بازاریابی عصبی علم هنر و فرصت

بازاریابی عصبی

بازاریابی عصبی

چه می شد اگر می توانستید ذهن ها را بخوانید؟ من هروز به بازاریابی عصبی و علم خواندن ذهن مشتریان بیشتر علاقمند می شوم.
اگرچه بازاریابی عصبی چیز جدیدی نیست. ده ها سال از زمانی که اولین بارتبلیغ کنندگان ، توسعه دهندگان محصول و بازاریابان از روانشناسی اجتماعی برای نفوذ و تاثیر بر آنچه که ما می خریم استفاده کرده اند گذشته است. شرکت ها آموخته اند که چگونه با به کار گیری رفتارهای اولیه بشر و با استفاده از علم  بفهمند که چگونه مشتریان به کمپین های بازاریابی، محصولات و طراحی های چشم فریب عکس العمل نشان می دهند.
بدون تردید تحقیقات بازار سنتی موفقیت های فراوانی را برای شرکت های بزرگ به ارمغان آورده است. به همین دلیل شرکت ها هیچ مشکلی با پرداخت میلیون ها دلار برای صرف چنین مطالعاتی ندارند. اما با توسعه علم مدرن و تکنولوژی ،شرکت ها امید دارند که پاسخ های دقیقتری در مورد رفتار مشتریان در برابر محصول یا خدمات خود دریافت کنند.
هیچ شرکتی نمیخواهد که محصولی که در آن بسیار سرمایه گذاری کرده است، شکست بخورد. به همین دلیل شرکت های بزرگ به بازاریابی عصبی روی آورده اند. بازاریابی عصبی یک رشته است که به دنبال درک محرک های تاثیر گذار بازاریابی ، به وسیله مشاهده و تفسیر واکنش های احساسی مردم است. همچنین بازاریابی عصبی بر این حقیقت که فرایند های عاطفی در مغز باعث تصمیم گیری خرید چیزی می شوند (یا بهتر است بگوییم “خرید آنی ” ) متمرکز است.
ارائه دهندگان خدمات بازاریابی عصبی از روش های علم عصب شناسی برای اندازه گیری واکنش های عصبی مشتریان به محصول ،  آگهی های بازرگانی، علامت های تجاری، و غیره استفاده می کنند. بنابراین شرکت ها با این روش حداکثر درخواست و سود زیادی را برای خود بیمه می کنند. حتی با این که ممکن است خدمات و محصولات مختلفی را ارائه دهند. هدف همه کسب و کارها مشترک است: درک آنچه در مغز ما می گذرد که بتوانند ما را متقاعد به خواستن آنچه ارائه می دهند کنند.
بازاریابی عصبی دقیقا آنها را به به انجام این کار قادر می سازد. با استفاده از روش ها و ابزار هایی مانند EEG و MRI، بازاریابی عصبی سینگال های الکتریکی مغز را خوانده و آنها را تجزیه و تحلیل می کند تا به پاسخی که می خواهد برسد. برای مثال، یک ابزار مورد استفاده در علم بازاریابی عصبی دستگاه EEG(electroencephalogram) یا همان دستگاه موج نگاری مغزی است که فعالیت های الکتریکی مغز ما را اندازه گیری می کند.

عملکرد بازاریابی عصبی

زمانی که از ما خواسته می شود به چیزی فکر کنیم،  مغز ما قشر حرکتی را تحریک کرده و پاسخ گفتاری ما را برمی انگیزد. این فرآیند به سرعت انجام می شود و دستگاه EEG می تواند تمام این برانگیختگی ها را ثبت کند. در طول نیمه دوم از زمانی که مغز ما یک محرک را دریافت می کند و پیش از واکنش به آن،  چیزی به صورت کاملا عصبی رخ می دهد که از کنترل آگاهانه ما خارج است و کاملا به صورت ناخودآگاه رخ می دهد. این عملی است که قبل از اینکه ضمیر آگاه ما داده ها را به علت تعصب  یا مسئولیت های اجتماعی فیلتر کند رخ می دهد. دستگاه EEG به سرعت این امواج الکتریکی را خوانده آنها را با توجه به فعالیتی که در بخش های خاص مغز ایجاد می کند به حافظه، احساسات و توجه ربط می دهد. این موضوع بسیار جالب است. این نیمه دوم بینش دقیقی از احساس  یک فرد  زمانی که یک آگهی تجاری را می بیند و یا به یک محصول فکر می کند به ما می دهد.
بازاریابان عصبی ادعا می کنند که چنین روش هایی بیشتر مقرون به صرفه هستند ولی از آن مهم تر، بسیار کارآمد تر از روش های سنتی مانند بررسی یک جامعه آماری بزرگ هستند. یک آزمون با استفاده از روش های علم عصب شناسی مانند EEG به هزاران نفر برای دستیابی به یافته های دقیق نیاز ندارد. فقط یک نمونه ۲۰ نفری کافیست. تعداد کم نمونه ها به این دلیل است که مغزهای ما به صورت قابل ملاحظه ای مشابه هستند. اگر چه تفاوت هایی میان زن و مرد یا کودکان و سالمندان وجود دارد.
مخالفان این نظریه در مورد استفاده از بازاریابی عصبی و فرآیندهایی که انجام می شود  ترس هایی دارند. با این حال، این علم می تواند مشخص کند که این آزمایش ها بر خلاف روش های سنتی برای شرکت ها اطلاعات ارزشمندی فراهم می کنند. با ابزارهای بازاریابی عصبی پی می برند که چگونه محصولی را طراحی کنند که  ظاهر، عملکرد و حس مناسبی را حتی پیش از ورود به بازار منتقل کند. ریسک را به حداقل رسانده و ابتکار را به حداکثر برسانند.

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2 نویسندگان دیدگاه
محمد سیفیماهان تیموری
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ماهان تیموری
مهمان
ماهان تیموری

با تشکر از مطالب شما ممنون