• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه چگونه صورت می گیرد؟

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه چگونه صورت می گیرد؟
برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه – طرح درس اختصاصی آقای محمد کریمایی(مرآت)

اساس علم NLP برشناخت و برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه استوار است. پس لازم است این بخش از ذهن را بشناسیم.

قانون سوم ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه اطلاعات غیرمستقیم را بهتر و شفاف‌تر دریافت می‌کند و سریع‌تر برنامه‌ریزی می‌شود.
این به ‌ظاهر ساده به نظرمی‌رسد. اما در واقع هیپنوتیزورها از همین اصل براى درمان استفاده می‌کنند. چگونه؟

استفاده هیپنوتیزورها از ضمیر ناخودآگاه برای درمان

همچنان که گفتیم ضمیر ناخودآگاه دائماً در حال دریافت اطلاعات است. و بر مبناى همین اطلاعات براى ما برنامه‌ریزی می‌کند. او مسئول تولید رفتارها و باورهاى ماست و دائما ًفعال است. حتى هنگام خواب! حتى درکمال ناباورى تا ٢۴ ساعت پس ازمرگ هم فعال است!! او پس از مرگ، هنوز از طریق حس شنوایى، درحال دریافت اطلاعات از محیط است!

خیلی شگفت‌آور! شاید به همین علت در اکثر ادیان آسمانى، توصیه‌ شده که وقتی کسى فوت می‌کند، در محیط اطراف او باید آرامش برقرار باشد. تا انتقال او راحت‌تر انجام شود.
حتماً تاکنون تجربه کرده‌اید که درحال تماشاى تلویزیون یا خواندن مطلبى هستید. و شخصى که نزدیک شماست شما را صدا می‌زند و متوجه نمی‌شوید! این نشان‌دهنده‌ی چه حالتى ست؟ نشان‌دهنده‌ی این است که کانون توجه ضمیر خودآگاه شما، بر موضوع دیگرى ست. و دراین حالت خاص، ضمیر ناخودآگاه شما به طرز شفاف و نزدیکى، در دسترس قرار گرفته است.


به این حالت می‌گویند:
١- ترانس ۲- خلسه ٣- آلفاى ذهنى


هرسه مورد صحیح است. در هر متنی این سه کلمه را دیدید بدانید معناى آن چیست؟
این ‌یک شرایط خاص است زیرا در این حالت، برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه توسط پیام ضمیر خودآگاه است.

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

برنامه ریزی ضمیر ناخود آگاه حساسیت های خاص خود را دارد. وقتى ما خودمان در حالت های خلسه یا ترانس یا آلفای ذهنی هستیم، نمی‌توانیم خودمان را برنامه‌ریزی کنیم پس بهترین روش این است که از اطرافیان خود بخواهیم:
هر زمان که دیدند ما ناخودآگاهانه دراین حالت قرار گرفته‌ایم، یک جمله‌ی مثبت و تأثیرگذار به ما بگویند. جمله‌ای باشد که موجب برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه درست و مفید براى ما شود! از این روش می‌توانید براى برنامه‌ریزی مثبت و مفید دیگران هم استفاده کنید.

مخصوصاً تربیت فرزندان! وقتی‌که دیدید یک کودک، غرق تماشای تلویزیون یا بازى کامپیوترى ست. و ارتباطش با محیط اطراف کاملاً قطع‌ شده، می‌توانید مسواک زدن را به او یادآورى کنید! آنگاه درکمال ناباورى مشاهده می‌کنید که او پس از پایان آن حالت، اولین کارى که می‌کند مسواک زدن است. یک مثال دیگر:
آدولف هیتلر! او در واقع حواسِ جمعیتِ مخاطب را بر روى نحوه بیانِ قوی و حرکات فیزیک خود جلب می‌نمود. و در باطن، آن‌ها را براى جنگ و خشونت برنامه‌ریزی می‌کرد!
این هم یک نمونه استفاده نادرست از قدرت ذهن در تربیت کودکان! از این روش بیشتر می‌توانید استفاده کنید. تربیت به شکل غیرمستقیم. یک مثال واقعى:
یک مادر به من مراجعه کرد و از بی‌نظمی فرزندش شکایت داشت و راهکار خواست. به او گفتم زمانى که فرزندش حضور دارد و مشغول انجام کاری ست، گوشى تلفن را بردارد. و با یک مخاطب غیرواقعى شروع به صحبت کند. و درحین مکالمه بگوید: چند روز است که مرتضى بسیار منظم شده و به‌ محض رسیدن از مدرسه، اتاقش را خودش مرتب می‌کند! او اینکار را انجام داد و نتیجه گرفت. با این که به برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه فرزند خود پرداخت.

همان‌طورکه قبلاً گفتم این فرایند اساس علم هیپنوتیزم را تشکیل می‌دهد. یعنى مشغول ساختن ضمیر خودآگاه به یک موضوع و برنامه‌ریزی ضمیر ناخودآگاه در همان لحظه! خوب دقت کنید. که در طول شبانه‌روز چندبار این حالت براى شما پیش می‌آید؟!

شما هر لحظه در حال دریافت اطلاعات و مشغول برنامه‌ریزی هستید؛ پس لازم است همواره اطلاعات مثبت درجریان باشد! همان‌طور که درمبحث قبلى گفتم کافى است اصل کنترل اطلاعات را همیشه رعایت کنید.

قانون چهارم ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه همواره مطابق با جدیدترین اطلاعات برنامه‌ریزی می‌شود! این، هم می‌تواند خوب باشد هم بد! اول جنبه منفى آن را با یک مثال توضیح می‌دهیم:
خانمى را فرض کنید که براى کاهش وزن به باشگاه می‌رود، بسیارتلاش می‌کند. و همواره درحال ورزش کردن است! او همیشه با شادى از باشگاه خارج می‌شود، و اثراتِ مفیدِ آن را حس می¬کند! با خودش جملات تأکیدی نیز می‌گوید؛ مثلِ: من لاغر و خوش‌اندام هستم! اما وقتى به منزل می‌رسد، همسرش می‌گوید: این‌همه باشگاه می‌روی ولی هیچ تغییرى نکرده‌ای! این جمله‌ی نابودکننده در واقع همان جدیدترین اطلاعاتى است که منجر به برنامه‌ریزی منفى می‌شود.
حالا جنبه مثبت ماجرا (زندگى شیرین می‌شود) مثال:
یک آقایی صبح به سمت بازار حرکت می‌کند، دوستش را می‌بیند که می‌گوید کار و کاسبی خراب است! بازارخوابیده!
با این حساب، او با ناراحتى به سمت مغازه اش می‌رود و مشغول به کار می‌شود. هنگامِ عصر، مغازه ‌اش پر از مشترى می‌شود! دوستش درحال عبور سلام می‌کند و می‌گوید خداروشکر اوضاع کسب‌ وکارخوب است و بازار تکانی خورده!
این جمله همان جدیدترین برنامه‌ریزی است که تمام برنامه‌ریزی‌های منفى قبلى را بی‌تأثیر می‌کند.


بیشتر بخوانید:


نتیجه‌گیری:
همیشه خودتان، جدیدترین و قوی‌ترین برنامه‌ریزی مثبت را وارد ذهنتان کنید و اجازه ندهید محیط روى شما اثر بگذارد. برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه تنها زمانی اتفاق می افتد که ما قوانین آن را بخوبی درک کنیم و به کار ببندیم.

[تعداد: 93   میانگین:  3.4/5]
Avatar

محمد کریمائی (مرآت)

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط