بازاریابی محتوا : نکاتی برای ایجاد مطالب قدرتمند در وب سایت

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

بسیاری از وب سایت های کسب و کار، سلاح های بازاریابی مفیدی نیستند. در عوض، مانند شلیک کردن از تفنگی هستند که هیچ گلوله ای هم ندارد! بازدید کنندگان وب سایت با نگاه کردن به یک یا دو صفحه از سایت وقتی که هیچ مطلب مرتبط و مفیدی پیدا نکردند، وبسایت را ترک کرده و هرگز باز نمی گردند!

صفحاتی از سایت تان که ثابت باقی می مانند، همان سلاح مخفی برای شناسایی مشتریان بالقوه است که بیشترین میزان بی توجهی به آن صورت می گیرد. تاثیر تغییرات محتوای وب سایت را برای این سازمان ها ببینید:

Code.org یک سایت غیردولتی ست که برای ارائه ی آموزش علوم کامپیوتری به همه دانش آموزان ایالات متحده ساخته شده است. تغییرات محتوای وب سایت، کمک کرد تا به هدفش که جذب و تامین ۱۰ میلیون دانش آموز برای ورود و دریافت کد به مدت یک ساعت بود، برسد. به شکل شگفت انگیزی، ۳۰ میلیون دانش آموز وارد سایت شدند – با حداقل ۱۲ میلیون ورود که نشانگر تست و بهینه سازی تغییرات نسخه ی وب سایت بود و ۸ میلیون ورود نیز تست تیتر را تایید می کرد.

طبق گزارش کیسمتریک ، Voices.com بازار استعداد صدا، با بخش بندی بازدیدکنندگان خود و نمایش نسخه مربوط به هر بخش پیشرفت بسیار زیادی کرد.
طبق آنچه که کیسمتریک به اشتراک گذاشته است، نرم افزار مدیریت پروژه ThetaBoard تبلیغ را برای ارتقای هفت ویژگی تبلیغ نمایشی one-click افزود و ۴۶ درصد به میزان مشتریان اضافه کرد.
نوشتن محتوای وب سایت استراتژیک برای حداکثر تغییر، بسیار پیچیده تر از آن است که بتوانیم یک سری مقالات و پست های وبلاگی را که جزئیات را شرح می دهد، بنویسیم. اما اکنون آن را به صورت ساده در هفت روش معرفی می کنیم تا وب سایتی ناکارآمد را به سلاح تاکتیکی بازاریابی محتوای خود تبدیل کنید.

استفاده از یک فرمول اثبات شده

خود فرمول، تبلیغ شما را به ماشین فروش تبدیل نمی کند! بلکه فقط یک چارچوب سطح بالا را برای اقدام به تغییر محتوای ثابت صفحه ی وب، به شما ارائه می دهد. بسیاری از نویسندگان، از جمله برخی افراد مشهور، از این فرمول برای پیشی گرفتن بیشتر از مخاطبان B2B پیچیده، استفاده می کنند:

هرم وارونه

اینکه بگوئیم از قدرتمندترین نقطه ی فروش شروع کرده و سپس به سمت نقاط حمایتی حرکت کنید، یک روش عجیب و خیالی ست. اگر شما نکته ی اصلی را در آخر قرار دهید، مشتری به آن توجهی نخواهد کرد و دست از خواندن محتوا بر می دارد. زیرا شما توجه آنها را در مراحل اول جلب نکرده اید.

مشکل – تحریک – راه حل

دَن کِنِدی، یکی از بزرگ ترین تبلیغ نویسان می گوید : مشتری ها به احتمال زیاد برای آنکه به سود برسند می خواهند رنجی متحمل نشوند. او فرمول مشکل- تحریک- راه حل، که برای اولین بار توسط دکتر جان برینکلی ارائه شده را آموزش می دهد.
فرمول اینگونه کار می کند:
مشکل – بدترین ترین مشکل مشتری خود را بشناسید.
تحریک مشکل – مشکل مشتری خود را با جزئیات اسفبار توصیف کنید و آن را با تمرکز بر احساسات رنج آوری که در صورت ادامه ی مشکل با آن روبرو خواهد شد، بزرگنمایی کنید.
راه حل – راه حل خود را ارائه دهید. اگر شما مشکل مشتری خود را با جزئیاتی صریح و روشن و به زبان وی شرح دهید، راه حل شما شگفت انگیز به نظر خواهد رسید.

توجه- علاقه – انگیزه- عمل (AIDA)

آیا باور می کنید فرمولی که برای فروش بر روی صفحات وب کار می کند، ساخته ی کسی ست که در سال ۱۸۷۲ به دنیا آمد؟ الیاس سنت المو لوئیس، که با توسعه ی فرمول AIDA مشهور شد، به مردم آمریکا در زمینه ی تبلیغات آموزش می داد. شما می توانید AIDA را یک بازاریابی مخرب در نظر بگیرید. در اینجا نحوه ی کار این فرمول آمده است:
توجه – مشتری خود را با یک پیام بازاریابی که زندگی آنها را از حالت روزمره و عادی خارج می کند، غافلگیر کنید.
علاقه – از زبان غیر منتظره و اطلاعاتی که باعث جلب توجه آنها می شود، استفاده کنید.
انگیزه – به مهم ترین سؤال مشتری خود یعنی (چه کاری برایم انجام می دهد؟) با صحبت درباره ی مزایای محصول، پاسخ دهید.
عمل – به مشتری خود بگوئید که می خواهید در گام بعدی چه کار کنند.
AppSumo کارش را با این شیوه به خوبی انجام می دهد. حتی از کلمات بی مزه ی نامناسب استفاده می کند. تبلیغ مختصر است – ۱۲ کلمه برای تکمیل فرمول:

آگاهی – درک – عقیده ی راسخ – عمل

اگر مشتری نمی داند که مشکلی دارد، می توانید از این فرمول استفاده کنید.  نحوه ی کار این فرمول چنین است:
آگاهی – مشکل را برای جلب توجه و آگاهی مشتری مطرح کنید.
درک – جزئیات بیشتری در مورد این مشکل توضیح دهید تا مشتری تان آن را بهتر درک کنند.
عقیده ی راسخ – عاملی را که باعث ایجاد مشکل شده به مشتری خود نشان دهید تا آنها دلیل خوبی برای واکنش داشته باشند.
عمل – از مشتری تان بخواهید تا کاری را انجام دهد.

حالا ببینید که این فرمول چگونه برای شرکتی که گزارش ژنتیکی می فروشد، کار می کند:

بیش تر وقت خود را صرف تیتر کنید

در این رابطه، وب سایت شما هیچ فرقی با هر گونه محتوای دیگر وب ها ندارد. تیتر شما بیشترین تأثیر را در تصمیم مشتری برای ماندن و خواندن و یا نگاهی جزئی کردن و ترک صفحه دارد.

استادی که استفاده از قابلیت های وب را تدریس می کند “جاکوب نیلسن” می گوید: “کاربران، اغلب صفحات وب را در عرض ۱۰ تا ۲۰ ثانیه ترک می کنند، اما صفحاتی با یک گزاره ی ارزشمند صریح می تواند توجه افراد را به مدت طولانی تری به خود جلب کند.”
تیتر وب سایت ما اولین فرصت شما برای برقراری ارتباط با بازدید کنندگان است. حتی تغییرات ناچیز می تواند تاثیر بسیار زیادی در تبدیل و تغییرهای شما داشته باشد.
به عنوان مثال، Movexa، که تأمین کننده ی مکمل مواد غذایی ست، با اضافه کردن کلمه ی”supplement” (به معنای مکمل) به تیتر صفحه برای بهبود شفافیت موضوع، تغییرات خود را ۸۹٫۹۷٪ افزایش داد.

یک نکته ی شگفت انگیز درباره ی تیتر ها: خلاقیت، بیش تر از آنکه باعث موفقیت شما شود منجر به شکست می شود! مایکل آگارد از Unbounce می گوید که هنوز هم شاهد آن است که یک تیتر خلاقانه بر یک تیتر شفاف و روشن در آزمون A/B پیشی می گیرد.
دلیلش این است که مشتری شما به زبان خودش درباره ی مشکلات و نیازهایش فکر می کند. شما باید با استفاده از برخی کلمات و عبارات دقیق در تیتر، نشان دهید که مشکل آنها را می فهمید.
اگر شما یک رویکرد خلاقانه را به کار می برید، کلماتی را استفاده می کنید که برای شما منطقی ست، نه برای مشتری! در نتیجه، محتوای شما هیچ کاری برای جلب توجه مشتری انجام نمی دهد.

 

استفاده از عبارات غیر منتظره

“صرفه جویی در وقت، صرفه جویی در پول” – تا بحال چند بار این زبان ویژه ی بازاریابی را شنیده اید؟ در حال حاضر، این شیوه بد نیست چرا که روی دو مزیتی که هر مدیر اجرایی خواهان آن است، تمرکز می کند. اما در نظر بگیرید که مشتریان شما تا چه اندازه شاهد چنینی عباراتی بوده اند. مشتریان پس از دیدن این عبارات صدها و صدها بار در سال، چشم شان را به روی آن می بندند.
شما باید از کلمات و عبارات غیر منتظره برای توصیف مزایای مشابه استفاده کنید تا خاص تر باشید. برای مثال، “صرفه جویی در وقت، صرفه جویی در پول” را به “کم کردن زمان مورد نیاز و کاهش هزینه ی مورد نیاز ” تغییر دهید. کلمات “کم کردن و “کاهش” متفاوت بوده و قدرت عاطفی بیشتری دارند.

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar