چگونه بر ترس های کارآفرینی غلبه کنیم؟

ترس های کارآفرینی همیشه وجود دارند و اجتناب ناپذیرند. هیچ ضمانتی هم نیست که مطمئن شوید ریسک هایی که کردید ارزش آن را دارند یا نه!

 

چگونه بر ترس های کارآفرینی غلبه کنیم؟

 

ترس های کارآفرینی

اگر به ترس های کارآفرینی خود اجازه دهید تا شما را از دنبال کردن علاقه ها و رویای تان دور کنند همیشه احساس خواهی کرد که در حال از دست دادن چیزی هستید. برای تبدیل شدن به یک کارآفرین موفق باید بر ترس های خود غلبه کنید تا دیگر نقشی نداشته باشند!

۶ مورد از بزرگ ترین درس های کارآفرینی که کارآفرینان روبرو می شوند و نحوه ی غلبه کردن بر آنها در این پست ذکر می شود. امیدواریم مفید باشند.

۱- خیلی احساس آمادگی نمی کنید!

شما هیچ وقت احساس آمادگی نخواهد کرد! ستاره ها، کهکشان ها، کره ی زمین، هیچ یک از اینها وقتی قصد می کنید بدنبال رویای خود بروید، خیلی سریع سازگاری پیدا نخواهند کرد! شما فقط باید “اقدام کردن” را یاد بگیرید.

هرگز نباید منتظر بهترین زمان بمانید چون اصلاً وجود ندارد! باید از همین لحظه ای که در آن حضور دارید شروع کنید. موفقیت حاصلِ اقدام کردن و عمل است؛ نه تفکر! اگر اقدام کردید و با دچار اشتباه شدید، هیچ مشکلی ندارد زیرا یاد می گیرید که از اشتباهات خود بیاموزید.

 

مطلب پیشنهادی: ۵ مانع کارآفرینی ویژه شما!

۲- مردم شما را بخاطر اینکه کاری را متفاوت انجام می دهید قضاوت می کنند!

اصلاً ربطی به شما ندارد که دیگران چه فکری راجع به شما می کنند! قرار نیست هیچ کس مثل شما باشد. حتی اگر تلاش کنید تا دیگران را مثل خودتان کنید خیلی از آنها اصلاً قابلیت آن را نخواهند داشت.

وقتی شما سعی کنید بخاطر اعتقادات و باورهای خودتان قدم بردارید نظرات مردم غیرمرتبط خواهد شد. برخی از موثرترین رهبران دنیا -مثل مارتین لوترکینگ، ابراهام لینکلن، مادر ترزا  و…-با تضادهای فوق العاده شدیدی روبرو بودند.

اگر خانواده و دوستان شما فکر می کنند که شما بخاطر دنبال کردن رویاهای خود اشتباه می کنید، کاملاً طبیعی است. آنها فقط می خواهند که شما امنیت داشته باشید. به قول استیو جابز “مردمی که به اندازه ی کافی فکر کنند می توانند دنیا را تغییر دهند، همان کسانی هستند که واقعاً می توانند! ”

۳- قبلاً انجام شده باشد!

شاید اینطور باشد که هرگز توسطِ خود شما انجام نشود! چیزی که رهبران واقعی را از مابقی مجزا می کند اوریجینال بودن نیست، اعتبار و سندیت است! برای مثال، صنعت تناسب اندام و فیتنس، با پیش زمینه و محیط یکسان اشباع شده است. اما رهبران موفق قادرند ارزش را به روشی که معتبر است پیاده کنند. -حتی اگر اوریجینال نباشد!

خب این اوریجینال بودن چیست؟

اکثراً همه ی چیزهایی که ما می دانیم ترکیبی از اطلاعاتی ست که از دیگری آموخته ایم که او هم از دیگری یاد گرفته است. و همینطور پیش می رود. درست است که خیلی چیزها قبلاً انجام شده است اما وقتی شما دیدگاه، علاقه و شخصیت خود را در پشت ارزشی که با جهانیان به اشتراک گذاشته اید قرار می دهید معتبر خواهد شد. و هیچ کسی نمی تواند این را از شما طلب کند!

 

۴- هنوز برای شروع کردن، چیز زیادی نمی دانید!

بسیاری از مردم از کتاب های کمک شخصی، سمینارها و ... استفاده می کنند تا در نهایت آماده شوند که رویاهای خود را دنبال کنند. آموزش دیدن عالی ست اما موفقیت در کارآفرینی به چیزهایی که برای یاد گرفتن نیاز دارد مرتبط نیست! بلکه درباره ی چیزهای کوچکی ست که قابل شمارش باشند. جهان را وقتی تصور کنید که شما دقیقاً همه ی چیزهایی که از قبل می دانستید را عملی کنید! مثلاً همه می دانند که اگر غذای سالم مصرف کنند و ورزش را با آن همراه سازند، به تناسب اندامی زیبا خواهند رسید. اما واقعاً چند درصد آدم ها را می شناسید که به آن عمل کنند؟

با همان دانش و اطلاعاتی که از قبل دارید دنبال کدن رویاهای خود را آغاز کنید.

 

۵- از اینکه شکست بخورید، می ترسید!

دنبال کردن رویاهای تان، یعنی قدم به جلو برداشتن و تبدیل شدن به یک رهبر! در طول مسیر، اشتباهاتی را مرتکب خواهی شد. خب چه می شود؟

“شکست” فقط فیدبکی است که باید برای بهتر کردن وضعیت از آن استفاده کنید. والت دیزنی و مایکل جردن، پس از شکست ها، هرگز از پای نمی نشستند و تسلیم نمی شدند!

بهترین درس ها، از شکست ها حاصل می شوند. پس آن را به عنوان استعداد و هدیه درنظر بگیرید. به قول رابرت کیوساکی، کسی که از شکست اجتناب کند، از موفقیت دوری کرده است!

 

مطلب پیشنهادی: درس هایی از شکست که باعث موفقیت کسب وکار می شود!

 

۶- نمی دانید چگونه باید کارهایی را که می خواهید، انجام دهید

فقط بخاطر اینکه می خواهید به مقصدی که می خواهید برسید؛ همیشه هم نیاز ندارید که یک مسیر دقیق از مقصدتان را بشناسید! فقط چیزهایی را که می دانید می توانید، انجام دهید.

اگر کارآفرینانی را می شناسید که به نتایجی که شما به دنبالش هستید دست یافته اند روی کارهایی که انجام می دهند دقت کنید. به لیست ایمیل شان توجه کنید، محصولات شان را بخرید. به نحوه ی سازماندهی کردن کسب وکارشان نگاه کنید.

هرچه بیش تر با ترس های کارآفرینی خود روبرو شوید، آنها قدرت کم تری برای غلبه کردن روی شما خواهند داشت. شما خیلی قدرتمندتر از آنچه که فکرش را می کنید، هستید. پس به دانسته های خود اعتماد کرده  بخاطرشان ریسک کنید.

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar