بازاریابی محتوای موثر و ۱۰ گام برای انجام آن در کسب و کار

بازاریابی محتوای موثر ۱۰ گام موثر برای آنبازاریابی محتوا: امروزه همه اینکار را انجا می دهند. اما چه چیزی بازاریابی محتوای موثر را از بازاریابی محتوای نه چندان خوب جدا می کند؟ تأثیر و نفوذ.

بازاریابی محتوای موثر می تواند روشی عالی برای تثبیت برند شما به عنوان برند معتبر یا به عنوان رهبری تفکر در صنعت تان باشد. اما تولید محتوای با نفوذ معنایش فراتر از ارسال پست وبلاگ و فراخوانی آن در یک روز است. در اینجا به بررسی ۱۰ گام برای ایجاد بازاریابی محتوای موثر می پردازیم.

 

۱. در بازاریابی محتوای موثر به محتوائی که در گذشته موفق بوده نگاهی داشته باشید

برخی از اشکال بازاریابی محتوا بیش از برخی دیگر موفق هستند. طبق گزارش ۲۰۱۷ مطالعات اقتصاد سازنده (SOCE) از یک گروه از مصرف کنندگان در آمریکا پرسیده شد که از نظر آنها کدام نوع از محتواها جزو موثرترین ها بوده اند. بر اساس نظر سنجی، موارد زیر موثر بوده اند:

• بررسی ها یا مقالات نوشته شده در وب سایت بررسی آنلاین مصرف کننده

• مقالات تحت حمایت برند در یک وب سایت آنلاین

• مقالات تحت حمایت برند در یک روزنامه چاپی

بررسیNielsen ، یافته های SOCE را تایید می کند. طبق نظرسنجیِ اعتماد جهانی در تبلیغات که در سال ۲۰۱۵ انجام شده، بررسی های آنلاین و محتوای ادیتوریال(سرمقاله ای)، دو مورد از رایج ترین اشکال تبلیغات بوده اند. این موارد تنها انواع تبلیغات بسیار مورد اعتماد هستند که از سوی خانواده یا دوستان توصیه شده اند.

 

۲. بدانید که چرا محتوا ایجاد می کنید

قبل از شروع ایجاد محتوا، باید بدانید که چرا آن را ایجاد می کنید. “اینکه همه این کار را انجام می دهند” دلیل خوبی نیست.

قبل از اینکه شروع به تولید محتوا کنید باید دلیل خاصی در ذهن داشته باشید. این دلیل، به هر تصمیمی که در مورد آنچه که می نویسید یا ایجاد می کنید، اشاره خواهد داشت. یک «دلیل» برای ایجاد محتوا می تواند ایجاد یا تعیین و تعریف هویت برند برای مصرف کنندگان باشد. “علت” دیگر می تواند عمل کردن به عنوان یک منبع برای مخاطبان باشد. و نهایتا “علت” دیگر نیز می تواند ایجاد حضور آنلاین برای برند باشد.

 

۳. اهداف محتوای خود را بشناسید

محتوا باید چه چیزی را به انجام برساند؟ دانستن این امر به شما کمک می کند که برند خود را در جایگاه یک تاثیر گذار یا رهبر اصلی در حوزه ی فعالیت تان قرار دهید. محتوا یا یک استراتژی محتوایی که هیچ برنامه یا اهدافی ندارد، چندان مؤثر نخواهد بود. اگر هدفی برای محتوا وجود نداشته باشد، هیچ راهی وجود ندارد تا بدانیم چه کاری انجام می دهد یا بر چه چیزی اثر می گذارد.

اهداف تان را برای بازاریابی محتوای موثر SMART کنید: خاص(specific)، قابل سنجش(measurable)، قابل دستیابی (achievable)، مرتبط (relevant) و محدود به زمان (time-bound). یک مثال خوب از یک هدف SMART این است که ۵۰ نفر داشته باشید که کلیک کرده و وارد سایت شما می شوند و یک ماه پس از انتشار پست وبلاگ، خرید می کنند.

 

۴. مخاطب خود را بشناسید

اگر از سازندگان محتوا بپرسید که معیارهای آنها در انتخاب برند برای کار با آن چیست (پرسشی که SOCE پرسید)، خواهند گفت که یکی از بزرگترین دغدغه هایشان این است که آن محتوا از نظر مخاطبان جالب یا مرتبط باشد و بتوانند بازاریابی محتوای موثر انجام دهند.

در این شیوه ی تفکر: اگر ندانید که به چه کسی اشاره می کنید، هیچ راهی نخواهید داشت تا بدانید چه نوع محتوایی برای آنها جذاب است، چه لحنی باید داشته باشید یا چه موضوعاتی را باید پوشش دهید. قرار دادن ویژگی های خریدار در کنار هم، که شامل محدوده سنی، علایق و دیگر جزئیات مخاطب مورد نظر است ، به شما امکان می دهد تا بدانید که با چه کسی و چگونه صحبت می کنید.

 

۵. بدانید که در مورد چه صحبت می کنید.

طبق مطالعه ی SOCE، سه نکته ی کلیدی برای بازاریابی محتوای موثر وجود دارد. اول اعتبار و شهرت سازنده، دوم تجربه ی استفاده از محصول و سوم تکریم شدن از سوی دنبالگران (و یا مخاطبان).

وقتی برندتان هر نوع محتوایی را منتشر می کند، بسیار مهم است که اهمیت موضوع را خوب بدانید و مثل یک متخصص یا فرد کاملا آگاه درباره موضوع بحث کنید.

 

۶. روی گفتن یک داستان تمرکز کنید.

چه چیزی مردم را به خود جلب می کند و باعث می شود که یک قطعه محتوا را بخوانند و یا نگاه کنند؟ یک داستان جذاب.

نیویورک تایمز در گزارشی آورده است که: ” مغز انسان اغلب قادر به بیان تفاوت بین خواندن یک داستان و تجربه یک واقعیت واقعی نیست”. Fast Company نیز می گوید: یک داستان عالی حقیقتا می تواند نحوه ی فکر و کنش مردم را تغییر دهد.

اگر خواهان محتوایی هستید که مردم را به کنش بهتر تشویق کند، بهتر است یک داستان داشته باشید.

 

۷. افراد خوشنام و معتبری داشته باشید که محتوا تولید کرده و یا به آن کمک می کنند.

هنگام تولید محتوا، اغلب دانستن اینکه در مورد چه چیزی صحبت می کنید، کافی نخواهد بود. داشتن یک نام مشهور (یا حداقل تا حدودی شناخته شده) که ضمیمه ی محتوا شده است، اعتبار و قدرت آن را افزایش می دهد.

طبق گزارش SOCE، ” هنگامی که منبع نوشتار ، یک متخصص باشد ، آن محتوا اعتبار بسیار بیشتری پیدا می کند” هرچه سازنده ی محتوا بانفوذ تر باشد ، بازاریابی محتوای موثر بهتر انجام می شود.

 

۸. ، تأثیرگذاران را در محتوای خود به کار گیرید

راه دیگر ایجاد اعتبار یا رهبری فکری با محتوا این است که تاثیر گذارانی داشته باشید که آن را به اشتراک بگذارند یا تبلیغ کنند. اگر فرد متخصص یا محترمی دارید که محتوای شما را به اشتراک می گذارد ، توجه افراد به آن جلب خواهد شد.

 

۹. محتوای مرتبط داشته باشید

محتوائی که تولید می کنید باید با برند و مخاطبان شما مرتبط باشد. SOCE به این نتیجه رسیده است که مصرف کنندگان در ایالات متحده و کانادا اغلب به محتوایی می پردازند که شخصا مربوط به حوزه ی آنهاست.

۱۰. با خوانندگان تعامل داشته باشید

گاهی اوقات، افرادی که محتوای شما را می خوانند ممکن است سوالی برای پرسیدن و یا چیزهایی برای گفتن داشته باشند. آنها ممکن است نظراتی بدهند و در آن سوالاتی بپرسند و یا اطلاعات بیشتری ارائه دهند. پاسخ دادن به این نظرات فکر خوبی است. پاسخ به سؤالاتی که از شما پرسیده شده است، اعتبار شما را به عنوان یک مقام یا رهبر فکری در مورد موضوع مورد نظر بیشتر نشان می دهند.

در بازاریابی محتوای موثر اگر به یک دیدگاه پاسخ مثبت دهید، خواننده نیز بیشتر به شما احترام می گذارد و به آنچه که می خواهید بگویید اعتماد می کند و ارزش قائل است.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar