تأثیرگذارترین کالاها در صادرات ایران (۶ ماه نخست ۹۴) کدامند؟

در شش ماهه اول سال ۱۳۹۴ هیدروکربن‌های گازی، روغن‌های نفتی و محصولات نیمه تمام از آهن بیشترین تأثیر مثبت و الکل بدون دور، سنگ آهن و همچنین پلیمرها از اتیلن بیشترین تأثیر منفی در رشد صادرات را داشتند.

در شش ماهه اول سال ۱۳۹۴ هیدروکربن‌های گازی، روغن‌های نفتی و محصولات نیمه تمام از آهن به ترتیب سه گروه کالایی بوده‌اند که بیشترین تأثیر مثبت را در رشد صادرات داشته‌اند. از سوی دیگر الکل بدون دور، سنگ آهن و همچنین پلیمرها از اتیلن در اشکال اولیه دارای بیشترین تأثیر منفی در رشد صادرات این دوره بوده‌اند.

بر اساس تعریفی که مؤسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی ریاست جمهوری در گزارش «بررسی تحولات تجارت گمرکی کشور در شش ماهه اول سال ۱۳۹۴» ارائه کرده،  «میزان مشارکت در رشد صادرات به این معنی است که هر گروه کالایی چند واحد درصد از رشد کل صادرات را سبب شده‌اند. به گونه‌ای که مجموع مشارکت در رشد همه گروه‌های کالایی برابر با رشد کل صادرات خواهد شد.»

نمودارهای زیر بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط این موسسه تهیه شده است:

 

نمودار کالاهای دارای بیشترین تأثیر مثبت در رشد صادرات شش ماهه ۹۴ (درصد)

 

نمودار کالاهای دارای بیشترین تأثیر منفی در رشد صادرات شش ماهه ۹۴ (درصد)

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar