بررسی شخصیت برند ویرجین (virgin)

شخصیت برند

درست مانند انسان‌های متشخص، برند نیز تمایل دارد به‌یادماندنی‌تر و دوست‌داشتنی‌تر از برندی بی‌حس متصور شود. برای مثال، حرفه‌ای و کارآمد (CNN و مک کینزی)، سطح بالا و پیچیده (جگوار و تیفانی)، قابل‌اعتماد و اصیل (هالمارک و جان دیر)، هیجانی و جسور (پورشه و بنتون) یا فعال و خشن (لیوایز و نایک) باشند.

برند یک تجربه، یک الگو رفتار، یک سبک زندگی و وسیله‌ای برای بیان “من چه کسی هستم” است.

 شخصیت برند

بررسی شخصیت برند ویرجین

در سال ۱۹۷۰، ریچارد برانسون و تعدادی از دوستانش ویرجین را به‌عنوان یک شرکت صفحات گرام که سفارشات پستی قبول می‌کرد در لندن انگلستان تأسیس کردند. میانه دهه ۱۹۸۰ این شروع ساده به زنجیره‌ای از فروشگاه‌های صفحات گرام و بزرگ‌ترین مارک مستقل موسیقی همراه با هنرمندانی متنوع و مهم همچون فیل کالینز، بوی جورج و رولینگ استون در بریتانیا تبدیل‌شده بود.

در فوریه ۱۹۸۴، برنسون تصمیم گرفت خطوط هوایی ورجین آتلانتیک را تأسیس کند، تا پرواز را برای تمامی کلاس‌ها و نه صرفاً مسافرین کلاس یک، لذت‌بخش و مفرح سازد. با به مبارزه طلبیدن احتمالات، در پایان دهه ۱۹۹۰ ورجین در اکثر بازارهایش به دومین خط هوایی تبدیل‌شده بود. علاوه بر آن از اعتبار و مشتری‌پسندی مشابهی نسبت به شرکت‌های بزرگ‌تری ازجمله خطوط هوایی خدمات محور مانند، خط هوایی سنگاپور بهره‌مند شده بود. موفقیت ورجین آتلانتیک تا حدودی مدیون تصویر آن از کیفیت ارزش‌گذاری برای پول، رقیب نوپا بودن و دارا بودن یک شخصیت عصبی بوده است.

شخصیت ویرجین

برند ویرجین از شخصیتی قوی و شاید عصبی برخوردار است که عمدتاً نوآوری‌های خدماتی و ارزش‌ها و رفتارهای ریچارد برانسون را به نمایش می‌گذارد. ورجین در جایگاه یک انسان کسی خواهد بود که:

  • به قوانین بی‌اعتنایی می‌کند.
  • نوعی حس شوخ‌طبعی دارد که گاهی اوقات زننده می‌شود.
  • نقش آدم نوپایی را بازی می‌کند و خواهان حمله به بنیادهاست.
  • لایق است، همیشه کارش را به‌درستی انجام می‌دهد و استانداردهای بالایی دارد.

جالب است که این شخصیت بین قطب‌ها حرکت می‌کند، از یک شخصیت کارآمد تا چابک، سرگرم‌کننده و قانون‌شکن- هنری که سایر کسب‌وکارها به آن حسادت می‌کنند. دلیل آن نه‌تنها شخصیت برانسون، بلکه واقعیتی است که ورجین از هر جنبه این شخصیت را ارائه داده است.

ویرجین مثال برجسته ایست از اینکه چطور مجموعه‌ای از همخوان‌های صحیح یک برند، می‌توانند به کسب‌وکار اجازه دهند تا به ورای آنچه به‌عنوان گستره عملکرد آن قابل‌پذیرش است، دست یابد. ورجین به‌جای اینکه خود را به صفحات گرام محدود کند، همخوان‌های خود را برای گسترش از فروشگاه‌های صفحات گرام تا خطوط هوایی، کولا (ویرجین کولا)،  خدمات ریلی (ویرجین ریل)، جین (ویرجین جینز) و چندین گروه دیگر بسط بدهد. همخوان‌های ورجین در هر کسب‌وکاری ارائه‌کننده تمایز و مزیت هستند.

درواقع تصمیم توسعه ورجین از کسب‌وکاری که با موزیک راک جوان‌ها سروکار داشت به یک خط هوایی، چنانچه به شکست منجر می‌شد یک اشتباه افسانه‌ای محسوب می‌گردید. به‌هرحال، ازآنجایی‌که خطوط موفق عمل کرده و توانسته بود ارزش را باکیفیت، استعداد و نوآوری ارائه کند، برند اصلی ورجین همخوان‌هایی را توسعه که به یک نوع خاص از محصول محدود نمی‌شدند.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
قیمت زنده طلا
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
قیمت زنده طلا
مهمان
قیمت زنده طلا

بسیار زیبا بود.ممنون