• اسفند ۱۰, ۱۳۹۸

برنامه ریزی استراتژیک ۱۰ مرحله ای برای کسب و کارهای کوچک

برنامه ریزی استراتژیک

برنامه ریزی استراتژیک به زمان زیادی نیاز ندارد. اما اغلب، صاحبان کسب و کارهای کوچک برنامه ریزی استراتژیک را کنار می گذارند. تا زمان بیشتری را برای اختصاص دادن آن به دست بیاورند. و اغلب نتیجه آن است که کسب و کار دچار رکود می شود. و شرکت به بهبود و رشد ادامه نمی دهد. فرایند ۱۰ مرحله ا ی زیر کمک می کند تا شرکت قدرتمند بماند و تمرکز روی فعالیت ها و اهداف معطوف شود که در نهایت منجر به رشد و بهبود خواهد شد.

برنامه ریزی استراتژیک ۱۰ مرحله ای

  1. تیم خود را گرد هم آورید

نیمی از روز کاری را تعطیل کرده و دور هم جمع شوید. سپس به نوبت در مورد زمینه های مختلف بحث کنید. این کار باعث می شود همه درباره ی فرآیند و نتایج حس مالکیت داشته باشند.

  1. تجزیه و تحلیل SWOTانجام دهید

روی پوسترهای بزرگ قدرت و ضعف های شرکت خود را  فهرست کرده و آن را به دیوار بچسبانید. سپس محیط بیرونی کسب و کار را بررسی کرده و هرگونه فرصت یا تهدید را یادداشت نمایید. خواهید دید که این کار  چگونه ساختار آنچه را که باید برای سال آینده انجام دهید مشخص می کند.

برای مطالعه بیشتر:

تحلیل SWOT چگونه صورت می گیرد؟ بررسی تحلیل SWOT

  1. رقبا را بررسی کنید

قطعا همیشه این کار را انجام نمی دهید، اما هر ساله (و در طول سال) به وب سایت های رقبا و رسانه های اجتماعی آنها توجه می کنید. در طول جلسه برخی سوالات را در مورد رقبا از خود و همکاران بپرسید: جایگاه  رقبای خود را چگونه و در کجا می بینید؟ کجا شما را به چالش کشیده اند؟ آیا رقیب جدیدی وجود دارد که باید مراقب آن باشیم؟ یادداشت های SWOT خود را در هنگام صحبت درمورد رقبا اصلاح کنید.

  1. بازار را بررسی کنید

در مورد چگونگی تغییر بخش های مختلف مشتری سوال کنید. آیا خدمات شما هنوز نیازهای مشتری را برآورده می کنند؟ آیا از شما خواسته شده تا خدماتی را اضافه کنید یا فرصتی برای این کار وجود دارد-  تا بیشتر به مشتریان کمک کنید؟ آیا ما به طور منظم با هر یک از بخش های مشتری ارتباط برقرار می کنید؟ آیا فرصت ها یا تهدیدهای خاصی در بازار وجود دارد؟ هنگام بحث ما در مورد بازارهای مختلف SWOT  خود  را اصلاح کنید.

  1. از کارکنان خود سوال کنید

از کارکنان خود  بپرسید که چه کارهایی به بهره وری و سودمندی کمک خواهد کرد؟ فرایندها در کجای مسیر بی اثر می شوند؟ اداره و اجرای چه موضوعاتی را باید ادامه داد ؟ فکر میکنید که برای رسیدن به سطح بعدی چه کارهایی باید کرد؟ همچنین از آنها بپرسید که چه چیزی باعث ساده تر شدن کار آنها می شود؟ تعجب خواهید که پاسخ ها چقدر ساده هستند- مانند قرار دادن لامپ ها در کف اتاق یا داشتن مانیتورهای اضافی در بخش کاری آنها. گاهی اوقات کوچکترین چیزهایی که کارکنان می خواهند به آسانی فراهم می شوند و روحیه بالا را حفظ می کنند.

  1. از مشتریان خود سوال کنید

از چند مشتری کلیدی بپرسید که چه کاری می توانید انجام دهید تا بهتر خدمات رسانی کنید. فقط چند تماس تلفنی و یا چند جلسه، دیدگاه فوق العاده ارزشمندی را در مورد مسائل مربوط به ارائه خدمات، ارتباطات، و یا حتی محصولات و خدمات جدید بالقوه فراهم خواهد کرد. این کار را می توان قبل یا بعد از جلسه – و یا در طول سال که  برای مشتریان خود وقت می گذارید، به شکل عادت همیشگی انجام داد.

برای مطالعه ی بیشتر:

پیاده سازی برنامه استراتژی موفق

۵ قدم برای برنامه استراتژیک

  1. سنگ بناهای بزرگ را شناسایی کنید.

دکتر استفان کُوِی، مفهوم سنگ بناهای بزرگ را به جهان معرفی کرد تا اهمیت تمرکز بر روی چیزهای بزرگ قبل از صرف تمام زمان روی تعقیب و مراقبت از چیزهای کوچک، را توضیح دهد. این مفهوم کاملا در کسب و کار درست است چرا که در آن کار های بزرگی هستند که می توانید انجام دهید تا کسب و کارتان پیشرفت کرده و به سطح بعدی برسد.

اگر زمانی را برای مشخص کردن سنگ بناهای بزرگ صرف نکنید و روی آنها تمرکز نداشته باشید ، مدام به مسائل کوچک و مقابله با کارهای روزانه خواهید پرداخت تا آنکه یک روز از خواب بیدار شده و خواهید دید که کسب وکارتان نفس های آخر را می کشد. بنابراین، وقتی که مراحل ۱ تا ۶ فوق را انجام دادید، وقت آن رسیده است تا ۳ تا ۵ ایده ی بزرگ را از میان یادداشت های خود بیرون کشیده و در طول سال روی آنها تمرکز کنید تا تاثیر مثبتی بر کسب و کار خود داشته باشید.

  1. کارهای مربوط به هر سنگ بنا را فهرست کنید.

حالا برنامه ی عملی خود را مشخص کنید. هرکدام از سنگ بناها را که برای آن سال تعیین کرده اید مطرح کنید و در مورد وظایف تیم خود را برای انجام آن ها بحث و تبادل نظر داشته باشید. هنگامی که وظایف برای هر سنگ بنا مشخص شد، مسئولیت آنرا بپذیرید.

  1. پیشرفت را به طور منظم گزارش کنید

به صورت هفتگی، هر دو هفته یا ماهانه پیشرفت خود را گزارش کنید تا اطمینان حاصل شود که برنامه در حال انجام است. رهبر شرکت باید برگزاری این جلسات را ارزشمند جلوه دهد و اعضای تیم نسبت به انجام وظایف تعیین شده پاسخگو باشد.

  1. سالانه یکبار این فرآیند را تکرار کنید

ابزار مورد نیاز برای این فرایند عبارتند از:  خوراکی ها و نوشیدنی های مفید برای جلسه ای که نصف روز کاری بخاطر آن تعطیل شده است ، یادداشت های مهم برای جلسه و یک سند Word یا Excel که سنگ بناهای بزرگ و وظایف مربوط به آنها را که در طول سال باید انجام شود ، فهرست می کند.

بخاطر داشته باشید که برنامه ریزی استراتژیک گام مهمی برای اجرای استراتژی ها، رسیدن به اهداف و در نهایت موفقیت روز افزون کسب و کار است. پس برنامه ریزی استراتژیک دقیقی داشته باشید تا از موفقیت لذت ببرید.

[تعداد: ۳    میانگین: ۳.۷/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar