• فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

بزرگترین اشتباهات تحلیل SWOT چیست و روش های جلوگیری از آن ها

بزرگترین اشتباهات تحلیل SWOT چیست

در این مقاله می خواهیم در ارتباط با بزرگترین اشتباهات تحلیل SWOT صحبت کنیم. آیا واقعا میخواهید بیشترین استفاده را از تجزیه و تحلیل SWOT داشته باشید و بهتر نقاط قوت و ضعف شرکتتان را بهتر درک کنید؟ پس اجازه دهید به شما کمک کنیم تا بزرگترین اشتباهات تحلیل SWOT مانند عدم تمرکز و یا دست کم گرفتن نقاط ضعف – را شناسایی و از آنها دوری کنید و درنهایت برنامه های کسب و کار موثری را برای شرکت خود توسعه دهید. ابتدا توضیح مختصری در مورد SWOT خواهیم داشت.

تحلیل SWOT چیست؟

تحلیل SWOT یک تکنیک خود-تحقیقی است که به شما کمک می کند تا نقاط قوت (چه کاری بهتر از هر کس دیگری انجام می دهید؟) و نقاط ضعف خودتان (چه عواملی باعث از دست رفتن فروش شما می شود) را شناسایی کنید.

همچنین برای مشخص کردن فرصت های بالقوه (چه جریان های کسب و کاری توجه شما را به خود جلب کرده است) و تهدیدات بالقوه (رقبا چه کارهایی انجام می دهند) استفاده می شود.

با پاسخ دادن به چندین سؤال در هر دسته، می توانید ویژگی های خودتان را از رقبا تشخیص دهید. همچنین می توانید با ارزیابی نقاط قوت و وضعیت بازار خود، مزایای رقابتی کسب کنید.

با این وجود، هنگام انجام کار ، باید بزرگترین اشتباهات تحلیل SWOT را نیز در نظر گرفت که می تواند کار تحلیل را برای شما دشوار کند.

۶ مورد از بزرگترین اشتباهات تحلیل SWOT

  1. طولانی بودن فهرست

مراقب باشید که در هر دسته از تحلیل فهرست پیشنهادات نهایی چندان بلند بالا نباشد.

مدیریت یک فهرست طولانی می تواند سخت باشد، بنابراین یک ساده سازی منطقی را در هنگام بروز ایده ها در نظر داشته باشید. از خودتان بپرسید که آیا این ایده هم اکنون از لحاظ مالی قابل اجرا می باشد یا خیر. یا مثلا آیا واقعا برای جذب هفت کارمند دیگر فضای کافی دارید یا نه.

  1. نامعلوم و نامفهوم بودن

حتما مطمئن شوید که هر هدفی که مد نظر گرفت شده از نظر منطقی خاص است.

سطح مشخصی از عمومیت در این مراحل اولیه خوب است (مثلا ما باید فروش خود را افزایش دهیم). با این حال، یک سطح خاص تر (ما باید فروش خود را با ایجاد کار شیفتی برای تیم فروش افزایش دهیم) تمرکز بیشتری را در هر یک از بخش های بعدی به همراه خواهد داشت.

  1. ندیدن نقاط ضعف

ندیدن نقاط ضعف یکی از بزرگترین اشتباهات تحلیل SWOT است. گاهی اوقات پذیرفتن این که نقاط ضعف جدی وجود دارد، برای سازمان دشوار است. بنابراین، مفید خواهد بود که به طور خلاصه با مشتریان خود در طی تحلیل SWOT گفتگو کنید وبپرسد که از نظر آنها جدی ترین نقاط ضعف شرکت چیست.

یا در صورتی که به تنهایی تحلیل را انجام می دهید یک جلسه کوتاه با همکاران خارج از چارچوب تحلیل داشته باشید. این کار یک دیدگاه کلی و بی طرفانه به شما می دهد.

نکته: بهتر است که علاوه بر رئیس شرکت و مدیران بازاریابی، دیگر کارمندان شرکت نیز درگیر فرآیند تحلیل SWOT باشند و آن‌ها نیز در شناسایی فرصت‌ها، تهدیدها و نقاط قوت و ضعف شرکت، سهمی داشته باشند. کار تیمی  و استفاده از ایده های مختلف در انجام یک کار برای موفق بودن آن بسیار مفید است، این مسئله در مورد تحلیل SWOT نیز صادق است و باعث می شود اشتباهات تحلیل SWOT  به کمترین میزان کاهش یابد.

  1. به آینده فکر کنید

در جهت دوری از بزرگترین اشتباهات تحلیل SWOT , همانطور که لیستی از پیشنهادات و ایده ها را جمع آوری می کنید، به یاد داشته باشید که هدف هر تحلیل SWOT، افزایش فروش با یافتن فرصت های جدید است.

فرایند تحلیل باید به وضوح نشان دهد که سازمان شما در حال حاضر در چه جایگاهی قرار دارد و  باید در یک سال، پنج سال یا ده سال آینده در کجا باشد تا به اهداف خود برسد.

جمع آوری ایده های خوب بدون استفاده از آنها به شکل منطقی کاری ساده است. به عنوان مثال، دادن ناهار رایگان برای همه کارکنان یک ژست کاری خوب است. اما، چه مدرک و تضمینی وجود دارد که بتواند سودآوری را افزایش دهد؟

  1. درباره فرصت ها واقع بینانه عمل کنید

اینکه در مورد کسب فرصت های جدید هیجان زده شوید و انگیزه پیدا کنید مهم و خوب است، اما سعی نکنید پیش بینی ها و برنامه هایی را برای فرصت هایی که هنوز وجود ندارند ، تعیین کنید.برای مثال، بازار صادراتی که دیده اید ممکن است در برخی مواقع در دسترس قرار گیرد، اما مذاکرات تجاری برای بستن قرار داد ممکن است سال ها طول بکشد.

فراموش نکنید که بخش بازاریابی که تازه راه اندازی شده  برای رقبای مستقیم شما نیز در دسترس خواهد بود.

  1. فقط به تحلیل SWOT متکی نباشید

تحلیل SWOT یک ابزار ارزشمند برای برنامه ریزی و ارزیابی است. این ابزار می تواند بینش های واقعی را درمورد بسیاری از جنبه های سازمان به شما ارائه دهد. با این حال، هنگامی که همراه با سایر ابزارهای برنامه ریزی کسب و کار( مثل SOAR یا PEST ) استفاده شود، نتایج بسیار قوی تر و قابل اعتمادتر خواهد بود.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

آیا پیشنهادات و توصیه های دیگری در مورد چگونگی استفاده بهتر از تحلیل SWOT  و دوری از دیگر  اشتباهات تحلیل SWOT دارید؟ لطفا نظرات خود را در مورد بزرگترین اشتباهات تحلیل SWOT برای ما ارسال نمایید.

 

[تعداد: 7   میانگین:  4.3/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar