بازاریابی متقابل برای جذب مشتریان بیشتر

بازاریابی متقابل

بازاریابی متقابل

حتی پر مشغله ترین صاحبان کسب و کار می توانند مشتریان بیشتری را با تلاش کمتر از طریق بازاریابی متقابل صحیح جذب کنند. چرا؟ چون زمانیکه شما با دیگر افراد معتبر دیگری توانایی هایتان را پیوند می دهید، می توانید به طور موثرتر، قابل اعتمادتر و به یاد ماندنی تر با پیشنهادات و خدمات مناسب، به مشتریان خود دست پیدا کنید.

شرکت های تجاری، سازمان های غیرانتفاعی و دولتی برای دوام آوردن در یک بازار تبلیغاتی شلوغ، با شور و شوق از رویکرد بی نظیر بازاریابی متقابل استفاده می کنند. تا بر رقبای بزرگتر “خارج از بازار” غلبه کنند.

بازاریابی متقابل عبارت است از: حضور در رسانه ها و رویدادهای مشترک، و بازاریابی مرتبط و غیر متعارف. این نوع بازاریابی همچنین می تواند شامل همکاری در تولید کتابچه ها و ویدیوها و دیگر منابع، برندسازی مشارکتی، تبلیغات تعاونی و فضای مشترک باشد.

راه های کم خطر و فرصت های عالی برای شروع بازاریابی متقابل :

 • پیام های تبلیغاتی مشترک را بر روی رسیدهای خود چاپ کنید.
 • نام کسب و کار، لوگو، اطلاعات تماس (از جمله آدرس وب) و شعار شرکای خود را به وب سایت و مکاتبات خود اضافه کنید. (و آنها نیز این کار را درمورد شما انجام دهند)
 • شرکای خود را در پست های رسانه های اجتماعی در فیس بوک، لینکداین، توییتر و پینترست منشن کنید.
 • نوشتن مقالاتی در مورد موضوعات مربوط به تخصص کسب و کارتان، می تواند تبلیغی عالی باشد. مقالات یا وبلاگ های خوب نوشته شده می توانند تبلیغات رایگان ارائه دهند. و تبلیغی دهان به دهان برای شما و کسب و کارتان ایجاد کنند. مثلا اگر شما یک طراح وب هستید، می توانید مقاله ای در مورد ارزیابی قابلیت استفاده وب سایت بنویسید. و نام عکاسی که تصاویر را برای وب سایت های شما می گیرد، در آن ذکر کنید. به این طریق هم خود و هم عکاس را تبلیغ کرده اید.
 • در صورت خرید مشتریان از شما و شریک مورد تبلیغ تان، تخفیف بدهید. خدمات ویژه، تسهیلات یا جایزه در نظر بگیرید. یا وقتی که مقدار زیادی از محصول شما را خریداری می کنند، محصول شریک خود را به مشتریان تان جایزه بدهید. و از شرکای خود بخواهید که همین کار را انجام دهند.
 • نشانه ها یا پوسترهای تبلیغاتی را در محل کسب و کار شریک خود آویزان کنید. و متقابلا برای شریک خود این کار را انجام دهید.
 • کارت های کسب و کار شریک خود را به مشتریان بدهید.
 • هنگام صحبت در رویدادهای محلی یا مصاحبه با رسانه ها، مزایای یکدیگر را ذکر کنید.
 • آگهی های یکدیگر را در کیسه های خرید، صندوق های پستی، و یا در پنجره های خودرو بگذارید.
 • لیست ایمیل ها را با شریک خود ادغام کنید و یک ایمیل تبلیغاتی یا کارت پستال مشترک ارسال کنید.
 • مصاحبه مشترک با رسانه های محلی انجام دهید.

استراتژی های بازاریابی متقابل :

 • اگر در ضبط ویدیو مهارت دارید هستید (یا کسی را می شناسید که ماهر باشد)، می توانید با شرکای خود ویدیوهای تبلیغاتی از محصولات و یا خدمات خود تهیه کنید و آنها را در شبکه های اجتماعی بفرستید.
 • مسابقه ای تدارک ببینید و محصولات شرکای خود را به عنوان جایزه به برندگان هدیه دهید. در مسابقه بعدی، نقش ها تغییر می کنند و شما محصول و یا خدمات خود را به عنوان یک جایزه برای مسابقه شریک خود ارائه می دهید.
 • هنگامی که مشتریان در یک ماه هم از شما و هم از شرکای ذکر شده در یک آگهی یا یک کارت پستال تبلیغاتی خرید کرده باشند، یک محصول یا خدمات رایگان را از طرف شرکای شرکت کننده به مشتریان هدیه بدهید.

برای مطالعه بیشتر:

استراتژی های تبلیغاتی برای محصولات

بازاریابی متقابل پتانسیلی برای بازپرداخت بازاریابی بزرگ است. زیرا شرکا می توانند با موفقیت از طریق پایگاه مشتریانِ یکدیگر، گسترش پیدا کنند. آنها می توانند معرفی معتبری برای مشتریان خود ارائه کنند. که موثرتر از روش های سنتی شبکه سازی ، تبلیغات و روابط عمومی “به تنهایی” است. بازاریابی متقابل همچنین یک راه عالی برای کاهش هزینه های بازاریابی، با به اشتراک گذاشتن در میان شرکا است.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar