برنامه ریزی برای رشد کسب وکار چگونه صورت می گیرد؟

برنامه ریزی برای رشد کسب وکار موضوعی ست که بسیاری از کسب وکارها را دچار چالش و مسائل زیادی می کند که حل کردن برایشان دشوار می نماید.

 

برنامه ریزی برای رشد کسب وکار چگونه صورت می گیرد؟

 

برنامه ریزی برای رشد کسب وکار

رشد کسب وکار در مراحل بسیاری ممکن است رخ دهد. این مراحل، بصورت چرخه هستند یعنی هرباری که شما تغییر را اعمال می کنید، تکرار می شود. کسب وکار شما امروز در چه مرحله ای قرار دارد؟

۱- استارتاپ

ایده ی کسب وکار ایجاد شده و برنامه ها جای خود را گرفته اند.

۲- شروع

برنامه کسب وکار کامل شده و اهداف تعیین گشته اند.

۳- راه انداختن (عمل کردن)

کسب وکار با هر مسئله ای که پیش می آید مقابله می کند. سیستم ها ایجاد شده و بطور ایده آل، سودآوری صورت می گیرد.

۴- بسط دادن

این کسب وکار رشد کرده و نیاز به توسعه دارد. مدیریت برای تناسب داشتن با سایز یا پیچیدگیِ کسب وکار تغییر کرده و یا گسترش می یابد.

۵- تجدیدنظر

کسب وکار خیلی رقابتی است. فعالیت ها بطور منظم بازبینی شده و برای دستیابی به موفقیت، تغییر می کنند.

۶- متنوع

کسب وکار در بازارهای جدید، قراردادها و محصولات تنوع می یابد.

 

خواه کسب وکارتان به تازگی آغاز به کار کرده باشد خواه آماده برای تنوع بخشیدن باشد. بهرحال بسیار مهم است که برای رشد خود برنامه داشته باشید که کاملا کنترل شده و به درستی مدیریت شود. در ادامه مواردی ذکر می شود که کمک می کند تا برنامه ی رشد خود را بهبود بخشید:

هدف گذاری برای رشد

تعیین کنید که می خواهید کسب وکارتان به چه چیزی دست یابد. اهداف کوتاه مدت و بلندمدت برای کسب وکارتان تدارک ببینید.

درگیری مدیریت و کارکنان

بطور مرتب و منظم با مدیریت و کارکنان دیدار کنید تا نتایج را بازبینی کرده و عملکرد فعلی را بسنجید. به کارکنان تان انگیزه دهید. آنها را تشویق کنید تا در رشد کسب وکار سهیم باشند.

کنترل هزینه ها

جریان نقدینگی زیاد، همیشه به معنی سودآوری نیست. کنترل هزینه ها برای رشد کسب وکار بسیار ضروری می باشد.

بازبینی مداوم اهداف

بازبینی ماهانه در نحوه ی عملکرد سازمان داشته باشید. نتایج واقعی بدست آمده را با اهداف، بودجه و برنامه های خود مقایسه کنید. اگر برنامه ی شما برای رشد نتیجه نمی دهد یا با مشکلات مالی سازمانی روبرو شدید، به سرعت درخواست کمک نمایید.

توسعه سیستم های خوب

سیستم های گزارشی خوب برای کسب وکارتان ایجاد کنید. شما اطلاعاتی می خواهید که به سرعت و به راحتی قابل دسترسی باشند تا بتوانید پروژه های کسب وکاری خود را با عملکرد کسب وکار مقایسه کنید. یک سیستم گزارشی خوب می تواند شما را سازمان یافته تر حفظ کرده و در زمان های اضطراری برای تصمیم گیری فوری قادر سازد.

همانطور که می بینید برنامه ریزی برای رشد کسب وکار نیازمند رعایت و آگاهی از نکات زیادی است که می تواند موفقیت و شکست سازمان را منجر شود.

 

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۲/۵]

درباره نویسنده

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar