بدترین اشتباهات مدیران فروش چیست؟

بدترین اشتباهات مدیران فروش

 

بدترین اشتباهات مدیران فروش

 

از هر مدیر فروشی بپرسید سخت ترین قسمت کارش کدام است؟ بدون شک به شما می گوید به پایان رساندن فروش!

بعد از این مرحله بستن قرارداد با مشتری جدید و بالا بردن سطح فروش باعث سود آوری مدیر فروش و ارتقاء حقوق او خواهد شد. اگر محصولی را به فروش نرساند طبیعتاً سودی هم نصیب او نمی شود!
اصطلاح “به پایان رساندن فروش” معنایی فراتر از فروش یک کالا دارد. مهم نیست سعی داشته باشید قرار داد کوچکی ببندید یا بزرگ! مهم توجه به اشتباهاتی ست که مدیران فروش هنگام بستن قرارداد و فروش کالا مرتکب می شوند.

 

درباره چیزی که دوست دارد سوال نمی پرسد!

دو دلیل وجود دارد که باعث می شود فروشنده درباره چیزی که دوست دارد سوال نپرسد.

اول اینکه از عکس العمل تند مشتری ترس دارد! و دوم اینکه ممکن است فکر کند دخالت او باعث کم ارزش شدن کالا می شود!

گاهی مشتری و فروشنده بدون این که مدیر فروش بداند نتیجه این مذاکره چیست وارد صحبتی طولانی می شوند ! اصلاً شما چگونه می توانید هر آن چه که می خواهید از مشتری بالقوه خود به دست آورید؟ برای صحبت کردن با مشتری هدف معینی را تعیین کنید. به طور مثال درباره نمایشگاه محصولات خود صحبت داشته باشید تا باعث جذب مشتری شوید.

مدیر فروش هنگامی که می خواهد فروش را به پایان برساند از کلماتی چون “می خواهید؟” و ” یا؟” استفاده نکند! بعد از به پایان رسیدن مرحله فروش از مشتری خود نپرسید که آیا فردا وقت دارید همدیگر را ببینیم؟ در کار خود عجله نکنید.

به سخنان خود کلمات دقیقی اضافه کنید مثلا: شما در هفته آینده وقت دارید؟ به جای شنیدن پاسخ دوباره اضافه کنید، “اگر تمایل دارید دو هفته بعد چطور است؟” با گفتن کلمات معین به مشتری، او را مجبور خواهید کرد کلمات محدودی را انتخاب کند و دچار استرس شود.
مدیر فروش دوست دارد تمام کسانی را که برای برگزاری نمایشگاه به آن ها نیازمند هستند جمع آوری کند و هر آن چه را که می خواهد به اطلاع مشتریان و یا همکاران خود برساند را از طریق یک جلسه پیش می برد. مدیر فروش دوست دارد بداند چه کسی قرار است این جلسه شرکت را رهبری کند؟

اگر با سوال پرسیدن از مدیر اجرایی شرکت رقیب، پاسخ درست را متوجه نشدید. از کسی دیگر سوال را تکرار کنید: فکر می کنید رئیس جلسه در جمع شما حاضر باشد؟

شما می خواهید بدانید رئیس مشتریان شما در جمع حضور دارد یا نه. پس به نظرتان آیا سوال عاقلانه ای از مدیر اجرایی شرکت رقیب پرسیده اید؟

بهتر است از فرد مناسب تری اطلاعات دریافت کنید، با کسی قرارداد ببندید که مقابل روی شماست نه این که فرد دیگری را به جای خود بفرستد تا با شما وارد معامله شود.

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۳.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar