• اسفند ۸, ۱۳۹۸

بخش بندی بازار چه اهمیتی در کسب و کار دارد

بخش بندی بازار

بخش بندی بازار

بخش بندی بازار ، خریداران را به گروه هایی با نیازهای مشابه تقسیم می کند و می خواهد به بهترین وجه از منابع محدود شرکت با استفاده از بازاریابی مبتنی بر خرید استفاده کند.

بخش بندی بازار و استراتژی تمایز محصول مربوطه می تواند یک مزیت موقت تجاری را برای کسب و کار فراهم کند. اغلب بخش بندی های بازار تکنیک هایی است که برای جذب مشتری مناسب استفاده می شود.

اهداف بخش بندی عبارتند از:

  1. کاهش ریسک در تصمیم گیری در مورد اینکه کجا، چه زمانی، چگونه، و به چه کسی محصول، خدمات و یا مارک ارائه شود؛
  2. افزایش بازدهی بازاریابی با هدایت تلاش به طور خاص به بخش اختصاص داده شده به گونه ای که با ویژگی های آن بخش مطابق باشد.

در حالی که بازار در ابتدا به کوچکترین اجزای همگن (شاید یک فرد) کاهش می یابد، کسب و کار در عمل نیازمند بازاریابی است تا ابعاد وسیعی پیدا کند که به او اجازه می دهد به این افراد به عنوان بخش های بزرگتر و سودآور نگاه کند.

بخش بندی بازار مربوط به تقسیم مجموعه ای از مصرف کنندگان به افراد با نیازهای و خواسته های مشابه است. بخش بندی بازار تخصیص بهتر منابع محدود شرکت را فراهم می کند. با توجه به منابع محدود، یک شرکت گروه خاصی از مصرف کنندگان انتخاب کند. با توجه به تنوع رو به رشد در سلیقه مصرف کنندگان مدرن، شرکت ها از مزایای خدمات چندین بازار جدید یاد می گیرند.

برای مطالعه بیشتر:

چگونه بازار مورد هدف خود را انتخاب کنیم؟

بخش بندی بازار یک فرآیند دوگانه است که شامل موارد زیر است:

  • شناسایی و طبقه بندی افراد به گروه بندی های همگن، به نام بخش
  • تعیین اینکه کدام یک از این بخش ها بازارهای هدف قابل قبول هستند

فرضیه بخش بندی بازار ، تئوری می کند که افراد و / یا سازمان ها می توانند با شناخت اختلافاتشان و اصلاح خود مطابق با آن، به بهترین نحو دیده شوند. با تاکید بر رویکرد بخش بندی، روند مبادله می تواند افزایش یابد، زیرا یک شرکت می تواند دقیقا با نیازها و خواسته های مشتری مطابقت داشته باشد.

در حالی که تمایز محصول یک استراتژی موثر برای تشخیص یک نام تجاری از نام تجاری رقبا است، همچنین محصولات را از یکدیگر متفاوت می کند. به عنوان مثال، یک شرکت تولید کننده ماکارونی، محصول اصلی خود را با ارائه اندازه ها، طعم ها و شکل های مختلف، متمایز کرده است. هدف این است که محصولات بیشتری را به افراد بیشتری بفروشد. مسئله رقابت نیست مسئله این است که افراد در بازارها متفاوت هستند و بازاریابان موفق باید به این تفاوت ها پاسخ دهند.

انتخاب یک بازار هدف از درون یک بخش تعریف شده

در حالیکه شناخت بخش های مصرف کنندگان نسبتا آسان است، اکثر شرکت ها توانایی و یا نیاز به فروش محصولات خود را به طور مناسب برای تمام بخش هایی که می توانند شناسایی شوند، ندارند. بلکه یک یا چند بازار هدف (بخش ها) باید انتخاب شود. یک شرکت بازار هدف خود را انتخاب می کند، زیرا بازار هدف نشان دهنده قویترین رابطه با یک محصول خاص یا نام تجاری است. این به معنای خرید بیشتر محصول است.

در حالیکه بازار در ابتدا به کوچکترین اجزای همگن (شاید یک فرد واحد) محدود می شود، کسب و کار در عمل نیازمند بازاریابی است. تا ابعاد مشترک را پیدا کند که به او اجازه می دهد این افراد را به عنوان بخش های بزرگتر و سودآور نگاه کند. بخش بندی بازار نیازمند بازاریابی است.

[تعداد: ۳    میانگین: ۳.۷/۵]
Avatar

ناهید خدایاری

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar