• بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

تئوری ارتباط و نقش سیگنال ها

تئوری ارتباط و نقش سیگنال ها

 

تئوری ارتباط

 

تئوری ارتباط را در مقالات گذشته خواندیم و دریافتیم که عناصر مختلفی داشت.

سیگنال ها یا امواج هم یکی از عناصر اصلی در مبحث گسترده ی تئوری ارتباطات است که به ارسال پیام های غیرکلامی مرتبط می شود.

مطالب پیشنهادی:

 

وقتی ما ارتباط برقرار می کنیم، در واقع باید چیزی را به دیگری بگوییم. اما محیط اجتماعی این امکان را برای ما سخت می کند که مستقیماً چیزی را که قصد گفتنش را داریم بیان کنیم. برای جبران کردن این موضوع، ما سیگنال می فرستیم. این سیگنال ها می توانند کلمات، صدا و یا زبان بدن ما باشند. در ادامه، برخی از راه هایی را که سیگنال ارسال می شود می خوانیم:

 

کلمات

ما سیگنال های بسیاری را از طریق کلماتی که استفاده می کنیم (یا شاید استفاده نمی کنیم) می فرستیم. زبان، یک سیستم اساسی ارتباط بوده و ما در استفاده های ظریف برای تغییر و اصلاح معانی تبحر داریم. از این رو، می توانیم بدون بیانِ آنها چیزی را بگوییم.

توصیف

توصیف کننده ها میزان قطعیت چیزها را تغییر می دهند. وقتی ما از صفت/ قید در آنچه می گوییم استفاده می کنیم سیگنال هایی را می فرستیم که درباره ی آن چندان مطمئن نیستیم. همینطور توصیف کننده ها از فرد دیگر برای سوال پرسیدن یا نظر دادن درباره ی آنچه بیان شده دعوت به عمل می آورد.

اکثر مردم اینجا، معمولاً حداقل تا ساعت ۵ کار می کنند.

من در حالت نرمال، برای بسیار کم تر از آن نمی فروشم.

حذفیات

وقتی چیزی را از بین چیزهایی که قصدِ گفتن شان را داریم حذف می کنیم اغلب، سیگنال هایی را درباره ی آن مورد حذف شده ارسال می کنیم. شاید این مورد حذف شده اهمیت زیادی نداشته باشد شاید هم خجالت آورتر از این باشد که بیان کنیم!

حذفیات می توانند در سطح نحوی/ ترکیبی قرار بگیرند. جایی که برای مثال، گاهی اوقات شخص، حرفی یا جایی که قضاوت شده را بدون گفتن منبع بیان می کند.

مردم اینجا تا دیروقت کار می کنند. (کدام مردم؟ چقدر دیر؟)

مشتریان تواناییِ پرداخت هزینه ی چیزها را دارند. (کدام مشتریان؟ چه چیزهایی؟ هزینه آنها چقدر است؟)

این فکر خوبی نیست که انجام دهی. (چه کسی می گوید؟ دقیقاً انجامِ چه کاری؟)

 

استعاره

استعاره یکی از بهترین راه ها برای گفتنِ چیزی بدون گفتن آن است. کنایه ها از تشابه سناریوهای دیگر برای توضیح چیزی در دنیای واقعی استفاده می کنند.

احساسی دارم که انگار موردحمله ی یک گروه سگ هار قرار گرفته ام.

دوقلوهای افسانه ای را به خاطر دارید؟ دقیقاً مثل آن.

 

تأکید

استفاده از تأکید به همراه کلمات اهمیت آنها را برجسته کرده و از اهمیت سایر کلمات می کاهد. وقتی تأکید با بیش از یک کلمه در جمله (و یا پاراگراف) همراه شود همه باهم یک عبارت اضافی را ایجاد می کنند.

تو باید خاطرت بمونه که بهش پرداخت کنی.

می دونی که، امروز می تونی این کارو انجام بدی.

صدا

صدای انسان، ابعاد اضافی را به سخن اضافه کرده و برای ارسال سیگنال های ویژه می تواند به کار گرفته شود. بطور خاص، هر تغییری در مسیر چیزهای گفته شده می تواند به عنوان سیگنال عمل کند.

کیفیت

کاهش درجه، صدا را مردانه تر می کند و برای قدرت دادن به سیگنال به کار می رود. زیر و بم شدن درجه ی صدا هم می تواند نشانه ی علاقه مندی باشد. البته معکوس آن هم صحیح است: یعنی صحبت کردن با تُن یکنواخت، نشانه ی خستگی و کسل شدن می باشد.

درجه

صحبت کردن بلند، توانایی، تسلط و قدرت را نشان می دهد. معمولاً در جنگ ها، توسط کسی که قصدِ صحبت کردن دارد بکار می رود. جایی ست که هر دو گوینده بر روی اینکه چه کسی حکمفرماست تشدید می ورزند.

سرعت

کم کردن سرعت هم می تواند برای تأکید و بیان واضح و رسا استفاده شود. وقتی به نظر برسد که مخاطب متوجه سخن نشده باشد، احتمالاً گوینده کلمات را آرام تر (شاید هم بلندتر) تکرار کند. این عمل می تواند نشاندهنده ی ناراحتی و آزردگی هم باشد.

 

زبان

زبان بدن، کاملاً درباره ی سیگنال ها و امواج است. در حالیکه ما از کلمات برای ارسال پیام های اصلی استفاده می کنیم، بدن ما بطور پیوسته سیگنال هایی را در رابطه با اینکه دقیقاً به چه چیزی فکر می کنیم اضافه می کند.

هجوم و لمس کردن

وقتی بدن به سمت بدن فرد دیگر نزدیک می شود می تواند هم دوستی و هم تجاوز به فاصله ی فردی را نشان دهد. لمس کردن دیگران هم نشاندهنده ی نفوذ و تسلط یا دوستی ست.

اشاره کردن

اغلب، از بدن برای اشاره کردن به سمت چیزهایی که علاقه مندیم استفاده می کنیم. اگر قصدِ ترک کردن داشته باشم، به سمت درب اشاره می کنم. اگر برای صحبت کردن با کسی تمایل داشته باشم احتمالاً بدنم را به سمت او جهت می دهم. البته عکس این موضوع هم صدق می کند. (یعنی وقتی تمایلی به صحبت کردن با اشخاص نداشته باشید، بدن شما از آنها روی برمی گرداند.)

دسته ها

بسیاری از زبان بدن از طریق مجموعه ای حرکات که نیرنگ، علاقه، راحتی و … را نشان می دهند کار می کند.

ژست

ژست ها اغلب، حرکات و اقدامات هدفمند هستند که سیگنال های زیادی را ارسال می کنند. می توانند از توهین بی ادبانه گرفته تا اشاره های ظریف را شامل شوند.

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۶/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar