بهره وری کارکنان را چطور با استفاده از کلمات بالا ببریم؟

بهره وری کارکنان را چطور با استفاده از کلمات بالا ببریم؟

 

بهره وری کارکنان

هیچ کسی در دنیا وجود ندارد که همه چیز را درباره همه چیز بداند. اما عدم دانستن چیزی به معنای استفاده شما از جمله “بلد نیستم” نیست! البته که ما به کسی نمی گوییم ادعای دانستنِ همه چیز را داشته باشید.

تصور کنید در یک جلسه حضور دارید و مخاطبی سوالی را مطرح می کند پاسخ شما چیست؟ آیا می خواهید بگویید “بلد نیستم” ؟ ممکن است فکر کنید با دادن چنین پاسخی به مخاطب همه فکر می کنند شما فردی متواضع هستید اما اگر از زاویه دیگری به این موضوع نگاه کنید می بینید که شما مقابل همه جهل خود را اعلام کرده اید، ابتدا فردی را کنجکاو کردید از شما سوالی بپرسد، اما در پایان امکان هر نوع ارتباط برای فعالیت بهتر را قطع کرده اید، پس این کار شما جنبه منفی را نسبت به یک ارتباط موفق دارد. در محیط کاری هیچ کس از شما توقع ندارد همه چیز را بلد باشید اما لزومی ندارد اعلام کنید من X کار را بلد نیستم. در این مقاله به چند جمله اشاره می کنیم که می تواند جایگزین خوبی برای جمله ” من بلد نیستم” باشد.

 

در جستجوی پاسخ سوال هستم و آن را می یابم

این نوع پاسخ دادن شگفت انگیز است. زیرا مشخص می کند که شما ادعای دانستن چیزی را که بلد نیستید ندارید. اما حاضر هستید در کشف و جستجوی موضوع باشید، حتی حاضرید از همکاران و مدیر خودتان کمک بخواهید تا آن چه را که نمی دانید به دست آورید. بالا بردن شانه هایتان و استفاده از جملاتی چون “من نمی دانم” “من بلد نیستم” شما را فردی تنبل و جاهل در تصور دیگران جلوه می دهد، که حاضر نیست برای افزایش اطلاعات خود قدمی بردارد، اما با، باخبر کردن مخاطب تان برای جستجوی پاسخ سوال در نظر او فردی سخت کوش هستید و قوانین یک تیم خوب را رعایت می کنید.

 

درباره همین موضوع سوالی داشتم

چه اتفاقی می افتد اگر دیگران فکر کنند شما هیچ پاسخی برای سوال نداشته و نمی دانید چگونه و از کجا پاسخ سوال را بیابید؟ بعد از ناامید کردن دیگران از خودتان نمی توانید به آن ها قول دهید بعدا به تحقیقات درباره سوال هایشان بپردازید. چیزی که باعث می شود در تصور دیگران فرد باهوشی جلوه دهید و از کلمه ” نمی دانم” استفاده نکنید قول دادن برای یافتن پاسخ و حل مشکل است. ممکن است برخی از شما این سوال را بپرسند که کلمه ” نمی دانم ” با جمله ” پاسخ سوال شما را خواهم یافت” چه تفاوتی دارد چون در هر دو جمله شما پاسخی برای گفتن ندارید. پاسخ شما مشخص می کند که شما با مخاطب تان هدفی مشترک دارید یا خیر؟ مخاطب اطلاعاتی از شما می خواهد و شما هم همین طور اما تلاش برای رسیدن به این از اطلاعات چگونه صورت می گیرد؟ آیا شما تمایلی به کمک به خود و مخاطب خود دارید؟

 

بهترین حدس برای پاسخ حدسی …

گاهی در موقعیت های سختی قرار می گیریم که نمی توانیم به سوال کسی پاسخ ندهیم و باید پاسخی برای سوال بیان نماییم. بهترین پاسخ در این حالت پاسخی ست که از اطلاعات عمومی خودتان سرچشمه می گیرد یعنی آن چه را که می دانید حدس بزنید و عنوان کنید. برای اینکه مخاطب احساس نکند دارید او را گول می زنید ابراز نمایید که پاسخ شما یک نظریه است این روش پاسخ دادن شما را از موقعیت های سخت نجات می دهد.

 

فکر نمی کنم من فرد مناسب برای پاسخ به این سوال باشم

کار در شرکت یا موسسه خاصی روی انواع پروژه ها به معنای دانستن همه چیز نیست، حتی ممکن است اطلاعات کاملی درباره بخشی که در آن کار می کنید نداشته باشید. گاهی تجربه کاری هم کمکی به شما نخواهد کرد و در پاسخ به سوال کسی دچار مشکل می شوید. برای همین به جای این که از کلمه ” من نمی دانم ” استفاده کنید عنوان نمایید که من شخص مناسبی برای پاسخ به این سوال نیستم. سپس بلند شوید و رو به کسی که تصور دارید اطلاعات جامع تری دارد بپرسید، این کار در انواع مذاکره ها مفید بوده و وقتی متوجه می شوید اطلاعات کمی درباره مشکل دارید از این استراتژی استفاده کنید.

 

این تنها چیزی ست که می توانم به آن پاسخ دهم

در بیش تر موقعیت های کاری برخی از مردم سوالاتی را عنوان می کنند که ربطی به کار، پروژه یا تخصص شما ندارد، این یک موقعیت خاص است که بیش تر کارکنان سراسر دنیا با آن سرو کار دارند، شاید تمام پاسخ های مربوط به کسب و کار و موضوع قابل بحث را آماده کرده اید اما به طور ناگهانی با سوالی متفاوت روبرو گردید در این حالت بهترین کار این است که بعد از کمی صحبت درباره جزئیات به مخاطب بگویید “این تنها چیزی ست که می توانم به آن پاسخ دهم” خواهد بود. سپس به ادامه جزئیات و صحبت ها بپردازید و صحبت را به پایان برسانید.

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar