تاثیرات موسیقی در بهره وری فردی چیست؟

تاثیرات موسیقی در بهره وری

تاثیرات موسیقی در بهره وری

موزیک بیان کننده ی چیزهایی ست که در کلمات نمی گنجند.

به همین دلیل به عنوان یکی از پیروزی های بشر شناخته می شود. اما آیا خودِ موسیقی موجب ایجاد خلاقیت می شود؟

پاسخ به این سوال واقعاً مهم است زیرا امروز، هرچه پیش تر می رویم موسیقی تبدیل به بخش عظیمی از زندگی روزمره می گردد. امروز با کارهای زیادی که توسط کامپیوتر انجام می دهیم از موسیقی به عنوان چیزی برای رفع خستگی استفاده می کنیم. موسیقی را راهکار مناسبی برای دوری از خو گرفتن می دانیم. سوالی که باقی می ماند این است: آیا موزیک ما را خلاق تر می کند؟ موجب تمرکز بیش تر می شود؟ یا همه ی اینها توهم و خیال بافی ست؟

در این پست، نگاهی به تحقیقات صورت گرفته می اندازیم:

موسیقی کمک می کند تا وظایف مکرر را ساده تر انجام دهیم

وقتی تاثیرات موسیقی را در افزایش بهره وری خروجی ارزیابی می کنیم یک معیاری که باید در نظر گرفت این است که وظیفه ای که در حال انجام آن هستیم تا چه اندازه همه جانبه است! این به تغییرپذیری و خلاقیت موردنیاز برای این کار اشاره دارد. برای مثال، نوشتن یک مقاله درباره ی برند، به خلاقیت بیش تری نیاز داشته اما پاسخ دادن به ایمیل های روزانه به خلاقیت خاصی نیاز ندارند.

مطالعات نشان می دهد که اگر کارِ مدنظر به خوبی تعریف شده و بطور طبیعی هم تکرارپذیر باشد موسقی می تواند بسیار مفید واقع شود. با این تفاوت که منظور از این موسیقی در این آزمایش، موسیقی بک گراند و پیش زمینه به هنگام انجام دادن فعالیت هاست.

پس از آن، مطالعات مدرن تر، بر سر این موضوع بحث کردند که این تاثیرات مثبت بخاطر موسیقی بک گراند نبوده است. آنها معتقد بودند که موسیقی موردعلاقه ی فرد منبع این تغییرات مثبت در بهره وری می باشد.

در یک محیط کاری شلوغ، موسیقی می تواند راه گریز خوبی باشد

با وجود تاثیرات متغیر موسیقی بر افراد، چیزی که کاملاً بدیهی ست این است که یک محیط کاری شلوغ بطور پیوسته باعث از بین رفتن بهره وری می گردد. در چنین شرایطی شاید استفاده از یک هدفون چندان ناپسند به نظر نیاید. البته در سازمان هایی که محیط کاری باز است و همه در یک فضا جای می گیرند گفتگو و گپ افزایش می یابد و در نتیجه کنترل آن سخت خواهد شد. طبیعتاً فرد هم تمرکز خود را از دست می دهد و استفاده از هدفون خصوصاً برای افرادی که وظایفی مثل نویسندگی دارند حتی توصیه هم می شود.

مطالعاتی که دکتر Lesiuk بر روی آن تمرکز داشت، نحوه ی تاثیرات موسیقی بر عملکرد محیط کاری بود. در یکی از این بررسی ها که با تعاملات متخصصان فناوری اطلاعات انجام شد، دکتر دریافت : کسانی که به موسیقی گوش می دهند کارهای خود را با سرعت بیش تر به اتمام رسانده و با ایده های بهتری در ذهن نسبت به کسانی که به موسیقی گوش نمی دهند پدیدار می شوند. زیرا موزیک حس و حال آنها را بهتر می کند.

رابطه ای که بین یادگیری و موسیقی وجود دارد

وقتی بحث یادگیری و نگهداری اطلاعات مطرح باشد، مزاحمت ها در هر نوع و شکل قابل قبول نیستند!

براساس یک سری مطالعات، موسیقی هم از این قاعده مستثنی نیست! شرکت کننده ها در این بررسی، زمان سخت تری را به هنگام انجام دادن یک کار و گوش دادن به موسیقی سپری کردند.

موسیقی (حتی موسیقی لطیف و نامحسوس) – به هنگام یادگیری و یا بررسی کردن اطلاعات جدید، توجه زیادی را از شما طلب می کنند.

خصوصاً اگر تلاش می کنید درباره ی موضوعاتی فراتر از سطح خودتان یا خارج از تخصص خود، مطالعه داشته باشید موسیقی می تواند کاملاً آزاردهنده باشد.

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar