باورهایی که مانع از رسیدن به موفقیت می شوند

رسیدن به موفقیت

 

رسیدن به موفقیت

قطعاً شما هم با این مشکل روبرو شده اید که مثلاً امشب تصمیم بگیرید از فردا ۵ صبح بیدار شده و درس بخوانید، خیلی باانگیزه و پرانرژی فردا صبح حتی همان ساعت ۵ هم بیدار شوید، مطالعه کنید و روز جالبی بسازید. اما موضوع اصلی اینجاست که این حرکت شما تنها برای چند روز تداوم می یابد. ۲ الی ۳ روز، در بهترین شرایط ۵ روز، با همین شیوه بتوانید ادامه دهید. خب، چه چیزی هست که مانع از ادامه ی این کار می شود؟ چه چیزی برای شما قابل قبول نبوده که دوباره به حالت دیفالت برگشته اید؟

احساس می کنم بسیاری از ما فقط به مطالعه ی مقالات مفید اکتفا کرده و آنها را تائید می کنیم. کارِ خوبی ست اما تاکنون فکر کردید که فایده اش چیست؟ اگر قرار است برای تغییر زندگی مان کاری کنیم، باید مطالب آموزنده ای را که می خوانیم عملی کنیم. البته این را هم همه می دانیم که عمل کردن مهم است. اما خب، شاید بخواهید عمل کردن را از شنبه شروع کنید. درسته؟ مثل رژیم گرفتن، مثل درس خواندن برای کنکور ۹۶٫

این ها را گفتم چون احتمال می دهم که شما هم مثل من در ارتباط دادن بینِ “برنامه ریزی روزانه” و  “دستیابی به هدف” کمی با مشکل روبرو باشید. پیشنهاد می کنم مطالب مربوط به عادت سازی را بارها و بارها بخوانید تا نتوانیم، دقت کنید “نتوانیم” از میان مطالب آموزنده ای که امروزه، در تلگرام، اینستاگرام و کل سطح اینترنت می بینیم به سادگی عبور کنیم. زمانی را صرف کنیم تا هر روز یکی از این رفتارهای پسندیده را در خود ایجاد کنیم. برنامه های عادت سازی را جدی بگیریم. باور کنید که این کار واقعاً شدنی ست!

وقتی مطلبی را درباره ی “باورهای افراد موفق” یا “عادات روزانه ی کارآفرینان برتر” در وب سایت قرار می دهیم موردتوجه دوستان زیادی قرار می گیرد. اما آیا واقعاً عمل می کنیم؟ جالب اینجاست که برخی هم می گویند: -خب این عادت های افراد برتر که چیزِ خاصی نیست، همه اش از مطالعه و ورزش و زود خوابیدن و صفت های مثبت حرف زده! ما هم که این عادات را داریم پس چرا موفق نیستیم؟- اولاً که اگر ما عاداتی مثل مطالعه و ورزش داشتیم شاید آمار مطالعه و سلامتی در کشور با وضعیت امروز متفاوت بود. دوماً، شاید شما هم جزو افراد موفق باشید که خودتان بی خبر هستید. چون بسیاری از افراد موفق، به حدی در پیشرفت کردن غرق می شوند که خودِ موقعیتِ موفقیت را از یاد می برند. اگر چنین تصوری در ذهن خود دارید، فکر می کنم باید به خاطر بیاورید که “کلِ درس ها و راهکارهایی که همیشه مطالعه می کنید، حاصلِ سال ها تلاش و تجربه ی افراد زیادی ست و این شما هستید که فقط در قالب چند جمله، مقاله یا کتاب آن را می خوانید”. پس، در پسِ هر یک از جملات، سختی ها و پیش رفت هایی هست که لازم است برای درکِ بهتر نویسنده با طمأنینه و تأمل بخوانیم.

در هر صورت، از شما خواننده ی عزیز می خواهم که تجربه ها، افکار و باورهای خودتان را با ما در میان بگذارید.

خب 🙂 همه ی این حرف ها را گفتیم تا راجع به باورها صحبت کنیم. باورهایی که اگر قصدِ موفق شدن دارید باید رها کنید. البته این باورها از دیدگاهِ Murray Newlands هست که کارآفرین، مشاور کسب و کار و متخصص بازاریابی آنلاین می باشد.

  • ترس از شکست

به گفته ی Samuel Beckett ، همیشه تلاش تان را به کار ببندید، شکست بخورید، بارها و بارها شکست بخورید، حتی سعی کنید بهتر شکست بخورید.

من مصاحبه های بی شماری را با موفق ترین مدیران و مؤسسات داشتم و متوجه شدم که بسیاری از آنها شکست ها، سقوط ها و فاجعه هایی را تجربه کرده اند که باورِ آن هم اکنون برای ما دشوار به نظر می رسد. درباره ی قهرمانان المپیک هم همینطور. فکر می کنید ورزشکار و قهرمانی هست که بدون بارها شکست در مسابقات، بتواند جایگاهی را در مسابقات المپیک بدست آورد؟

شکست، پایانِ همه چیز نیست. در واقع، شکست یکی از راه های اولیه ست که شما یاد بگیرید، رشد کنید و شجاعت و شکیبایی خود را افزایش دهید. شکست ها به شما یاد می دهند که چطور باید فروتن، دلسوز و خلاق – یعنی همه ی ویژگی های لازم برای افراد موفق- شد. ترسیدن از شکست قابل درک و کمی پذیرفتنی ست. اما موضوع اینجاست که بپذیرید “شکست، اجتناب ناپذیر است”. یک بخشی از این فرآیند است و نیازی به ترس ندارد.

  • اینکه “فکر کنید در ابتدای مسیر، نیاز به یک برنامه ی کامل و جامع دارید”

نمی توانم بگویم با چه تعداد از کارآفرینان جوانی که در زمان هایی احساس منجمد بودن و ناتوانی را تجربه کرده اند مشاوره داشتم. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، آنها چشم انداز وسیعی از فرصت ها را پشت سرِ خودشان می بینند و گمان می کنند که برنامه ی کل زندگی شان را باید قبل از اینکه اقدام کنند طرح ریزی کنند. عین همین اتفاق، بعدها در زندگیِ کارآفرینان فصلی -که قصد دارند پروژه ی جدیدی را شروع کنند- هم رخ می دهد. آنها نمی دانند چطور یک پروژه ی عظیم دیگری را آغاز کنند، برای همین کلاً قید آن را زده و اقدامی نمی کنند.

به نظر می رسد که واقعیت ساده ای ست. اما “اگر شروع نکنید، به هیچ جایی هم نمی رسید!” مردمی که از شروع کردن می ترسند، فکر می کنند که اگر در مسیر اشتباهی قدم بگذارند، حتی قادر نخواهند بود که در اواسط کار هم به درست کردن آن اقدام کنند. حتی می توانم بگویم برخی از موفق ترین هم کلاسی های خودم، قبل از اینکه تصمیم بگیرند در یک راه جدید موفق شوند دقیقاً در رشته و حوزه ای کاملاً متفاوت مشغول بودند.

با دقت برنامه ریزی کنید – یعنی در هر زمان، یک پله بردارید- پله های اولیه را بردارید و مطمئن باشید که وقتی به مرحله های آتی رسیدید خواهید دانست که در آنجا، چه تصمیمی باید اتخاذ کنید. فقط هدف نهاییِ خود را در ذهن داشته باشید.

 

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۴.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar