• ژانویه 28, 2020

تبلیغات دهان به دهان چگونه شکل میگیرد؟

تبلیغات دهان به دهان

تبلیغات دهان به دهان چگونه شکل می گیرد؟

هر کسب و کاری آرزو دارد تا روزی مردم بصورت خود جوش به معرفی کالا و خدمات آن برای دیگران بپردازند. اصطلاحا به این نوع توصیه خرید از سوی افراد تبلیغات دهان به دهان گویند.

چی بخرم؟

این پرسشی است که زمانی که میخواهید کالایی را انتخاب کنید از دوستان و آشنایان یا کارشناسان و… میپرسید.

و در این زمان دوستانتان از تجربیاتشان با برند های مختلف و محصول یا اخبار مختلفی که در مورد برند ها شنیده یا خوانده اند در اختیار شما میگذارند و توصیه های مختلفی به شما می کنند و یا کارشناسان در مقالات مختلف با مقایسه برند های مختلف ، برند مورد اطمینان تر را به شما معرفی میکنند.

تبلیغات دهان به دهان چیست ؟

فرض کنید که نیاز به خرید یک تلفن همراه دارید، در جمع دوستانتان این سوال را بکنید ” چه مبایلی بخرم ؟ ” و حدود مبلغ مورد نظرتان را نیز اعلام کنید. در این زمان با سلیقه ها ، تجربه ها و در نهایت برند های مختلف روبرو میشوید. دوستانتان تبلیغ برندی را میکنند که از آن برند هیچ پولی نمیگیرند و در نهایت شما راغب میشوید با توجه به توضیحات دوستانتان برند مورد نظرتان را خریداری کنید. این تبلیغات برند ها نبود که شما را در تصمیم خرید مصمم کرد بلکه دوستانتان بودند که شما را متقاعد به خرید آن برند کرده اند. به این نوع تبلیغات ، تبلیغات دهان به دهان ( word of mouth) میگویند .

آرزوی برند ها

بازاریابان، مزیت های محصول جدید خود را با این امید تبلیغ می کنند که مطالب آن پذیرفته شود و توسط تبلیغات دهان به دهان پخش گردد. شرکت ها شدیدا، به بازاریابی دهان به دهان گرایش پیدا کرده اند. آنها افرادی را جستجو میکنند که خریداران اولیه محصول هستند ، کنجکاو بوده و در محافل و مجالس صحبت میکنند، و دارای شبکه ارتباطی گسترده هستند. وقتی که یک شرکت ، محصولات جدید خود را به آگاهی این افراد با نفوذ می رسانند، و در نتیجه آن افراد کار را به عنوان (( فروشنده بدون دستمزد )) انجام میدهند.

برند های بزرگ بر سر زبان ها

استراتژی بازاریابی دهان به دهان در بسیاری از برند ها کاربرد اساسی دارد همچون گوگل، که مبنای اصلی رشد برند گوگل بازاریابی دهان به دهان بوده است و همچنین اپل، که با نوآوری های مختلف، در هر محفلی موضوع بحث و گفت وگو میباشد و افرادی که در آن جمع از محصولات اپل استفاده کرده باشند تجربیاتشان را مطرح میکنند و بدون دستمزد، بازاریابی میکنند.

امروزه با ظهور پدیده ای به نام شایعات تجمعی، ملاحظه می کنیم که مردم، عقیده خود در مورد محصولات را در مکان های مختلف بیان می کنند. و مصرف کنندگان قادرند تا نظرات افراد خوب را از افراد بد تشخیص دهند و دیگر به تبلیغات اکتفا نمی کنند.بنابرین توجه داشته باشید که تبلیغاتتان کاملا صادقانه باشد زیرا در غیر این صورت تبلیغات دهان به دهان این بار برند شمارا نابود خواهد کرد و اعتماد مشتریان از شما سلب خواهد شد و این یعنی مرگ یک برند.

بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان نوعی ترویج رایگان — چه شفاهی چه مکتوب — است که در آن مشتریانی که از کسب‌وکار، محصول، خدمات، یا رویدادی راضی بوده‌اند، از رضایتمندی‌شان به دیگران می‌گویند. تبلیغ دهان به دهان یکی از موثق‌ترین شیوه‌های تبلیغ است، زیرا افرادی که از تبلیغ آن شیء نفعِ شخصی نمی‌برند، با هر بار توصیه کالا یا خدماتی، از اعتبار خودشان مایه می‌گذارند.

انجمن های بازار یابی دهان به دهان

(WOMMA)

 WOMMA یک انجمن بازار یابی دهان به دهان است این سازمان بیش از ۳۸۱ شخصیت حقوقی دارد که بهترین روش ها و تکنیک های بازار یابی دهان به دهان ره بر پایه ی روش های قابل اندازه گیری پیشنهاد و ابداع می کند.

(SWOM)

یک شبکه ی ارتباطی اجتماعی وآموزشی است که به افرادی که می خواهند بازاریابی دهان به دهان را در بطن سازمانشان اجرا کنند کمک می کند. تاکنون بیش از ۱۸۰۰ عضو از سر تا سر جهان در عقاید دهان به دهان شرکت کرده اند و دیگران را به چالش می طلبند. SWOM چه به صورت آن لاین و چه به صورت آف لاین باشد آموزش ها را بهبود می بخشد.


چه برند های دیگری را میشناسید که به مرحله بازاریابی دهان به دهان رسیده اند؟ رمز موفقیتشان چیست؟

بیشتر بخوانید در:

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۴.۸/۵]
Avatar

محمد سیفی

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
1
0
 
2 نویسندگان دیدگاه
محمد سیفینیوشا ارانی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
نیوشا ارانی
مهمان
نیوشا ارانی

من فکر میکنم خیلی راحت در مورد این مسئله صحبت کردین. چون پیش نیاز بازاریابی دهان به دهان اینه که یه کالا واقعا تو بازار شناخته شده باشه. و این یعنی طی کردن همه مراحل اولیه بازاریابی که خود این یعنی سالها کار کردن روی محصول و خلاقیت. یعنی یه کالا علاوه بر این که از نظر کیفی، ظاهری، نوآوری به کار رفته و و و خیلی معیارای دیگه که بسته به نوع برند داره، باید خوب بازاریابی شده باشه در حدی که یه برند جا افتاده و شناخته شده برای مصرف کننده باشه. و حتی قابل مقایسه و رقابت… موارد بیشتر »