تاثیرات منفی ارائه خدمات رایگان را چگونه تغییر دهیم؟

ارائه خدمات رایگان برای همه ی ما جذاب است اما در عین حال هم معتقدیم امروزه هیچ چیزِ رایگانی وجود ندارد. اینطور نیست؟

 

تاثیرات منفی ارائه خدمات رایگان را چگونه تغییر دهیم؟

 

ارائه خدمات رایگان

بسیاری از افراد، از تاثیرات بازاریابی که در آن خدمات و یا محصولات رایگان ارائه می شود سوال می پرسند. در این پست، قرار است ایده ها و داستانی را با شما به اشتراک بگذاریم که در خصوص پیشنهادات رایگان می باشند. امیدوارم نکات آن، برای کسب وکارتان مفید باشد.

 

ضرب المثل قدیمی حتی به زبان انگلیسی هم هست که می گوید در دنیای تجارت، هرگز چیزِ رایگانی وجود ندارد! بنابراین، همه ی ما آموزش دیدیم و معتقد شدیم که یک خدمات رایگان، به ندرت می تواند واقعاً رایگان باشد! چون همیشه هزینه ی پنهانی در آن نهفته است!

 

محصولات رایگان و تردید!

فکر می کنید نکات بالا چه ارتباطی با شما دارد؟

موضوع از این قرار است که مشتری بالقوه ی شما، به دنبال همان هزینه ی پنهان می گردد. بله؛ هر کجا که محصولی رایگان ارائه شود آنها به دنبال هزینه ی نهانی آن می گردند و اگر آن را بیابند، در واقع تحریک شده اند تا فکر کنند که چه چیزهای دیگری هست که ارائه دهنده (مثلاً شما) ممکن است از آنها پنهان کرده باشد؟!

مشاور بازاریابی آقای Jim Connolly در این خصوص تعریف می کند که وارد کافی شاپ جدیدی شده که تمام گوشه و کنارهایش را از اسم و تبلیغ خود مملو ساخته بود. در بخشی از این نشانه ها، ارائه ی وای فای رایگان توسط کافی شاپ مطرح شده بود و در همان لحظه یکی از مشتریان، گارسون را صدا زده و گفت که من نمی توانم به اینترنت رایگان شما متصل شوم! گارسون در پاسخ به مشتری گفته که: برای استفاده از وای فای، می بایست یک حساب کاربری ایجاد کرده و نام، آدرس ایمیل و کد پستی خود را وارد سازید.

پاسخ مشتری به این گارسون چنین بود: اصلاً غیرممکنه! من فکر کردم شما نوشتید “رایگان”!!! من از قبل هم ایمیل های اسپم زیادی دریافت می کنم..

این مکالمه ی بد، با دفاع گارسون از موقعیتش و سخنان مشتری درباره ی سوءاستفاده از کلمه ی “رایگان” و خصوصاً بدتر از همه، در جلوی دیگر مشتریان همراه بوده است. این مبادله ی منفی، به شدت “تجربه مشتری” را تغییر داد.

تأثیر یک محصولِ (به ظاهر رایگان اما ساختگی) رایگان از یک فرد به فرد دیگر و شرایط به شرایط دیگر متفاوت و متنوع اما در همه یکسان است. و این موارد چیزی ست که شما هم باید از آنها آگاه باشید.

 

چگونه تاثیرات منفی را کاهش دهیم؟

راهی هست که می توانید با آن اثر منفیِ محصول رایگانی که ارائه می دهید را کم کنید مثل وضعیت کافی شاپی که ذکر شد!

این راهکار به شما می گوید که رازتان را افشا کنید. اگر می خواهید واکنشی را در برابر ارائه ی محصول رایگان خود از جانب مشتری دریافت کنید آن را کاملاً شفاف سازید. اگر به دنبال اطلاعات تماس می گردید اجازه دهید مردم ببینند چرا اینکار را می کنید! -دقیقاً در همانجایی که محصول رایگان ارائه می دهید روشن کنید.

اگر با مردم صادق و روراست باشید احتمال اینکه پاسخ بهتری دریافت کنید خیلی بیش تر است. اگر جزئیات بیش تری راجع به آنها می خواهید، به آنها واضح بگویید که قصدتان از انجام اینکار و گرفتن اطلاعات چیست. همینطور ذکر کنید که تحت هر شرایطی به حریم خصوصی شان احترام قائل هستید.

 

چگونه محصولات واقعاً رایگان ارائه دهیم؟

همانطور که گفته شد در واقع در دنیای تجارت هرگز واقعا رایگان وجود ندارد و چیزی که هست در واقع، محصولی ست که بطور خیلی هوشمندانه رایگان ارائه می شود. خب ما چطور می توانیم محصولی را با هوشمندی کامل رایگان ارائه دهیم؟

این یعنی زمانی که شما یک تجربه ی مثبت و قانع کننده برای مشتری ایجاد می کنید تا با دوستان شان به اشتراک بگذارند.

در چنین ارائه هایی، هیچ چیزی مخفی نیست. هیچ رشته اتصالی وجود ندارد و در مقابل، یک تاثیر فوق العاده مثبت ایجاد می کند. که همین موضوع، به تنهایی کافی ست تا شما را از سایر رقبا در حوزه ی کاری تان جدا سازد. با این روش، مشتریان هم به زودی خواهند دید که شما چقدر با آنها صادق و روراست هستید!

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2 نویسندگان دیدگاه
سحر اعتباریمتین پور
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
متین پور
مهمان
متین پور

سلام
من دقیقا متوجه نشدم در مثالی که زده شد از کافی شاپ، چطور به وسیله نکته ی این مقاله، اون تجربه بد مشتری رو به تجریه خوب تبدیل کنیم؟ یعنی اصلا چطور رفتار کنیم؟ چطور باید وای فای رایگان رو ارائه می دادیم؟