• فروردین ۱۵, ۱۳۹۹

برند شخصی بعنوان مهم ترین ابزار استخدام

برند شخصی ، اهمیت و نحوه ی ایجاد آن را می توانیید بطور جامع در این لینک هم بخوانید.

 

برند شخصی بعنوان مهم ترین ابزار استخدام

 

برند شخصی

بسیاری افراد معتقدند که هیچ کس قادر نیست به اندازه ی لیدی گاگا، برند شخصی را خوب ایجاد کند!

نمایش او در سوپربول، -با اینکه خیلی از مردم انتظارِ سیاسی بودنش را داشتند- مهارت او را به خوبی در معرض دید گذاشت. حضور جادویی در صحنه، لباس های خاص، خوانندگیِ نفس گیر و …

Elise Mitchell کارشناس ارتباطات استراتژیک و همینطور رهبر کسب وکار که بیش از ۲۰ سال تجربه هم دارد از اهمیت برند شخصی قدرتمند خصوصاً درباره ی استارتاپ ها صحبت کرده و به این موضوع اشاره می کند که اکثر ما برند شخصی را بعنوان راهی برای ایجاد اعتبار و شهرت شخصی می شناسیم و این کاملاً درست است اما برند شخصی چیزی فراتر از اینهاست.

برند شخصی شما شاملِ پیشنهاداتی ست که ارائه می دهید، مجموعه ارزش هایی ست که مدافع شان هستید، مهارت ها، دانش و منابع منحصربفردی ست که با خود حمل کرده و روی میز می گذارید. همینطور می تواند تمایز رقابتی را ایجاد نماید. پس می توان گفت که برند شخصی بعنوان یک ابزار استخدامی خیلی قوی به شمار می رود.

سوالی که در اینجا پیش می آید چنین است: چگونه می توان از برند شخصی تان برای جذب و حفظ نوآورانی مشابه با تفکر خودتان، که باعث تقویت و قدرتمند شدن کسب وکارتان می شوند استفاده کرد؟

 

مطلب پیشنهادی: برند شخصی مهم تر است یا برند کسب وکار؟

۱- برند شخصی ایجاد کنید که مردم بخواهند پیرامون شما تجمع کنند

با اینکه شاید به اندازه ی لیدی گاگا، در معرض دید نباشید اما در مقابل استارتاپ خود قرار گرفته اید. خصوصاً اینکه در آغاز راه زندگی کسب وکاری، برند شخصی و برند شرکت خود هستید که باید واحد بوده و مساوی باشند.

زمانی که بتوانید یک برند معتبر و اصیل ایجاد کنید افرادی را جذب خواهی کرد که می خواهند پیرامون شما و مأموریت شرکت تان باشند. در مقابل، – طبق گفته ی Gallup- نیروی انسانی شما هم بیش تر درگیرتر، متعهدتر، خلاق تر و صادق تر خواهند شد.

در دنیای شرکت های بزرگ، Gary Kelly مدیرعامل شرکت هواپیمایی SouthWest مجسم شده ی دیدگاه های شرکت است. او حالتِ “اول؛ مشتری” و رفتارِ آرام و باوقاری دارد که با تصویر کلی برندِ شرکت هم یکپارچه بوده و همینطور نقشش را دربرگرفتن کارکنان پیرامون فرهنگ سازمان کاملاً جدی گرفته است. در نتیجه، به گفته ی Glassdoor به عنوان یکی از بهترین مکان ها جهت کار کردن در ایالت متحده آمریکا به حساب می آید.

اما در دنیای استارتاپ ها، می توانید با نوشتن مقالات و به اشتراک گذاری ارزش ها، ایده ها، باورها و نظرات در بازار مخاطبان خود بطور فعالانه کار خود را آغاز کنید. کارکنان آینده نگر، -در همان اوایل تصمیم گیری برای کار کردن نزد شما- جهت کسب اطلاعات درباره ی شما و شرکت تان در اینترنت جستجو خواهند کرد. پس مطمئن شوید که اطلاعات به اندازه ی کافی راجع به شما در اینترنت هست تا حتی قبل از اینکه برای اولین مصاحبه نزد شما بیایند بتوانند مطالعه کنند.

اما وقتی توجه شان را جلب کردید روی بخش مصاحبه تمرکز کرده و فعال باشید. اولین تمرکز شما هم باید آگاهی راجع به کاندیدای بالقوه باشد. همینطور از این فرصت می توانید جهت به اشتراک گذاری نکات مهم در رهبری استفاده نمایید. -چگونه به جایی که امروز قرار گرفته اید دست یافتید، با چه چالش هایی مواجه شده و بر آنها غلبه کردید. استایل رهبری شما چیست و …-

مطالعات مختلفی ثابت کرده اند که تنها چند ثانیه به طول می انجامد که کسی دیدگاه اولیه و یا حتی آخرین تاثیر را از شما ایجاد کند. پس از هوشمندانه صحبت کردن خود اطمینان حاصل کنید. کاندیدا باید به شما و شرکت تان اعتماد کند پس با روی گشاده و خیال آسوده اجازه دهید که راجع به شما بیشتر بداند و ارتباط بهتری ایجاد کند.

 

۲- از شبکه های اجتماعی برای توسعه و تقویت پیام برندتان استفاده کنید

 

حتی در ۱۰ سال گذشته هم، نیاز نبود که مدیرعاملان قابل دیدن باشند! حضور خیلی کم تری در شبکه های اجتماعی حس می شد و مشکلی هم ایجاد نمی کرد. اما امروز مردم از آنها انتظار دارند تا بصورت آنلاین و فعال، برندی که شامل هستند را دربرگرفته و ابراز کنند.

Kelly مدیرعامل شرکتی که به گفته ی Market Watch سال گذشته با سود سهام ۲۰ بیلیون دلاری ورشکسته شد -نه موسس استارتاپی ۱۰ نفره- برند شخصی وی، به عنوان بخش مهمی از استراتژی های جنوب غربی باقی مانده است. او در توییتر، کسانی را که پیرامونش هستند را ارج می نهد، جایزه های “رضایت مشتری” که کسب کرده را نشان می دهد، برنامه مشارکت در سودِ کارکنان جنوب غربی را تمجید کرده و پیام های مناسبی ویژه ارسال می نماید.

Kelly همه ی این اقدامات را تنها برای مشتریانش انجام نمی دهد! به گفته ی Altimeter Group و لینکداین، ایجاد درگیری های اجتماعی باعث می شود شرکت ها ۵۸ درصد بیش تر بتوانند کارکنان بهتری را جذب کنند. کارکنان بهتر، محصولات بهتری ایجاد می کنند، مشتریان بیش تری جذب کرده و رضایت سرمایه گذاران را فراهم می نمایند. اگر برند شخصی بتواند به ایجاد این تأثیر بزرگ برای شرکت ها کمک کند، تصور کنید استارتاپ های برندینگ، چه تفاوت عظیمی را قادرند خلق کنند!

اما بهرحال، قبل از شروع به توییت کردن از تصویری که قصد نمایش دادنش را دارید، کاملاً آگاه بوده و به صراحتِ کامل دست یابید. از مسائل ناجور -حتی بدتر از آن- پیام های آنلاین متناقض و مغایر دوری کنید. دقیقاً همانطور که شما از رسانه های اجتماعی برای تحقیق راجع به کاندیداها استفاده می کنید، آنها هم برای تعیین و یافتنِ اینکه شما چه نوع رهبر کسب وکار هستید استفاده می کنند. این اتفاق باعث می شود تا پیرامون تلاش ها و فعالیت های خود کاملاً متمرکز باقی بمانید.

در محتوای شبکه های اجتماعی خود سعی نکنید بطور خیلی پراکنده درباره ی مفاهیم گسترده ای صحبت کنید. دقیقاً همانطور که ما هم در پدیده فکر مهتر به مباحثی نظیر مدیریت و کارآفرینی می پردازیم. دو یا سه موضوعی را که با علاقه و هدف شما هماهنگ است انتخاب کنید. سپس مکالمه ای را در این موضوعات آغاز نمایید. اینکار به شما کمک می کند تا در این موضوعات، فضای بیش تری را به خود اختصاص داده و برجسته تر شوید.

از کلمات محض فراتر بروید و به محتوای بصری مرکب دست یابید. محتوای بصری بیش تر، مردم بیش تری تمایل به درگیری بیش تری داشته و بهتر به خاطر خواهند سپرد. طبق نتایج آزمایشی که توسط Picture Superiority Effect انجام شد وقتی مردم فقط کلمات صرف از شما بشنوند تا سه روز بعد، تنها ۱۰ درصد آن را به یاد خواهند داشت. در صورتیکه اگر همین مطالب با تصاویر مرتبط همراه باشد تا سه روز بعد، باعث می شود ۶۵ درصد آنها در ذهن باقی بمانند.

اجازه ندهید که رقبای شما بهترین استعدادها را جذب کنند. بجای آن، یک برند شخصی قدرتمند بسازید و در معرض دید مردم قرار دهید.

بطور مداوم در شبکه های اجتماعی گسترش داده و با تصمیمات کسب وکاری آن را حمایت کنید. زیرا موقع اعتمادسازی در شرکت، همه ی آن از اوج آغاز می شود.

 

 

[تعداد: 6   میانگین:  4.8/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar