلب کرده است. از مزایای کم هزینه که از طریق شبکه های اجتماعی برای شما فراهم می شود  استفاده کنید. این موضوع برای دستیابی به منافع عمده بسیار جدی است.

[تعداد: ۷    میانگین: ۳.۹/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar