بهینه سازی وضعیت سئو ( SEO ) وب سایت

 

بهینه سازی وضعیت سئو SEO

بهینه سازی وضعیت سئو ( SEO )

در این مقاله قصد داریم تا به مواردی جهت بهینه سازی وضعیت سئو ( SEO ) بپردازیم. در چند سال اخیر موتورهای جستجو نظیر Google ، Bing  و حتی Apple  ، الگوریتم ها و فرایندهای یادگیری ماشین خود را  برای درک تجربه کاربر ارتقا بخشیده اند اما از آنجایی که الگوریتم هایشان پس از اتمام کار رباتهای پردازشگر تکمیل شد، (قسمتی از نرم افزار که به صورت دستی در اینترنت جستجو می کند)، شبیه سازی کارهای انسان برایشان سخت گردید و ساختن الگوریتم برای کاربرانی که می خواهند اکتشافاتشان را عرضه کنند، ممکن نیست!

در عوض موتورهای جستجو منطقی توضیح داده اند که بهترین دست آوردشان تجربه کاربر در وبسایت است. بعضی از معیارهایی که اکنون اندازه گیری می شوند؛ سرعت سایت، بهینه سازی موبایل، ساختار سایت، محتوا و مجموعه ای از سیگنال های دیگری ست که باید به الگوریتم این اندیشه را بیفکند که آیا وبسایت انتظارات کاربران موتورهای جستجو را برآورده کرده است یا خیر ؟ بنابراین وقتی که این  امر به SEO  شرکت ها، بازاریابها، مالکان وبسایت می رسد؛ به چه معنا خواهد بود؟

در واقع آنچه من و ده ها تن از متخصصان  صنعت SEO  سال ها پیش در موردش نوشته بودیم، اکنون به ثمر رسیده است. اکنون از دوره بهینه سازی موتور جستجو خارج شده و به عصر بهبود قابلیت جستجو یا همان SEO  وارد شده ایم.

این امر برای هر شخصی که بازاریابی دیجیتال را به خوبی انجام می دهد خبر بزرگی است. بدان  معنی که قماربازی دوام سیستم را کم و کمتر کرده و گروه هایی که بر تکنیک های black hats (تکنیک ها و تاکتیک هایی که فقط بر روی موتورهای جستجو تمرکز می کنند و به حضور بشر کاری ندارند و معمولا از راهنمایی های موتورهای جستجو اطاعت نمی کنند!) تکیه کرده اند، شاهد این بوده اند که تاثیر تلاش های شان کم و کمتر شده است.

بنابراین وبسایت ها چگونه باید بهینه شوند که نقش تجربه کاربر پررنگ تر شود؟

پرسش سوالات، پاسخ هایی را در پی دارد

پیش از این بازاریابان می خواستند به معانی کلماتی نظیر تراکم کلمه کلیدی، پروفایل های متا و نمونه های لینک خدشه وارد کنند. آنها همه چیز را مقداردهی کرده بودند و همه اینها هنگامی احساس می شد که در یک صفحه اکسل جای گذاری شده بود.

این مشکلی است که موتورهای جستجو می خواهند آن را حل کنند و شما باید خود را با تغییراتی که توسط آنها ایجاد شده است، سازگار کنید.

مشخصاً شما باید در هر مرحله از طراحی وب و فرایند های بازاریابی وبسایت خود، در مورد بازدیدکنندگان وبسایت فکر کنید و این به راحتی با رسیدگی به سوال و جواب هایی که حین کمپین بازاریابی ممکن است به ذهن تان خطور کند، امکان پذیر است.

برای مثال، اگر در حال طراحی صفحه وب هستید و شگفت زده اید که چگونه آن را در نتایج جستجوی گوگل ظاهر کنید، باید با این سوال که مشتریان تان چه چیزی را در موتور جستجو تایپ می کنند استارت بزنید.. پیش از این بازاریاب ها باید عباراتی نظیر “لاستیکهای برفی ” یا “خسارات سنگین تولیدات ” را بهبود می بخشیدند.

اما روش های جستجو، معناگرایانه تر شده اند، و مردم دیگر زمان زیادی را صرف تایپ اصطلاحات عمومی نمی کنند، بلکه بیشتر در مورد آنها سوال می پرسند.

بنابراین نتیجه جستجوی عبارت “لاستیکهای برفی ” این است که ؛ بهترین لاستیک های برفی برای FORD  ۲۰۰۸ f 150 چیست؟

کمپین هایی که به سوالات مشتریان شان پاسخ می دهند، امکان برنده شدن در رتبه بندی موتور جستجو را برای خود فراهم کرده اند. از ذکر بیش از حد کلمه کلیدی در متن دست بکشید! و به جای آن از خود بپرسید مشتریان تان به چه کمکی نیاز دارند.

پذیرش موبایل

اگر شما ده سال پیش زیر صخره زندگی می کردید، ممکن بود با شنیدن اینکه اکثر مردم از تلفن های هوشمند استفاده می کنند و تلفنهای هوشمند نسبت به دسکتاپ حجم جستجوی بیشتری را به خود اختصاص می دهند شوکه شوید! ولی اگر در جهانی همراه با ما زندگی می کردید، این چنین شگفت زده نمی شدید! از این نظر، اگر همگان موبایل را برای جستجو دروب بکار می برند، شما نباید سایت تان را برای ترافیک موبایل بهبود ببخشید؟

سال گذشته، Google با انتشار الگوریتمی اپدیت و مخصوص امواجی را در انجمن گوگل منتشر ساخت که میدان دید سایت های بهینه موبایل را نسبت به دیگر رقبا ارتقا بخشید. این عبارت را بازاریابان با علاقه خاصی “mobilegeddon ” نامیده اند و دلیلی شد که بازاریابان دیجیتال را به جنبش درآورد.

سرجمع mobilegeddon باعث شد که نتایج جستجو علاوه بر تاثیری که در کسب و کارهای کوچک دارد، در زمینه های دیگر نیز مفید واقع شود. در واقع، بیش از ۴۰درصد از ۵۰۰ وبسایت موبایل، در زمان بروز رسانی بهینه سازی نشده بودند که البته فکر کردن به این موضوع که همه این اتفاقات در کمتر از یکسال اتفاق افتاده است سرسام آور می باشد! از این رو، برخی از مارک های بزرگ در بازدید آنلاین از سایت خود به موفقیت های بزرگی دست یافته اند و در واقع آنچه که همه باید یاد می گرفتند؛ این بود که باید نیازمندی های کاربران اینترنت موبایل را اولویت بندی می کردیم. مشاهده می کنید که، کاربران موبایل به اندازه کاربران دسکتاپ پهنای باند ندارند. آنها اطلاعات شان نیز محدود بوده و سرعت اینترنت شان هم بسیار پایین تر از یک کامپیوتر است. از این رو ، اگر آنها تلاش می کنند که انیمیشن و داده های بسیاری را از سایتی دانلود کنند؛ هدف شان این است که بعضی چیزها را همواره در گوشی خود داشته باشند.

من اخیراً با Mitul Gandhi ، یک متخصص SEO  و بنیانگذار  SEOClarity ، نسل بعدی پلت فرم SEO  در سطح سازمانی، جلسه ای داشتم.

Mitul می گوید: “موتورهای جستجو وقتی برای بهینه سازی موبایل به کار برده می شوند ، دیگر کسی را دست نمی اندازند..” Google صفحات AMP  را منتشر کرده است، ابزارهای آن به طراحان وب این اجازه را می دهد که به سرعت، صفحات شان را برای دستگاه های موبایل بهینه سازی کنند، و Apple درحال ساخت الگوریتم نهایی مبتنی بر فعالیت های کاربران موبایل براساس سهم عظیم خود در بازار تلفن همراه است.

چنانچه Mitul گفته است، Google  اخیراً محصولی تحت عنوان صفحات AMP  را منتشر کرده است که قصد دارد بر سرعت صفحات موبایل بیفزاید. این محصول راه حل بسیار مناسبی برای دارندگان وبسایت و بازاریابانی ست که مدارک طراحی وب ندارند؛ اما می دانند که برای وفق دادن کاربران موبایل با وبسایت خود باید که تغییرات بزرگی در وبسایت اعمال کنند.

به معیارهای تجربی  کاربر خود توجه داشته باشید

هنگامی که محتوای وبسایت خود و کارآزمودگی موبایل را بهینه سازی کردید، مراحل بعدی بر داده محوری تاکید دارند. اکنون باید بدانید هنگامی که بازدیدکنندگان وارد وبسایت شما می شوند چه اتفاقی می افتد و چگونه با صفحه شما تعامل می یابند. برای این کار می توانید ابزارهای قوی نظیر آنچه که گروه Mitul پیشنهاد می دهد را به کارببرید یا اگر بودجه کافی ندارید می توانید داده های تحلیلی را در گوگل جستجو و تحلیل کرده تا ببینید کدام یک رایگان است.

اگر سیگنال هایی از شما بخواهند که یک تجربه کاربری مثبت غیر از محتوای سایت و سرعت موبایل فراهم کنید، شما چه کاری انجام داده و یا چه چیزی را جستجو می کنید؟

برای این کار پارامترهایی نظیر زمان در سایت، نرخ پرش، بازدید از هر صفحه، نرخ بازگشت بازدید کنندگان و مکالمات را در نظر بگیرید. این داده ها درباره اینکه آیا بازدیدکنندگانی که برای اولین بار وارد وبسایت شما شده اند لذت برده اند یا خیر، بینشی را عطا می کند. هنگامی که مشکل صفحات و یا بخش ها را تشخیص دادید ؛ از طریق تست A/B روی بهینه سازی سایت کار کنید.

دلیل شما برای انجام این کار این است که اکنون موتورهای جستجو به اطلاعاتی که ناشی از استفاده مردم از مرورگرهای اینترنت  است، نفوذ کرده اند. Google , Bing   Appleدرحال پیگیری آنچه که شما از طریق مرورگرتان انجام دادید، هستند. چرا آنها میلیون ها دلار به قطعه ای از نرم افزار که رایگان در نظر گرفته شده می پردازند؟ Google chrome ، Microsoft Edge  و Apple Safari  همه به شما اتهام جاسوسی زده و گزارشی از بعضی داده ها را به خالقان خود ارائه می کنند. اکنون نمی توانم وانمود کنم که می دانم آنها از داده ها برای دلایل ناهنجار استفاده می کنند ولی واقفیم که آنها از داده ها برای دانستن اینکه آیا کاربران یک تجربه کاربری مثبت در وبسایت دارند یا خیر استفاده می کنند. معیارهایی که گفتم فقط برای اندازه گیری به کار می روند، همانهایی هستند که مرورگرها از آنها به موتورهای جستجو گزارش می دهند.

رسانه اجتماعی را فراموش نکنید!

در نهایت شما باید این اطمینان را ایجاد کنید که در استفاده از شبکه های اجتماعی فقط به تعریف کردن (یا  اغراق) نمی پردازید جدا از اینکه صنعت شما چقدر خشک و کسل کننده است، نیاز دارید که رسانه های اجتماعی را به کار ببرید. ما چندین مشتری B2B در بعضی از صنایع راکد که همچنان فعالانه در فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و لینکداین شرکت می کنند؛  داریم. دلیل اینکه آنها از ما استفاده نمی کنند این است که گمان می کنند در حال جذب گروهی از مشتریان فیسبوک  هستند ولی می دانند که موتورهای جستجو راهنمایی های بزرگی درباره اینکه آیا یک سایت تجربه کاربری مثبت پیشنهاد می کند یا خیر را از سیگنالهای رسانه های اجتماعی دریافت می کنند.

با این همه، اگر شما از چیزی آنلاین لذت ببرید معمولا چه کاری انجام می دهید؟ درباره آن صحبت می کنید. مردم درباره ی بسیاری موارد در کجا صحبت می کنند؟ در رسانه های اجتماعی!

از این رو ، تلاش برای سنجیدن اینکه آیا یک سایت تجربه کاربری عالی را فراهم می کند منطقی ست که ممکن است ردپایی از سیگنال نیز در آنجا وجود داشته باشد.

بنابراین هنگامی که در رسانه های اجتماعی پست می گذارید، اطمینان حاصل کنید که لینک ها را در صفحات سایت قرار داده اید و لینک بازگشت را نه تنها در صفحه خود بلکه در صفحه ی محصولات، صفحه اطلاعات شرکت و موقعیت تان نیز قرار دهید.

اینها همه مکان هایی هستند که باید از شبکه های اجتماعی سیگنال دریافت کنند و به همین دلیل است که شما باید وبلاگ نویسی کنید. وبلاگ ها نه تنها محتوای خوبی برای بازدیدکنندگان شما فراهم می کنند بلکه رسانه های اجتماعی را به اشتراک گذاری و تعامل تشویق می کنند که این امر هم منجر به سیگنال های اجتماعی که در چند پاراگراف قبلی در مورد آن صحبت کرده بودیم می شود.

بنابراین اگر شما از اینکه چگونه سایت تان رتبه خوبی را در میان موتورهای جستجو کسب کرده است و نیز از رازی که باعث این امر شده است تعجب می کنید، می توانید در مورد بعضی از معادلات محرمانه که به خوبی لینک ها را متعادل می کند، و همینطور تراکم کلمات کلیدی فکر کنید. بهبود قابلیت جستجو تلاشی ادراکی و معمولی است  که هرکس با زمان و تلاش اندک می تواند آن را کشف کند.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

به عنوان کارشناس فناوری اطلاعات معتقدم که بااستفاده از ذهن و تفکر خلاق میتوان کار آفرین بود .و هرگز نباید فرصتها را از دست داد.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar