• فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

تاثیر رنگ ها در رفتار خرید مشتری چه میزان و چگونه است؟!

شاید کمی عجیب بنظر برسد که رنگ ها در رفتار خرید مشتری اثر گذار هستند. ولی تاثیر رنگ ها در رفتار خرید مشتری غیر قابل انکار است. می بایست با شناخت این تاثیرات فعالیت های تبلیغات و بازاریابی خود را مدیریت نمایید.

تاثیر رنگ ها در رفتار خرید مشتری چه میزان و چگونه است؟!

تاثیر رنگ ها در خرید مشتری

تاثیر رنگ ها در رفتار خرید مشتری از آنجا سر چشمه می گیرد که ما انسان ها عمدتاً موجودات بصری هستیم. بنابراین جای تعجب نیست که ۹۳٪ از زمان خود را به خرید محصولات اختصاص می دهیم. باید بیشتر در مورد یک محصول اطلاعات داشته باشیم. تا بتوانیم آن را خریداری کنیم. مانند احساس مان نسبت به محصول، سلیقه و یا رنگ. مهم ترین نقش عمده در خرید محصولات رنگ آن هاست. که با فراخوانی احساسات در درون ما بازی می کند.
کارشناسان بازاریابی معتقدند که تاثیر رنگ ها در فتار خرید مشتری به عنوان یک ابزار استراتژیک به جذب مشتریان می پردازند. تحقیقات نشان می دهد که رنگ به تقویت و رسمیت شناختن نام تجاری توسط ۸۰ درصد از مردم کمک کرده است. هر کدام از رنگ ها یک سیگنال مختلف به مغز می فرستند.

Jill Klores مؤسس و صاحب استودیوی طراحی LLC در دالاس، گفت: رنگ ها می توانند چشم انداز هر  فردی را در یک فضای خاص، غرق احساسات کرده و تغییر دهند.”

تاثیر رنگ ها در رفتار خرید مشتری

تاثیر رنگ ها در رفتار خرید مشتری می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، زرد، رنگ گرمی و خوش بینی ست. که معمولاً هم در فروشگاه ها استفاده می شود. و برای جلب توجه خریداران مفید است. قرمز نشانگر عشق و شور و شدت است که به عنوان رنگ قدرت شناخته شده است. قرمز در فروش و ترخیص کالا از موثرترین روش های شناخته شده است. آبی به عنوان یک رنگ آرام و بی سر و صدا در نظر گرفته شده که نشان دهنده ی صلح، اعتماد و امنیت است. از رنگ آبی عمدتاً در دفتر شرکت ها استفاده می شود. که غیر تهاجمی بوده و در نتیجه افزایش بهره وری را در پی دارد.

تاثیر رنگ ها در رفتار خرید مشتری را با رنگ سبز ادامه می دهیم. سبز رنگ ثانویه است که نشان دهنده ثروت و رشد می باشد. به طور گسترده، سبز به عنوان رنگ طبیعت و باروری شناخته شده است. بنفش به عنوان رنگ خانواده سلطنتی شناخته می شود. و ظرافت و قدر و منزلت را به ارمغان می آورد. بنابراین استفاده از آن برای پروژه های خلاق مناسب است. نارنجی، این رنگ از یک نام تجاری دوستانه و شاد که هیجان و عجله به ارمغان می آورد ایجاد شده است. که عمدتاً توسط شرکت هایی که ارزش زیادی برای ارائه محصولات هستند استفاده می شود.
سیاه و سفید: سیاه، به طور عمده برای محصولات لوکس استفاده می شود. و نشان دهنده ی قدرت و زیبایی ست. سفید نشان دهنده ی خلوص و جوانی ست. به همین دلیل است که حدود ۷۵٪ از مارک های مراقبت از پوست برای بسته بندی از این رنگ استفاده می کنند. صورتی، عمدتاً به عنوان یک رنگ زنانه محسوب می شود. به طور کلی، آن را به عنوان یک اثر آرام بخش می دانند. به طوری که خریداران بعد از خرید این رنگ کمتر پشیمان می شوند.

تاثیر رنگ ها در آرم های تجاری

رنگ نه تنها از نظر فروش محصولات، بلکه در آرم های تجاری نیز با نفوذ است. رنگ ها نقش مهمی در فروشگاه ها و روشنایی و درجه تنظیم حرارت ایفا می کنند. با توجه به تحقیقات، آبی روشن در طول شب تولید ملاتونین بدن را کاهش می دهد. ملاتونین هورمونی ست که باعث می شود ما احساس خستگی و خواب آلودگی کنیم. به همین دلیل است که نور آبی با درجه حرارت رنگ های سرد در کافه ها و مغازه های دیگر شبانه استفاده می شود.

از سوی دیگر در خصوص تاثیر رنگ ها در رفتار خرید مشتری ، درجه حرارت رنگ های گرم به طور معمول در مغازه ها که خواستار یک فضای آرام تر و راحت هستند استفاده می شود. این چیزی ست که Levia Lew، در گروه طراحی واقع در نیویورک درباره درجه حرارت رنگ ها می گوید: “رستوران ها معمولاً [ترجیح می دهند] از رنگ هایی مانند کهربایی که به لحاظ روانی مردم را به یاد آتش سوزی یا گرم و دنج بودن مکان می اندازد، استفاده کنند.

در حال حاضر، [تصور کنید] یک نور آبی رنگ که معمولاً با احساس گرما همراه نیست. [زمانی که مشتریان] از یک فضای روشن یا نوری مانند لامپ های فلورسنت، می گذرند و در محل های مختلف این نور را ببینند [آنها ممکن است] جذب این تکنولوژی مدرن شوند. این یکی دیگر از راه های زیرکانه برای تحت تاثیر قرار دادن محیط است تا باعث جذب دیگران شود.
بله، همه این را تأیید می کنند که رنگ دارای یک سحر و جادو ست. که باعث می شود برای خرید آن، به سراغ کیف پول خود برویم. از این رو تاثیر رنگ ها در فتار خرید مشتری می بایست مورد مطالعه قرار گیرد.

[تعداد: 12   میانگین:  3.8/5]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar